Стейкинг – това е метод за получаване на монети, базиран на алгоритъма Proof-of-Stake (PoS) – доказателство за залог.
Този алгоритъм е коренно различен от алгоритъма за доказателство за работа (POW), където мрежата се поддържа от майнери, използващи мощно и скъпо оборудване. POS алгоритъмът позволява на участниците да инвестират директно в самата мрежа, осигурявайки оперативността на блокчейна с техния капитал. За да заложи средства, потребителят трябва да замрази салдото, което се намира в крипто портфейла му. В същото време средствата не могат да бъдат изразходвани и за това той получава награда под формата на съответните блокчейн монети. Казано накратко „парите правят пари“. Този тип инвестиция може да се нарече пасивна печалба, защото не е нужно да правите нищо. Инвеститорът получава своите 5 – 400% годишно, в зависимост от токена, а обикновеният потребител на блокчейн получава механизъм за консенсус, който се осигурява директно от капитала.
Видове стейкинг, според алгоритъма за консенсус
POS (Proof of Stake)
Идеята на алгоритъма за консенсус Proof-of-Stake е, че залогът определя кой нод ще получи правото да копае следващия блок.
В този случай нодовете се опитват да хешират данните в търсене на резултат, по-малък от определена стойност, но сложността се разпределя пропорционално в съответствие с броя на монетите (токените) в акаунта на потребителя.
Тъй като добивът на токени в алгоритъма на PoS не изисква използването на компютърна мощност, участниците в пула обикновено се наричат не майнери, както е в случая с криптовалутите, базирани на алгоритъма Proof of Work, а валидатори (forgers). Възнаграждението им зависи от комисионната по сделката.
В същото време размерът на дохода се определя от показателя за „възрастта“ на монетата, който се получава чрез умножаване на общия брой на притежаваните монети по продължителността на съхранението им от съответния валидатор. Потребител, който има определен брой токени в сметката си, може да стане валидатор.
Пример за POS е ETH 2.0. Това е интелигентен договор, който стартира през декември 2020 г. и предвижда стейкинг на етериум. За да участвате в залагането и да получите лихва, трябва да изпратите поне 32 монети на втората криптовалута към интелигентния договор. Веднага след като този договор събере 11 милиона етера, основната ETH 2.0 мрежа ще бъде стартирана и блокчейнът ще премине към POS алгоритъма.
В този случай има съществен недостатък – блокирането на заложените от вас етериум токени настъпва още преди пълното внедряване на мрежата ETH 2.0, което може да отнеме много време.
Надстройката на Етериум, която ще намали предлагането на ETH, е на финалната права
Leased Proof of Stake (стейкинг със заемни средства)
Този алгоритъм е много подобен на класическия POS, но с малки разлики.
Формирането и подписването на транзакции в LPoS се обработват от валидатори. Те наемат токени от потребители, които отдават под наем своята криптовалута и получават наем от валидатора.
Системата изчислява процентното съотношение на криптовалутите на валидатора и съответно на този процент той има шанс да подпише транзакцията. Валидаторите получават награда за всяка подписана транзакция.
Този алгоритъм е изобретен от руснака Александър Иванов и се използва в проекта Waves.
Като минус може да се отбележи високата централизация на мрежата, тъй като участниците могат да се споразумеят и заедно да наемат повече токени и да монополизират формирането на нови блокове.
Delegated Proof of Stake (делегиран стейкинг)
Алгоритъмът dPOS дава възможност да се участва в поддържането на “здравето” на мрежата, както и в разпределението на наградите за залагане, като се използва минимално количество криптовалута.
DPoS работи по този начин. Заинтересованите страни (собственици на монети) гласуват за делегати (валидатори), които от своя страна проверяват транзакциите, формират блокове и по този начин гарантират, че блокчейнът работи.
Притежателите на токени могат да разпределят активите си между множество валидатори. Колкото повече гласове има делегат, толкова по-вероятно е той да подпише транзакцията и да получи награда. На свой ред заинтересованите страни се възнаграждават пропорционално на размера на гласа им.
Основните предимства на dPOS са добра мащабируемост, сигурност (монетите остават в портфейла на потребителя, който гласува за делегата само със своя залог), както и висока скорост на транзакцията.
