Cardano е създаден като алтернатива на Ethereum и е първият рецензиран децентрализиран блокчейн протокол, който използва научен подход. Разработчиците на Cardano се стремят да създадат блокчейн платформа, която може да обработва повече транзакции на по-ниска цена. В същото време технологията на регистъра и инфраструктурата за интелигентни договори са интегрирани за защита на потребителските данни.
Блокчейнът Cardano позволява на хората да създават интелигентни договори, децентрализирани приложения и протоколи и незабавно да изпращат и получават средства с минимални такси. ADA токенът на Cardano се използва за прехвърляне на средства като много други токени. Той обаче се различава от другите криптовалути по своята функционалност. Операторите на пулове за залагане (стейкинг) го използват в системата за залагане, за да поддържат сигурността на протокола. А тези, които залагат своите ADA токени на блокчейна, ги използват за проверка на транзакции.
Освен това активните потребители също се възнаграждават с ADA Coins за участие в осигуряването на сигурност. Например притежателите на ADA използват своите монети, за да гласуват за промени в протокола или подобрения, като по този начин участват в неговото разработване. Също така разработчиците го използват като източник на енергия за своите интелигентни договори, които работят на блокчейна Cardano.
История на Cardano
Чарлз Хокинсън е математик, съосновател на Eтериум и Кардано. Той помогна на ADA екипа да събере над 62 милиона долара през декември 2016 г. Впоследствие проектът стартира на 29 септември 2017 г.
Пълното стартиране на блокчейна Cardano ще се осъществи в пет отделни фази. Първоначалната функционалност беше тествана в Byron (база). През второто тримесечие на 2018 г., на следващия етап, Shelley (децентрализация), стартира основната мрежа, започна децентрализацията на системата и внедряването на Proof of Stake. Cardano вече започна да пуска Goguen (интелигентни договори) за интегриране на платформата за интелигентни договори. Basho (мащабируемост) ще внедри оптимизация на блокчейн чрез мащабиране на решения. Волтер (управление) ще добави хазна и системи за управление.
Cardano срещу Bitcoin и Ethereum
Въпреки че Кардано съчетава характеристиките на Етериум и Биткойн, той има някои други отличителни белези и характеристики, присъщи на блокчейн от трето поколение, които му помагат да преодолее своите ограничения. Един от уникалните подходи на Cardano се основава на научна философия и рецензирани научни доказателства. Това означава, че всички промени или нови функции трябва да бъдат разработени, прегледани и съгласувани от учените, преди да бъдат приложени.
Също така си струва да се отбележи, че Cardano е създаден, когато Ethereum е все още в ранните етапи на развитие. Всички ограничения на Етериум, които ще бъдат дадени по-долу, се отнасят до неговата версия 1.0 и сега нямат значение, тъй като проектът най-накрая преминава към PoS (Proof Of Stake) и внедрява технология за шардинг.
Защита
Като платформа за интелигентен договор, Кардано осигурява сигурност и мащабируемост чрез уникалната си двустепенна архитектура. Първото ниво на „сключване на сделки“, Cardano Settlement Layer (CSL), обработва всички транзакции с криптовалутата ADA с минимални такси за транзакции. Едновременно с това изчислителният слой, Cardano Computation Layer (CCL), представлява набор от протоколи, които помагат за изпълнението на интелигентни договори. Той позволява на разработчиците да създават децентрализирани приложения и също така осигурява сигурност и малки промени за крайните потребители.
Доказателство за консенсусен алгоритъм Proof of Stake (PoS)
Мрежите Биткойн и Етериум използват протокола Proof of Work, който изисква огромни количества електроенергия за проверка на транзакциите. За разлика от тях, Cardano разчита на Proof of Stake (PoS), който е много по-малко енергийно ефективен и спомага за по-ниски такси за транзакции.
