Цифровите валути отдавна се възхваляват като революционен аспект на финансирането в бъдеще. Въпреки това те се наложиха едва през 2020 г., когато имаше борба за хеджиране срещу нарастващата инфлация и нарушаването на финансовия свят от Ковид локдауна.
През последните 12 месеца възвръщаемостта на Биткойн, Етериум, Кардано и XRP е съответно 292%, 655%, 1714% и 315%. Тази агресивна бича серия продължава да утвърждава за мнозина убеждението, че бъдещето на парите е в криптовалутите.
Тези забележителни печалби не са единственото, което предизвика експлозията в приемането на крипто монетите. Мнозина се насочиха към * yield farming, за да получат по-добра доходност на спестяванията си. През последните няколко години традиционните банки понижиха лихвените проценти по депозитите до нива, по-ниски от годишната инфлация.
- * yield farming – е практиката на staking (залагане) или lending (заемане) на крипто активи с цел генериране на висока възвръщаемост или награди под формата на допълнителна криптовалута.
Банките понижават нивата на лихвите
След като вирусът започна да се разпространява през януари 2020 г., Банката за международни разплащания (BIS), която следи лихвените проценти на централните банки в 39 икономики, заяви, че 29 от тях са намалили лихвите си.
Средният лихвен процент по спестовните сметки в Обединеното кралство е намалял от 1,39% през 2019 г. до едва 0,64% през 2020 г. Като се има предвид, че инфлацията в Обединеното кралство през 2020 г. е била около 1%, очевидно е, че докато криптовалутите са поскъпвали, традиционните спестовни сметки са поевтинявали.
Според Bankrate, ето някои водещи банкови лихвени проценти:
- Goldman Sachs: 0.50%
- Citibank: 0.50%
- Barclays: 0.40%
- BBVA: 0.65%
Тези намаляващи лихвени проценти оказаха силно влияние върху пасивния доход от спестявания. Тъй като този традиционен метод за печелене бързо намали доходността си, крипто пространството предложи реална възможност за много хора, които искат да печелят повече от парите си.
DeFi и възходът на криптовалутите
За много крипто ентусиасти стратегията е проста: купувай и HODL (държи). Като цяло тя работи добре. С рязкото покачване на биткойн, ETH и няколко други алткойни над очакванията, мнозина се зарадваха от резултатите.
Въпреки това DeFi, или „децентрализирани финанси“, беше черешката на тортата. Философията зад тях е да се решат дългогодишните проблеми в старите и традиционни системи и финансовите дейности. Те се състоят от редица проекти и приложения, базирани на блокчейн, които имат за цел да предложат на притежателите на криптовалути възвръщаемост, каквато банките и другите традиционни финансови институции не могат да постигнат.
Какви методи за печалба ни дават децентрализираните финанси
Тъй като приемането на дигиталните пари продължава да се разраства, интегрирането на децентрализирани финанси също намира все повече поддръжници. Депозитите в DeFi приложенията се увеличиха от около 1 млрд. долара през юни до малко под 40 млрд. долара към края на януари 2021 г. Според DeFi Llama към момента на писане на статията в тези проекти има общо около 161.3 млрд долара.
Привлекателността на цифрови валути с по-нисък риск е неоспорима и има потенциала да разшири кръга от участници. За първи път е възможно да се получи компенсация за притежаването на крипто (дори и да няма поскъпване), което придава на тези монети истинска, осезаема полезност и променя мита за един клас активи, чиято основна цел преди беше само да бъдат продавани на по-висока цена. В резултат на това днес много DeFi протоколи имат потенциала да станат достатъчно големи и смели, за да се конкурират с централизираните си аналози, като същевременно останат верни на децентрализираните си корени.
Крипто стейкинг: алтернативата на спестовните сметки
Много хора са съгласни, че крипто индустрита ще замени банките. Дори има итератори на този факт. Например около 11% от младите потребители в САЩ са инвестирали своите стимулиращи чекове в криптовалути. Изглежда, че през следващите няколко десетилетия хората рядко ще посещават банки, за да се редят на опашки за теглене на пари или осребряване на чекове.
Стейкинг е процесът на активно участие във валидацията на блокчейн транзакциите чрез Proof of Stake. За разлика от традиционния Proof of Work (като например биткойн), при консенсусния механизъм PoS притежателите на минимален необходим баланс на дадена крипто монета могат да валидират транзакции и това да им се отплати.
Прочетете още: “Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане”
Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане
Иновациите, присъщи на крипто токените, доведоха до развитието на добива на доходи. Вместо просто да чакат BTC, ETH или други цифрови валути да поскъпнат, крипто инвеститорите вече активно преследват печалби, като отдават назаем своите крипто средства или участват в различни стратегии за генериране на доходност. Такова “yield farming”(отглеждане на доходност) може да доведе до двуцифрени лихвени проценти, значително по-големи от тези, които са налични при доларите или друга обикновена валута.
Повече възнаграждения с yield farming
Yield farming-а предлага на инвеститорите повече стимули за стейкинг на дигитални пари. Инвеститорите ще бъдат възнаградени с поне два начина, ако депозират стабилни монети в цифрова сметка. Първо, те получават APY (годишен процент на доходността) върху своите депозити. Второ, и което е по-важно, някои протоколи предоставят допълнителна субсидия под формата на нов токен в допълнение към доходността, която се начислява на кредитополучателя и се изплаща на кредитора.
Например, инвеститорът може да свърже дигиталния си портфейл с YeFi.one, платформа за крипто стейкинг, за да получи лихва върху Tether, стабилна монета, която има за цел да поддържа същата стойност като щатския долар.
YeFi.one е dApp, който е достъпен от всеки портфейл, съвместим с BSC. Потребителите могат да генерират пасивни доходи, като стейкват своите крипто притежания на приложението. Клиентите могат да изберат да залагат активи за един ден или за 15 дни, както и дали залогът им ще се подновява автоматично. Посочената платформа се основава на интелигентен договор, който изчислява лихвените проценти и разпределя наградите на всеки 10 минути при изработването на блокове. Събраната лихва може да бъде изтеглена по всяко време от ползвателите.
Нарастващо приемане
Почти нулевите лихвени проценти във всички големи икономики превърнаха криптовалутите в привлекателен избор. Дори финансовите институции започнаха да предпочитат пасивния доход пред увеличаването на капитала. Експозицията им към крипто активи се е увеличила през последните 12 месеца. След решението на OCC- Goldman Sachs, JPMorgan Chase и Citigroup обмислят да навлязат в крипто индустрията.
Стейкингът, или по-точно притежаването на криптовалута, е високо рисково и високо доходоносно. Освен, че този процес ви позволява да получите пасивен доход от първоначалната си инвестиция, платформа като YeFi.one ви дава и възможност да го контролирате.
Ясно е като бял ден, че депозитите в спестовни сметки ще намалеят значително през следващите няколко десетилетия. Мнозина ще се обърнат към DeFi, която позволява на потребителите да печелят ежедневна пасивна лихва, като просто залагат своите крипто активи.
Отношението на банките към цифровите валути и криптовалутите
Тази статия се предоставя само с информационна цел. Тя не се предлага и не е предназначена да се използва като правен, данъчен, инвестиционен, финансов или друг съвет.