Депозити
Всеки протокол в децентрализираните финанси се нуждае от ликвидност, за да работи. Потребителите, които доставят тази ликвидност, т.е. депозират средствата си в протокола, се възнаграждават като процент. Възнаграждението се формира от комисионните на други потребители, използващи услугата (например, вземане на заеми или извършване на размяна на борсата).
Лихвените проценти по депозитите не са фиксирани, а плаващи. Те се променят приблизително на всеки 15-20 секунди (преизчислени с всеки нов блок в блокчейна) и зависят от съотношението предлагане / търсене за определен актив.
Като правило няма минимални или максимални ограничения за размера на депозита.
Фарминг (добив)
Yield farming – процес, популяризиран от протокола Compound. Неговата същност е, че за осигуряване на ликвидност на системата, потребителите получават служебния токен на проекта – например в случая на Compound това е COMP.
Това е отлична възможност за потребителите да получат бърза и лесна печалба – в крайна сметка токенът има потенциал за растеж. Някои DeFi токени нараснаха с хиляди проценти за броени дни. Освен това те предоставят възможност за участие в управлението на проекти.
Стейкинг (залагане)
Залагането на DeFi токени понякога се нарича – „пари от въздуха“. Ако го сравните с залагането на други криптовалути като EOS или QTUM, има значителна разлика. Обикновенният стейкинг е процес, който всъщност се възползва от потвърждаването на транзакциите, докато стейкинга при децентрализираните финанси е по-скоро свързан с маркетинга.
Например потребителите на Sushiswap или Uniswap могат да генерират приходи в SUSHI или UNI, когато други участници търгуват в пулове на ликвидност. Печалбата е пропорционална на първоначалната инвестиция в определен пул.
p2p обмен
Съвременните DEX се основават най-често на автоматизирано пазарно изграждане (AMM). Тоест потребителите депозират средства в пулове на ликвидност, след което могат да се правят незабавни обмени във всеки пул (например ETH / USDT).
Благодарение на моменталните операции в тази област се появиха много арбитражи, които извършват високочестотни операции по един или няколко протокола, печелейки от разликата в тарифите.
За самите протоколи партньорите-маркетолози също са много полезни, те гарантират, че курсовете винаги са точни и актуални.
Кредитиране
Печеленето на пари от децентрализирани заеми е друг интересен вариант.
Представете си, че сте взели заем от $ 15 000 в MCR, обезпечен със 100 ETH. Седмица по-късно цената на 1 ETH се повиши до 1700 долара. Връщате $ 15 000 на MCR и връщате своите 100 ETH, което обаче вече струва $ 17 000. По този начин печалбата ви е $ 2000 на седмица.
Разбира се, примерът е възможно най-груб. Също така е необходимо да се вземе предвид LTV (необходимото съотношение на заема към обезпечението), което рядко е 100%), но принципът е ясен.
Това са само най-основните начини да печелите пари от приложенията на DeFi. Убедени сме, че индустрията ще продължи да се развива и светът ще види много други обещаващи възможности.
ПОВЕЧЕ ЗА ТОВА КАКВО Е DEFI (ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНОТО ФИНАНСИРАНЕ) – ПРОЧЕТЕТЕ В СТАТИЯТА НИ ТУК