По този начин, дори и с минимално предлагане на криптовалута, всеки може да печели пари на POS. В този случай процентът на залагане може да бъде по-нисък.
Пример за тази технология е проектът Polkadot, който дава възможност за блокиране на произволен брой DOT токени при залагане с валидатор на 12% -на годишна база в официалния портфейл на проекта. В същото време периодът за блокиране на монети е 28 дни.
В допълнение към класификацията на залагането според критерия на консенсусния алгоритъм е възможно да се разграничат видове стейкинг и в зависимост от това къде се извършва.
Видове стейкинг в зависимост от това къде се извършва
DeFi залагане
Пазарът DeFi (Децентрализирано финансиране) се основава главно на осигуряването на ликвидност. Потребителите попълват специални пулове за ликвидност със своята криптовалута, за което получават награда.
Примери за това са проекти AAVE, Compound, Uniswap, Bancor, 1inch. Това са главно алгоритмични маркетмейкъри (AMM) и децентрализирани борси (DEx). Те се нуждаят от блокирана ликвидност в протокола, който балансира търсенето и предлагането на пазара.
Този тип залагане обаче носи определени рискове. Понякога се откриват уязвимости в интелигентните договори, които водят до загуба на средствата на потребителите. Поради тази причина годишният процент в този вид залагане е много различен (от 10 до 400%).
Кредит и заем на DeFi платформите. Всичко, което трябва да знаем
Стейкинг на криптовалутни борси
Най-големите борси за криптовалути също предоставят на своите потребители възможността за пасивни печалби. Binance и OkEx остават ключови играчи. И двата сайта са подходящи за залагане, тъй като самият процес е прост и интуитивен. За начинаещи стейкингът на борсата ще бъде най-удобната опция, тъй като изпращането отнема буквално две кликвания.
Често големите платформи за търговия стартират свои собствени нодове за валидиране на PoS блокчейн. Това им позволява да получат малък процент за валидиране, а също така допринася за натрупването на криптовалутни активи в рамките на сайта.
Залагането на Binance е добър вариант, тъй като често периодът на замразяване не надвишава няколко дни.
Но не забравяйте, че съхраняването на криптовалута на борса крие определени рискове, тъй като борсите понякога се хакват.
Стейкинг в крипто портфейли
Трябва също да споменем залагането в мобилни крипто портфейли, като например Trustee Wallet. Тази опция може да е удобна за потребителя поради нейната простота: не се изискват специализирани знания. Просто трябва да имате криптовалута в баланса си.
В Trustee Wallet потребителите могат да залагат криптовалутата TRON, която носи от 6-9% годишно.
Тази опция има съществено предимство от стейкинга на борсите, а именно, че криптовалутата остава в портфейла на потребителя, което означава, че няма риск от хакване на сайта.
Топ 10: монети за стейкинг
Сред огромния брой PoS монети има няколко особено интересни проекта, които си струва да бъдат подчертани. Ще се опитаме да постигнем баланс между приличен лихвен процент и перспективите на самия проект.
Ethereum (ETH)
Етериум е вторият по големина крипто актив по капитализация, въз основа на който са стартирани голям брой проекти DeFi. Скоро мрежата планира да премине към алгоритъма PoS.
В момента има две възможности за залагане на монетата. На първо място, това е стейкинг на етер в договора за депозит ETH 2.0, който вече споменахме.
Вторият вариант за пасивни печалби е залагането на криптовалутата на DeFi. Тук годишният процент е много по-висок и при някои проекти достига до 400%.
Не забравяйте обаче, че този тип печалба крие рискове от несправедливи разработчици и хакване на договора за проект DeFi, което да доведе до загуба на активите.
Като цяло 10-15% при ETH стейкинг се счита за норма. Освен това този процент обикновено се дава от доказани платформи, което значително намалява рисковете от залагане.
Polkadot (DOT)
Тази монета се счита за основен конкурент на Етериум. Основната идея на проекта е да се създаде ядро за сигурност, около което ще бъде изградена цялата екосистема на така наречените Парачейни. В проекта са инвестирани големи средства.
Повече за криптовалутата прочетете в статията ни – “Polkadot – новият интернет на блокчейни”
DOT токена може да бъде заложен от официалния портфейл, както и на борсите, като годишната доходност е на ниво 10-18%. В дългосрочен план има смисъл да залагате DOT преди пускането на парачейните, които се очакват около есента на 2021 година.
