Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Няма резултати
Виж всички резултати
Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Kriptonovini
Няма резултати
Виж всички резултати

Водещите криптовалути в различните сфери на крипто индустрията, част 4 – интелигентни договори

05.10.2023
в Други, НОВИНИ
Време за четене:2 минути
484 5
Сподели във FacebookСподели в TwitterСподели в Telegram

От 14 януари, екипът на KriptoNovini започна нова рубрика, в която ви запознаваме с най-големите по капитализация цифрови активи от всеки един раздел на крипто индустрията. Така вие, читателите ни, ще сте наясно с водещите токени в сферата, която ви интересува най-много, като по този начин ще улесним избора ви на инвестиции.

Може да харесате също

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

23.07.2024
Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

12.07.2024

Най-големите токени по капитализация, предоставящи интелигентни договори

Договорите са в основата на много ежедневни взаимодействия, независимо дали става въпрос за договор с работодател, за наем или или при избор на мобилен оператор. Магията на смарт контрактите е, че всички тези споразумения могат да бъдат кодифицирани и настроени да работят автоматично – без никакво участие на трети страни.

Например, нотариалният акт от продажба на къща може да бъде прехвърлен веднага след получаване на плащането. Ипотеката може да бъде проследена в блок-веригата и имотът да бъде освободен, когато бъде напълно изплатен.

Появата на интелигентни договори е една от причините блокчейн технологията да бъде толкова мощна, но засега те са достигнали само част от потенциала си. Ако искат да постигнат масово приемане и да трансформират всекидневния ни живот, платформите трябва да бъдат по-бързи, сигурни, мащабируеми и по-достъпни.

Те са двигателите зад зараждащата се индустрия за децентрализирани финанси (DeFi), която се отнася до различни приложения, които премахват посредника от традиционните финанси.

 Ето кои са 5-те най-големи токени по капитализация, предоставящи смарт контракти на мрежите си:

Ethereum (ETH)

Ethereum беше първата криптовалута, която пусна функционалност за смарт контракти. В резултат на това тя държи лъвския дял от приложенията. Според State of the dApp, около 80% от dApps (Decentralized applications) работят в мрежата на етериум. Тя също може да хоства други криптовалути, наречени токени, чрез своите стандарти за съвместимост ERC-20.

За съжаление крипто монетата стана жертва на собствения си успех. Блокчейнът е силно претоварен, има голям въглероден отпечатък и разработчиците се оплакват от високите такси за газ (транзакции). Друг негов недостатък е, че не работи добре с други блок-вериги.

Eth2 – надстройка за решаване на някои от тези проблеми – е на път, но няма да бъде завършена поне до 2022 г.

Според CoinGecko, цифровата валута се намира на 2-ро място по капитализация с $369 млрд.  В момента на писането на статията цената й е $ 3 100.

Binance Coin (BNB)

Binance Smart Chain – мрежата, която стои зад BNB криптовалута, е интересна затова, защото е децентрализирана екосистема за интелигентни договори, създадена от централизирана борса. С цел да обхване DeFi пазара, главният й изпълнителен директор Чангпен Джао я създаде като алтернатива на етериум.

Това е блокчейн, който работи успоредно с оригиналната верига на крипто борсата, с забележителната разлика, че BSC поддържа смарт контракти и разполага с EVM съвместимост.

Мрежата използва собствен модел на консенсус Proof of Staked Authority (PoSA), за да обработва транзакции и да награждава участниците.

Поради гореспоменатата съгласуемост, разработчиците могат лесно да пренасят Ethereum dApps към Binance Smart Chain. Там токените се издават под формата на BEP-20, но са съвместими и с предишните стандарти BEP-2 и BEP-8.

Блок-веригата се отличава с оперативна съвместимост, ниски такси и висока пропускателна способност на транзакциите. Основен недостатък е, че BSC не е толкова децентрализирана поради редица причини, главно поради високата концентрация на BNB китове и малкия брой валидатори.

Криптовалутата заема 4-а позиция в Маркет капа, с $68,3 млрд. Стойността на монетата е $414.

Cardano (ADA)

Често имаме чувството, че Cardano провежда различно състезание от другите криптовалути. При нея има бавен и стабилен подход към разработката, като програмистите й предпочитат обстойна проверка и задълбочено тестване, преди да пуснат нова функционалност. В резултат на това мрежата на крипто монетата пусна интелигентни договори едва през септември. И дори тогава Cardano беше подложен на критики в социалните медии, тъй като според мнозина, блокчейнът не е изпълнил всичко, което е обещал.

Основателят на алткойнът, Чарлз Хоскинсън, казва, че има над 100 проекта в процес на обработка в неговата екосистема, като 20 или 30 са готови да стартират през първото тримесечие на 2022 г. Това ще бъде шансът на криптовалутата да докаже, че недоброжелателите й грешат и да покаже на какво е способна нейната мрежа.

