Инфлуенсърите и корпорациите сега играят важна роля в развитието на крипто пазара през 2021г. Ето няколко примера, които се открояват:
- VISA обяви пускането на собствена API система за закупуване на цифрови активи, достъпна за интеграция от банките. Стартирането й се очаква в края на годината. Банката First Boulevard вече обяви, че ще бъде първата, която ще се възползва от тази възможност.
- Mastercard ще започне да поддържа стабилни монети тази година.
- Tesla инвестира 1,5 млрд. долара в биткойн (между другото, Илон Мъск отбеляза, че това не е негово решение), а също така обяви, че скоро ще приеме плащания в BTC.
- Финансовият конгломерат Morgan Stanley или по-скоро някои от неговите клонове възнамеряват да направят най-малко 150 милиарда долара инвестиции в първата криптовалута в близко бъдеще.
- Търговската чикагска борса CME представя фючърси на Етериум. Еквивалентът на един фючърс е 50 ETH. Договорите за ликвидност се доставят от такива компании като New York Digital Investment Group, CoinShares, Galaxy, Genesis, BlockFi.
- Twitter си партнира с рапъра Jay-Z, за да дари 500 BTC за фонд, посветен на разширяване на използването на валутата.
- В допълнение, една от най-старите и големи банки в света, Bank of New York Mellon, ще позволи на клиентите да работят с криптовалути и вече разработва платформа за тази цел.
DeFi
През 2020 г. размерът на блокираните средства в приложенията на DeFi е нараснал с 25 млрд. долара. Очаква се 2021 г. да привлече още повече внимание на този пазар. Протоколите поддържат отлична стабилност във всяка позиция на крипто пазара като цяло, било то бичи или мечи тренд.
Конкретната посока на развитието на DeFi е миграцията на протоколите към други блокчейни, в допълнение към най-популярния, на който се осъществяват в момента – Етериум . Отделно си струва да се спомене прехвърлянето на Ethereum към версия 2.0, което значително ще увеличи неговата мащабируемост и ще даде нов тласък на екосистемата.
Неразделна част от пазара на DeFi са децентрализираните борси, базирани на AMM (Automated Market Making). Тази област също се развива активно, с пристрастие към агрегирането на ликвидността от различни протоколи (например 1 инч).
NFT
NFT са незаменяеми токени, те се различават по това, че всяка единица е строго уникална и не може да бъде заменена с друга. Повече за тези токени, прочетете в статията ни ТУК
Също така има тенденция към сливане на DeFi и NFT – технологията дори е наречена NFTfi. Това допълнително разширява потенциала на NFT, като дава на потребителите възможността да събират и разделят на активи активи.
В тази статия разгледахме основните тенденции на крипто пазара през 2021г. Всъщност много неща могат да се променят както от новите технологични открития, така и от намесата на регулаторите. Правителствата по целия свят обръщат много внимание на това как най-добре да регулират криптовалутите и го правят с различен успех. Така че те също ще работят активно по това тази година.