Имаше време, когато златото можеше лесно да се намери в коритата на реките или скалите. Тъй като все повече и повече търсачи полудяха, технологията и мащабът бяха ключовете за побеждаване на конкуренцията за благородния метал.
По същия начин имаше време, когато беше лесно да се копае биткойн у дома. Всичко, от което се нуждаехме, беше лаптоп. След това трябваше само да пуснем подходящия софтуер и ако имахме късмет, можеше да създадем тези „забавни пари в интернет“ от нищото.
Тъй като обаче повече хора навлизаха в крипто пространството, ставаше все по-трудно да се копаят биткойни. Същността на системата е, че колкото повече усилия се полагат за добив на блок в блокчейна и копаене на биткойни, толкова по-голяма изчислителна мощност е необходима за успеха на цикъла. Това доведе до своеобразна надпревара във въоръжаването между „миньорите“. Възникнаха големи центрове за данни, подобни на Amazon, които започнаха да добиват биткойни и заедно консумират повече електроенергия от цели държави, като Чехия например.
Различни видове майнинг ( копаене ):
ASIC майнинг – използва специализирани устройства с интегрални схеми, които са създадени с единствената цел да добиват биткойни и други криптовалути. Това оборудване се предлага в много форми, а някои комплекти са много по-скъпи от други. Те са особено полезни, защото осигуряват изключително ниво на процесорна мощност с минимални енергийни разходи.
GPU майнинг – е най-популярно сред майнинг предприятията. Този метод използва видеокарти, които извличат данни от блоковата верига. Макар и ефективни, графичните карти могат да бъдат изключително скъпи и да изискват значителна поддръжка, което означава, че охлаждането и надеждният достъп до електричество са от съществено значение.
CPU майнинг е свързано с добив на криптовалута от обикновен компютър. Това е прост и евтин подход, но за съжаление не е практично, когато става въпрос за биткойн. Този метод се използва най-добре за алткойни. В някои случаи можете дори да намерите софтуер за копаене, който работи във фонов режим и използва резервна изчислителна мощност за добив на криптовалути.
Присъединяване към майнинг пул
Вместо да копаете сами, можете да се присъедините към майнинг пул. Това са група от миньори, които споделят изчислителната си мощ в мрежата си. Те се възнаграждават въз основа на количеството енергия, което всеки допринася за процеса, а не от това дали пулът намира блок. По този начин пуловете за добив помагат да се направи доходът на миньорите по-предсказуем.
Забележка. Присъединяването към пул за добив не е същото като „облачния майнинг“. Майнинг пуловете са група от миньори, които разделят наградата според своя дял от приноса на електроенергия, докато облачното копаене включва доставчик на услуги, на когото трябва да платите за копаене, от своя страна получавайки награда.
Въпреки факта, че има регулирани компании, които даряват мощта си за добив по този начин, трябва внимателно да наблюдавате и да внимавате за възможни измами. Въпреки че този метод няма да доведе до значителни разходи за поддръжка, не забравяйте, че може да се наложи да сключите дългосрочен договор с високи месечни плащания. Не забравяйте да изчислите рентабилността от самото начало и не се заблуждавайте от „високите доходи“.
Някои от най-популярните пулове за копаене са F2Pool, Poolin, AntPool, Huobi.pool, ViaBTC, 1THash и 58COIN, SluchPool и NovaBlock.
Получаване на пасивен доход
Ако просто искате да натрупате повече биткойни, без да се увличате твърде много с търговията, тогава има и други начини да печелите пари. Най-лесно е да поставите вашите биткойни в спестовен продукт на AAX. Средствата не се блокират, тоест можете да изтеглите средствата си абсолютно по всяко време. Всяка минута малко количество биткойн се добавя към сметката ви, съставлявайки годишен процент, който е по-висок от всеки друг обмен на криптовалута.
Как руската компания “ Газпромнефт“ даде възможност за добив на биткойни, като се използва нейния излишния газ за захранване на операцията – прочетете ТУК