Мащабируемост
Повечето блокчейни от предишните поколения, начело с двете най-големи криптовалути, могат да извършват само ограничен брой транзакции в секунда (TPS), което е известно като неефективно. Кардано отстрани проблема и се опита да го реши, като внедри протокола Ouroboros, изграден върху модела Proof of Stake, за да осигури висока скорост на транзакциите и равен шанс за получаване на награди. Той предлага разширени функции като разделяне на слоевете, математически дефинирана сигурност при избора на валидатори на блокчейн, сигурен механизъм за гласуване за притежателите на токени и безкрайно мащабируем механизъм за консенсус.
Протокол Ouroboros
В алгоритъма на PoS нодовете създават нови блокове. Те залагат своята криптовалута, за да осигурят проверка на транзакциите. Ouroboros разчита на различен алгоритъм. Блокчейнът е разделен на епохи, всяка от които трае около 20 секунди и се състои от фиксирани периоди, наречени слотове. Всеки слот получава свой лидер на слота, избран от заинтересованите страни, който отговаря за добавянето на един блок към протокола.
Лидерите на слотове трябва да създадат поне 50% от транзакционните блокове в рамките на дадена епоха. Всеки блок е одобрен от входни одобрители, чийто избор се основава на стейкинга. Епоха може да бъде разделена безкрайно много пъти, позволявайки толкова транзакции, колкото е необходимо. Всички потребители, участващи в добива на епохата, се възнаграждават за своите услуги.
Всеки, който притежава 2% дял в блокчейна Cardano, може да стане блок майнер. Въпреки това, нодовете с по-значителни залози е по-вероятно да бъдат избрани за лидери на слотове. Благодарение на изчислителния протокол (MPC) изборът на водача на слота е случаен, прави всичко по-обективно. При този подход всичко върви като хвърляне на монета и се характеризира с справедлив резултат.
Как се прилага Cardano (ADA)
Централизираните структури и архаичните процедури на управление имат много проблеми: лошо управление, много ръчна работа, ограничена прозрачност, неефективност, високи разходи, измами и изтичане на данни. Въз основа на блокчейн технологията, Cardano има за цел да реши тези проблеми.
Като платформа за интелигентни договори с отворен код, ADA е дом на широк спектър от случаи на употреба, които се справят с предизвикателства в различни отрасли като образование, търговия на дребно, селско стопанство, правителство, финанси и здравеопазване.
Защита срещу фалшифициране
IOHK (компанията, която стои зад Cardano) предлага Atala SCAN. Тази система за защита срещу фалшифициране идентифицира произхода на продукта и осигурява проверима система за защита на марки и клиенти от фалшиви стоки в сектора на дребно.
Образование
Образователният сектор може да се подобри с Atala PRISM. Това е система за идентификация, която предпазва дипломите на завършилите учебни заведения от неразрешена употреба.
Правителство
Atala PRISM може да се използва в публичния сектор за удостоверения и системи за проверка, за да се избегне зависимостта на правителството.
Цифрова идентичност
Той също така предоставя цифрови самоличности на небанкови граждани от развиващите се страни в Африка и Азия. През 2019 г. екипът на Cardano започна да си сътрудничи с 54 държави за създаване на инструменти за управление на блокчейн.
Селско стопанство
В селскостопанския сектор блокчейнът се използва за сертифициране на продукти и проследяването им с помощта на Atala Trace или EMURGO.
Здравеопазване
Здравният сектор може да използва Atala SCAN, за да валидира и потвърди произхода и веригата на доставки на фармацевтични продукти, като гарантира безопасността на пациентите по целия свят.
Обикновено Cardano ADA може да функционира като законно платежно средство, монетите могат да се харчат, продават или да служат като инструмент за гласуване на притежателите на ADA за обсъждане на промени и подобрения в екосистемата. Това помага да се поддържа сигурността, да се проверяват транзакциите в блокчейна, които са заложени в нея от операторите на пулове за залагане, които получават повече монети ADA като награда.
