Хард форкът London ще включва EIP-1559, намаляващ количеството ETH, което получават миньорите.
Лондонският хард форк, който е планиран ъпгрейд на Етериум мрежата, за пръв път си проправя път към тестовите мрежи на блокчейна.
Тим Бейко от фондация Ethereum обяви днес, че London ще тръгне на живо в Ropsten testnet около 24 юни, последван от Goerli на 30 юни и Rinkeby на 7 юли. (Всички дати са приблизителни и могат да се променят леко в зависимост от това колко време отнема на блоковете да се добиват.)
„След като надстройката бъде успешно активирана в тези мрежи, ще бъде зададен блок за основната – Етериум“, отбелязва Бейко в своя публикация – “Това трябва да е през юли.”
Хард форкът London ще изпълни пет отделни предложения за подобряване на Ethereum (EIP), които представляват промени в кода на блокчейна, които трябва да бъдат широко съгласувани от членовете на общността, преди да могат да бъдат приети.
Промяната EIP-1559
Най-противоречивата промяна е EIP-1559, първоначално пусната от създателя на Етериум Виталик Бутерин, която променя начина на работа на мрежовите такси и как майньорите – хората, работещи със софтуера, който обработва всички транзакции и добива нови ETH – получават компенсация.
Понастоящем всеки път, когато някой прави транзакция или взаимодейства с интелигентен договор на Ethereum, трябва да вземе решение за такса, което е малко или много игра на предположения. За да прокарате транзакцията бързо, можете да зададете висока такса, като така се гарантира, че миньорите ще я включат в блок. Ако пуснете такава с ниска цена (умишлено или не), сделката ви вероятно ще изчака, докато “копачите” не са по-заети с обработката на по-високоплатените. Скоростта е важна в няколко случая, включително при търговия на базирани на Етериум децентрализирани борси като Uniswap, където цените на токените могат да се променят бързо; търговците губят пари, ако чакат.
За да се справи с този проблем, EIP-1559 ще удвои капацитета на блоковете.
„Това предполага, че през повечето време те ще имат„ допълнителни “100% от капацитета си, които могат да запълнят с транзакции. Така че, когато сделката е изпратена с такса, по-висока от BASE FEE и включва бакшиш за миньора, тя ще бъде включена в следващата шепа блокове. “ (Ако мрежата е претоварена, структурата на таксите ще използва текущата тръжна система.)
Най-обсъжданите критики към Етериум мрежата
Хард форкът London и актуализацията EIP-1559 са недолюбвани от миньорите
Добавената прозрачност се таксува като подобрение на потребителското изживяване. Някои миньори обаче твърдят, че това е пагубно за техния опит. Съгласно EIP-1559 тази основна тарифа се „изгаря“ (означава, че се изважда от обращение), вместо да отиде при миньорите. Идеята е да се превърне ETH, който няма ограничение на предлагането като Биткойн, в дефлационен актив – или поне да създаде някакъв „дефлационен натиск“.
По-малкото монети в обращение теоретично би трябвало да е добро за “копачите”, защото може да увеличи търсенето и обменната цена на криптовалутата, а те все пак получават от нея като награда всеки път, когато създават нов блок.
SparkPool, най-големият майнинг пул в Етериум, обаче не е доволен и се обяви срещу промяната. През февруари от пула написаха:
“EIP 1559 таксата за изгаряне е преразпределение на богатството, от миньор към притежател. Ето защо толкова много хора го подкрепят …. Но това е тирания на мнозинството в името на по-добър UX (User Experience), което всъщност не е така. Това е грабеж. “
Докато хард форкът London е само на тестови мрежи, това е просто експериментален „грабеж“. Но ъпгрейдът е почти тук.
Прочетете още: “Кога актуализацията Ethereum 2.0 ще бъде напълно стартирана”