Експертите обясниха как дигиталните пари могат да бъдат от полза за подрастващия тийнейджър и с какви проблеми може да се сблъска.
Новите поколения все повече се интересуват от криптовалути. Например, според Рик Рийдър, директор на финансовите инструменти с фиксиран доход в BlackRock, милениалите възприемат криптовалутата като истинска цифрова платежна система. Така предизвикателство в TikTok, популярно сред младите хора миналото лято, доведе до 140% увеличение на стойността на Dogecoin.
Това, което ще коментираме в статията е дали си струва да запознаете вашия тийнейджър с тази област и какви трудности може да срещне.
Първи проблеми на вашия тийнейджър при сблъсъка си с криптовалутите
След като получи първата си криптовалута, всеки младеж веднага ще пожелае да я използва някъде и ще се сблъска с трудности. В България цифровите пари не са разпространено платежно средство и трудно могат да се харчат в онлайн магазини, да не говорим за офлайн платформи за търговия.
съветват експертите.
“Това е прозаично, но си струва да кажете на подрастващия ви тийнейджър както за това, така и за рисковете: цената може да спадне, нестабилността не се регулира на тези пазари и са възможни всякакви нелоялни правила на играта, които са забранени за фондовия пазар ”.
Законът и криптовалутите
Законът не забранява на непълнолетните да добиват и купуват криптовалута. Единственият проблем, с който детето може да се сблъска, е купуването на хардуер за добив. Повече за биткойн майнинга и за това дали е късно да започнем да “копаем”- прочетете ТУК.
Тийнейджърите от 14 до 18 години, въз основа на Гражданския кодекс, могат да извършват всякакви сделки с писменото съгласие на родителите си. Също така, законодателството им позволява самостоятелно, без съгласието на своите родители, осиновители и настойници, да се разпореждат със своите доходи, стипендии и други. Деца под 14 години нямат това право.
От 14-годишна възраст всеки тийнейджър вече е в състояние да ръководи действията си, когато купува вещи, не само за чисто битови цели, обясняват експертите.
Правилен подход към интереса на непълнолетния тийнейджър от страна на родителите
Необходимо е да се предаде на младежа, че криптовалутата е спекулативен актив, поради което тя не може да се разглежда като заместител на фиатните валути, препоръчва основателката на Almanax Education.
Според нея, въпреки липсата на уроци по финансова грамотност, в много страни по света има феномен на ученици-търговци. На 14-годишна възраст някои тийнейджъри могат да имат впечатляващо инвестиционно портфолио.
Обикновено тези младежи се издържат от финансово активни родители, които са отворени за финансов диалог с децата си и осигуряват известна свобода в това отношение. Те не придобиват тези знания в училище.
„Важно е да научите как да харчите пари по интересен и полезен начин, за да формирате вкус за печелене на пари и инвестиции, както и да разкажете за основите на увеличаването на парите. На този етап те ще знаят какво е актив и какво е задължение. Активът е нещо, което расте с времето или прави пари в момента. В този смисъл криптовалутите са един и същ актив “,
отбелязва основателката на Almanax Education.
Експертите подчертават, че криптовалутите днес позволяват на тийнейджърите да експериментират, както и да се научат да търгуват и да инвестират от собствени грешки и да губят много малки суми пари.
„След като днес купи малко известен алткойн на цена под един долар, за една година той може да покачи увеличение със стотици проценти. Разбира се, ще има активи, които ще донесат загуба, но това трябва да се разглежда като финансов опит “.
подчертават те.