Докато монетата ADA може да се държи на борси или различни крипто портфейли, тя има и собствен портфейл, наречен Daedalus, за да държи монетата като средство за инвестиция. Притежателите на токени могат да печелят монети и да изпращат ADA на всеки или да управляват залог в портфейла на Daedalus.
Плюсове и минуси на Cardano
Сред предимствата на Cardano са отличен екип за разработка, неограничен потенциал за мащабиране, бързи и евтини транзакции с криптовалута ADA, справедлив механизъм за консенсус и възможност за създаване на децентрализирани приложения.
Недостатъците включват факта, че блокчейнът все още се разработва. Той трябва да реши проблемите си с мащабируемостта, тъй като е способен да обработва само 257 транзакции в секунда (TPS). Освен това има проблеми с официалното синхронизиране на портфейла и мрежовата свързаност. Друг проблем е двойното харчене или атака от 51%, тъй като все още съществува опасност вносителите на вход да одобрят един и същ набор от транзакции от двама различни лидери на слотове.
Колко добра е инвестицията в Cardano
Цената на всеки цифров актив зависи от много фактори. За да отговорите точно на въпроса дали си струва да държите ADA токен, най-добре е да знаете факторите, които определят неговата стойност.
Тъй като общото предлагане на монети ADA е ограничено, монетата е устойчива на инфлация и търсенето на нея продължава да расте. Децентрализираният характер на блокчейна Cardano го прави сигурен, а слоестата архитектура осигурява мащабируемост. Взети заедно, тези технически характеристики правят Cardano уникална монета с добър потенциал.
Успехът на Cardano зависи и от броя на DApps и интелигентните договори, изградени върху неговата блокчейн. Строгият рецензиран изследователски процес прави блокчейна стабилен и издръжлив.
Така че Cardano има добри шансове да получи заслужения си дял от крипто пазара. Непрекъснато се движи нагоре, като по този начин се превръща в отличен избор за търговци и нови инвеститори, които току-що са навлезли на крипто пазара. В същото време ADA остава правилният избор за търговци, които искат да разнообразят портфолиото си.
По-добра инвестиция ли е Cardano от другите алткойни
Кардано няма много конкуренти, така че постоянно е в ТОП 10 на CoinMarketCap за значителен период. В допълнение, той е почти наравно с XRP, Tether, Litecoin, Bitcoin Cash и Chainlink по отношение на стойността и пазарната капитализация. Въпреки че капитализацията на Bitcoin и Ethereum може да е по-висока, ADA показа по-голям растеж през 2020 г.
ETH, и ADA са надминали BTC като ръст в цената през изминалата година. BTC е нараснал с над 300%, цената на Етериум е над 450%. , докато Cardano е нараснал с колосалните 500%. И Bitcoin, и XRP показват над 270% ръст. Виждаме обща тенденция на бичия пазар, която кара всички водещи алткойни да се събират и да генерират възвръщаемост за инвеститорите, като Кардано показва най-високите темпове на растеж. Разбира се, това също ще бъде печеливша инвестиция.
Извод
Едно от най-значимите съотношения на пазарна капитализация и огромен дневен обем на търговия доказват, че Cardano е много популярен сред феновете на крипто. Нейната четиригодишна история показва стабилно покачване на стойността на монетата, въпреки периодичните спадове на цените. Голям брой партньори подкрепят дългосрочния потенциал за растеж на ADA. Тoй е добра опция за инвестиция, която носи голяма възвращаемост за своите инвеститори. Крипто пазарът обаче остава нестабилен и е трудно да се предвидят промени в криптовалутите. Най-добре би било да вземете предвид всички фактори, преди да изберете цифров актив, в който да инвестирате. Също така си струва да направите вашето проучване.
Напомняме ви също да преглеждате нашия крипто буквар, в който има разяснени едни от по-важните термини в криптоиндустрията.