По този начин можете да получите не само лихва от стейкинга, но и да печелите от растежа на самата криптовалута. Периодът на блокиране на DOT при залагане в официалния портфейл е 28 дни.
Near
Основните предимства на блокчейна са скоростта и обратната съвместимост с други блокчейни благодарение на технологията Rainbow Bridge. Таксите за транзакции и всякакви действия в проекта са много ниски, което потенциално може да привлече нови проекти DeFi към тази мрежа. Освен това предимството на Near е простия език за програмиране.
Можете да заложите токена NEAR или в официалния портфейл, или на борсите. Годишният добив е 10-17%.
Cardano (ADA)
Интересният проект Cardano, който е създаден от един от бившите разработчици на Ethereum. Той е на върха на Coinmarketcap и също е включен в списъка на водещите борси за криптовалути в света.
Има една от най-големите общности, като в стейкинг са заложени над 50% от всички налични монети ADA. Работи с dPos алгоритъма. Можете да го залагате както на борси, така и от портфейла си. Залагането на ADA дава 3-12% годишна възвръщаемост.
Cardano (ADA) – история, функции и приложение
Tezos (XTZ)
Това е платформа за интелигентни договори и създаване на приложения, ръководена от общността. Притежателите на токените могат да проведат гласуване, на което да вземат решения относно актуализациите на мрежата, както и да изберат общия ход на развитие на проекта.
Tezos се разработва от 2014 г., а първата тестова мрежа стартира през 2018 г. Голям брой средства са инвестирани в проекта. Сега можете да залагате XTZ токени на 3-11% годишна възвращаемост на официалния уебсайт или да използвате услугите на борсите за залагане на монетата.
Cosmos (ATOM)
Друг обещаващ проект, чиято основна цел е да се опростят взаимодействията между съществуващите блокчейни. Евтините и бързи транзакции са едно от основните предимства на блокчейна.
Сега екосистемата около проекта се развива активно, общността се разраства. Можете да залагате токена ATOM както на официални портфейли, така и на борси. Има опция за изпращане на вашите ATOM токени към сектора DeFi, който постепенно се пуска и в тази мрежа.
Въпреки това, поради факта, че тази област все още набира скорост, не забравяйте за рисковете. Средногодишният процент варира от 7-20%.
TRON (TRX)
Голям, добре познат и популярен проект в крипто общността. Повече от половината от всички USDT се издават на блокчейна TRON. Залагането на TRON носи 4-9% годишно.
Kusama (KSM)
Това е експерименталната мрежа на блокчейна Polkadot. В нея се тестват разработките му. Всички важни актуализации първо се стартират на Kusama и само след пълна проверка се прехвърлят на Polkadot.
Токенът KSM показа впечатляващ ръст от 4 до 500 долара през 2021 година. Така че, ако успеят, Polkadot и Kusama ще бъдат търсени, тъй като разходите за стартиране на проект на първата монета са много по-ниски от тези на втората, а функционалността е същата.
Можете да заложите токена KSM на официалния портфейл, както и на борси. Средният годишен процент на залагане е 10-21%.
Binance coin (BNB)
BNB токенът на Binance Smart Chain има много приложения. Той може да бъде заложен на борсата, да се вкара в пуловете за ликвидност на проектите DeFi и да се използва и в други услуги на Binance.
Годишната възвръщаемост зависи от рисковете, които сте готови да поемете. Ако се фокусирате върху максималната печалба в проценти, тогава BNB може да бъде заложен в DeFi с годишна възвръщаемост до 400%.
По-консервативен вариант е залагането на криптовалутата на борсата, което ще ви донесе от 7-11%. Най-сигурният вариант е да стейкнете BNB в мобилен портфейл, където ключовете за достъп ще бъдат изключително само във вас, а рисковете от загуба на средства са минимални. Рентабилността обаче също е ниска, до 5% годишно.
ТОП 3 алткойна, които ще растат още: Binance Coin, Maker, Ethereum Classic
Bancor (BNT)
Децентрализиран обмен (DEx) на блокчейна Ethereum, който ви позволява да обменяте всякакви токени в рамките на блокчейна. Работи на принципа на запълване на пулове с ликвидност, така че потребителите имат възможност да търгуват монети на най-изгодна цена. На свой ред доставчиците на ликвидност (тези, които изпълняват проекта със своята криптовалута) получават награда под формата на BNT токени.
