Преди няколко дни в KriptoNovini.com обсъдихме как можем да печелим пари от NFT токен (Non-fungible token) – ( прочетете ТУК ). Крипто сфера, която набира скорост и популярност с рекордни темпове. Днес пак ще се върнем към тази тема, като този път ще обсъдим по-детайлно какво всъщност представляват незаменимите токени, тяхното интегриране сред компаниите и бъдещето им в криптоиндустрията.
NFT (Non-Fungible Token) е токен, който е уникален цифров актив. В обичайното разбиране за криптовалутите имаме голям брой единици, които са заменяеми: например 1 ETH в портфейла ми е абсолютно същият и е равен на 1 ETH във вашия портфейл. Но моят 1 NFT токен, представляващ картина например, не е равен на 1 от вашия, защото това могат да бъдат различни картини, различни художници с различни ценности.
Всеки от NFT токените е уникален и съществува в единствено число. По този начин, незаменимите символи са уникални и не могат да бъдат копирани, като съдържат идентифицираща информация, записана в интелигентните им договори. Именно тази информация прави всеки NFT различен от другия и следователно те не могат да бъдат заменени с други символи.

История на NFT токен
Историята на незаменяемите токени по стандартите на криптовалутите започва отдавна – още през 2016 г. с проекта Rare Pepe Directory и токенизираните мемове на жабата Pepe. Друг известен пример са пикселните портрети на CryptoPunks. Още през 2017 г. проектът Counterparty стана популярен, а истинският бум в тази област започна с CryptoKitties, където се отглеждат виртуални котки. Взимат се две NFT котки и от тях се произвежда NFT потомство с различна степен на рядкост, което продължавате да развивате или продавате.
Много проекти започнаха да експериментират с механизма за развъждане на NFT, добавяйки други игрови елементи към нея. Един от най-интересните според нас е Aavegotchi, който съчетава лендинг услугата за DeFi – Aave и познатата играчка Tamagotchi.
Сега броят на NFT приложенията се е увеличил значително:

В резултат на това с помощта на NFT токени разработчиците решиха проблема за осигуряване на собствеността върху цифровите обекти. Например, когато купува нови елементи или оръжия за персонаж от играта, потребителят може да бъде 100% сигурен, че новият атрибут ще остане с него завинаги, непроменен. Цялата информация за собственика и неговите токени е фиксирана в блокчейна. Невъзможно е да замените данните или да ги изтриете.
Три основни стандарта на Етериум блокчейна за издаване на незаменим токен
ERC-721 е първият стандарт, при който всеки тип токени изисква отделен интелигентен договор;
ERC-1155 е подобрен стандарт, който ни позволява да работим с няколко вида токени наведнъж чрез един интелигентен договор, т.е. такъв договор може едновременно да съдържа както NFT, така и обикновени монети;
ERC-998 е нов развиващ се стандарт, който позволява създаването на „композитни“ токени – цифров актив, който „притежава“ друг цифров актив. Тоест, в рамките на стандарта ERC-998 ще бъде възможно да се прикачи друг символ към един NFT. Например, собствеността върху играещ герой в компютърна игра е представена от един незаменим знак, докато правата върху неговото оборудване са представени от друг. ERC-998 ни позволява да ги комбинираме в един знак.
В допълнение към стандартите на Ethereum, има и NFT в блоковите вериги NEO, EOS, TRON, FLOW и COSMOS.
Важно е да се отбележи, че стандартизацията на проблема с NFT гарантира по-висока степен на оперативна съвместимост (способността на блокчейните да взаимодействат помежду си), което позволява такива незаменяеми токени да се прехвърлят между различни децентрализирани приложения.
Най-интересното е, че благодарение на модерния блокчейн, и по-специално на екосистемата Етериум, проблемът с ликвидността се решава. Дигитализирането на правата върху произведение или тип съдържание е само част от въпроса, друга важна част е възможността за покупката / продажбата му. Съвременните пазари (например Rarible или Sorare) успешно решават такива проблеми.
2020г. до момента се оказва върхова за незаменяемите токени
Изминалата година беше изключително успешна за NFT, както по отношение на обемите на търговия, така и по отношение на вниманието на големи компании и известни личности. Основната причина за този растеж беше узряването на пазара: броят на проектите се увеличи, броят на знаменитостите взаимодействащи с NFT също.
Много известни компании отидоха по-далеч и използваха NFT токени в своите проекти. Ето няколко примера:
- Samsung – Разработчиците на компанията са създали криптовалутния портфейл Enjin за своите смартфони, който има функционалност за съхранение на NFT.
- Формула 1 – Представители на състезателната серия сключиха споразумение с разработчика на видеоигри Animoca Brands за създаване на блокчейн игра F1 Delta Time, в рамките на която потребителите могат да създадат NFT колекция. Монетите, наред с други неща, могат да се използват за потвърждаване на собствеността върху автомобили и други игрални артикули.
- Nike – Компанията е токенизирала колекция маратонки, използвайки NFT. Притежателите на токени могат да ги обменят, продадат на пазара и да ги разменят за истински обувки.
Според уебсайта NonFungible общите продажби на десетте най-популярни NFT проекта възлизат на над 93 милиона долара, от които само за последните 7 дни са получени над 2,1 милиона долара. Както можете да видите, пазарът на незаменяемите токени е все още доста малък, но по-важното е, че неговият обем непрекъснато нараства.
Бъдещи очаквания за NTF сектора
NFT е обещаващ сектор за развитие на криптовалута със стотици милиони потенциални потребители: любители на спорта, поп културата, компютърните игри и изкуството, готови да платят за хобитата си.
Важно е да се отбележи, че тези области преминават в дигитален вариант точно пред очите ни. В същото време те вече имат многомилионна аудитория и са в състояние радикално да увеличат притока на нови хора в криптовалутната индустрия.
От друга страна, именно тези хора са изправени пред високи бариери за влизане и технически затруднения. Токените на Ethereum са твърде зависими от тяхната мрежа, която все още не е подходяща за масово използване. Ето защо играта CryptoKitties премина към новия блокчейн Flow през май 2020 г. Въпреки това, след продължаващото надграждане на Етериум до състояние 2.0, проблемът с мащабирането може постепенно да изчезне.