Cardano е блокчейн платформа, на базата на proof-of-stake алгоритъм, чиято цел е да позволи на „променящите, иноваторите и визионерите“ да постигнат положителна глобална промяна.

ADA заема 7-мо място по капитализация, с $39,8 млрд. Цената на токена е $1,18.

Solana (SOL)

Solana е най-бързата криптовалута, относно блокчейн операциите в момента, със скорост от 65 000 транзакции в секунда (TPS). За да представим това в перспектива, Ethereum работи с 15 до 45 TPS, въпреки че ще се ускори драстично след Eth2. Средните такси за обмен на токена струват по-малко от цент.

Мрежата на крипто монетата използва нещо, наречено “proof of history”, за да обработва преводите по-бързо. Включването на времеви печати в записите на транзакциите означава, че тя не губи напразно изчислителна мощност за проверката на тези, които вече са били обработени.

Solana има около 400 проекта, работещи в нейната система, включително бързо растящата стабилна монета USDC. Тя работи и на Ethereum блок-веригата.

SOL цифровият актив е 8-ми по големина, с $35 млрд. капитализация. В момента той се търгува за $111.

Polkadot (DOT)

Polkadot се откроява не само със своята скорост, но и със своята оперативна съвместимост (колко добре работи с други платформи). Образно казано, това е криптовалутата, която виси до кафемашината и разговаря с всички останали.

Тя използва структури наречени parachains (парачейни), които работят успоредно на основния блокчейн и му позволяват да обработва транзакциите по-бързо. Но трябва да се отбележи, че когато става въпрос за DOT, интелигентните договори работят на парачейните, а не на основната мрежа.

Платформата може да изпълнява множество вериги в съществуващ блокчейн, функция, която днес е известна като шардинг. Гъвкавостта на парачейните помага на Polkadot да интегрира голямо количество дейности и операции , често срещани в други проекти.

Според CoinGecko, цифровата валута се намира на 9-то място по капитализация с $ 23,9 млрд.  В момента на писането на статията цената й е $21,5.

Прочетете още: “Водещите криптовалути в различните сфери на крипто индустрията, част 3 – NFT токени”

Това бяха най-големите токени по капитализация, свързани с интелигентните договори. Дължим да отбележим, че статията е само информативна, като в никакъв случай не е финансова препоръка и всякакви решения, свързани с паричните ви средства трябва да взимате сами!

Тагове: binance coincardanoEthereumpolkadotSolanaетеринтелигентни договорикриптовалутисмарт контракти

Прочети още

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

от Найден Младенов
23.07.2024

Регулаторните органи на САЩ дадоха зелена светлина на спот Етериум ETF, което е важна стъпка за американските инвеститори, които вече...

Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

от Найден Младенов
12.07.2024

Популярният икономист Питър Шиф наскоро нарече Биткойн "измама" в отговор на видеоклип, споделен от съоснователя на MicroStrategy Майкъл Сейлър.

Цената на Luna Classic се увеличи с над 300% след актуализацията v22

Terraform Labs планира да продаде бизнеса си в рамките на споразумение със SEC за 4.5 млрд. долара

от Найден Младенов
12.07.2024

Фалиралата крипто фирма Terraform Labs продава четири предприятия като част от споразумение със SEC на стойност 4.5 млрд. долара.

Ройтерс: Инвеститорите във Франция подадоха жалба срещу Binance

Binance води преговори за продажба на мажоритарен дял в южнокорейската борса Gopax

от Найден Младенов
12.07.2024

Съобщава се, че Binance се доближава до сделка с южнокорейския доставчик на облачни услуги Megazone за продажба на по-голямата част...

Цената на Биткойн падна до 42,000 долара след спад от 3.5%

Експертите прогнозират, че Биткойн може да достигне 100,000 долара до края на годината

от Найден Младенов
12.07.2024

Въпреки неотдавнашните неуспехи на крипто пазара известни фигури като Мат Хуган, главен оперативен директор на Bitwise, и Антъни Скарамучи, основател...

Следваща статия
Wells Fargo прогнозира експлозивен растеж в приемането на криптовалутите

Wells Fargo прогнозира експлозивен растеж в приемането на криптовалутите

Не пропускай най-важните новини от света на криптовалутите, блокчейн, международните пазари и икономиката.

  • Условия на ползване
  • Политика за поверителност
  • Реклама

© 2023 kriptonovini.com

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР

© 2023 kriptonovini.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Управление на съгласие
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетинг
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Manage options Manage services Manage {vendor_count} vendors Read more about these purposes
View preferences
{title} {title} {title}
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?