Можете да залагате най-новите токени ERC-20 директно в приложението Bancor. Тъй като това е проект на DeFi сектор, годишният процент е много по-висок. Всичко зависи от актива, който искате да заложите. Например, BNT токенът може да бъде стейкнат на 77% годишна база, докато други монети дават по-скромни приходи от 5-15%.
Основното предимство пред други DEx е възможността за стейкинг на криптовалута без задължителното обезпечаване на местния BNT токен. Не забравяйте обаче, че когато използвате DeFi, вие поемате рисковете от хакване на договори, както и от нестабилните загуби, които идват с високата волатилност на пазара. Проектът е преминал няколко одита за сигурност и е в експлоатация за четвърта година.
PancakeSwap (CAKE)
Друга децентрализирана борса на основата на Binance Smart Chain блокчейна. Основното предимство е много ниските комисионни, а принципът на действие се основава на попълване на пулове за ликвидност. Проектът е млад, но вече е успял да се наложи като един от най-печелившите и удобни.
Годишният добив е различен. Можете да намерите пулове за стейкинг с 15% годишна печалба, но има и екзотични такива с по-малко популярни монети, които дават 400%.
Работата със сайта е обвързана с местния токен CAKE, който нарастна 7 пъти от началото на 2021 година. Потребителите могат да заложат на него, на монети в BSC мрежата, ERC-20 стандартни токени, както и други съответни крипто актива на популярния блокчейн.
Това е може би най-печелившият, но и най-рисковият начин за стейкинг, който определено не е подходящ за начинаещи.
Не забравяйте, че при попълване на пулове за ликвидност има рискове от непостоянни загуби (Impermanent Loss). Това се дължи на механизма на AMM (автоматичен маркет мейкър), който изравнява дяловете на монети в пула. По този начин, ако цената на един актив в пула се промени драстично, това ще доведе до частична загуба на средства по друг актив.
Стейкинг на стабилни монети
Друг интересен вариант за пасивни печалби е печеливш залог на стабилни монети (USDT, USDC, BUSD). Тази опция е идеална за тези, които са свикнали да държат по-голямата част от капитала си не в криптовалута, а във фиат. Тази опция, разбира се, няма да ви позволи да печелите пари от растежа на крипто активите, но ако не ви харесва, парите ви да са на празен ход, не се колебайте да опитате.
https://kriptonovini.com/2020/11/20/altcoins/Проекти като AAVE, Compound, Curve Finance, Bancor и други могат да се използват за залагане на стабилни монети. Криптовалутните борси също предоставят такава възможност.
Печалбата от стейкинг на стабилни валути е много подобна на стандартния банков депозит, но с много по-високи лихвени проценти. Средно ще получавате от 3 до 10% годишно. В някои отделни случаи процентът може да е по-висок.
Например залагането на USDT е по-изгодно от това на USDC. За съжаление тази опция може да не е подходяща за начинаещи, тъй като за такива операции е необходимо ясно да се разбере как работи проектът, както и да се разберат всички рискове.
!! Никога не гонете прекалено високи лихвени проценти. Не забравяйте, че колкото повече печалба обещават, толкова по-големи са рисковете. За начинаещи в областта на криптовалутите стейкингът на борси или в официални приложения е много подходящо. Ако изберете обещаващ проект, тогава ще получавате не само годишна лихва, но и ще печелите от нарастването на цената на самата монета. Ако имате много голям капитал, тогава залагането на стабилни монети като банков депозит ще бъде най-доброто решение.
Заключение
Въпреки че пазарът на криптовалути е сравнително млад, той вече се конкурира с традиционната банкова система. Годишната доходност на някои монети значително надвишава лихвата по банковия депозит. И екологичността на PoS блокчейн до голяма степен надминава не само PoW алгоритъма, но и банковия сектор (енергийните разходи за услуга).
Възможността да получавате пасивни доходи от стейкинг привлича все повече и повече капитал в тази област, а многото възможности за залагане няма да оставят никого безразличен. Новобранците ще могат безопасно и бързо да поставят активите си с минимален риск, а опитни потребители често използват услугите на сектора DeFi.