От 14 януари, екипът на KriptoNovini започна нова рубрика, в която ви запознаваме с най-големите по капитализация цифрови активи от всеки един раздел на крипто индустрията. Така вие читателите ни ще сте наясно с водещите токени в сферата, която ви интересува най-много, като по този начин ще улесним избора ви на инвестиции.
NFT – най-големите токени по капитализация
Продажбите на незаменими токени (NFT) се повишиха през 2021 г. и скочиха до най-високи стойности за всички времена. Сумарно по стойност, те възлизат на $15,57 милиарда само за изминалата година, показват данни от NonFungible.com.
NFT са токени, които работят на интелигентни договори в блокчейна и представляват цифрови или физически активи. Те могат да се използват за удостоверяване на автентичността на произведения на изкуството, създаване на колекционерска стойност в ограничено издание или представяне на герои от игровите вселени.
Прочетете още: „NFT токен – новата тенденция в крипто света“
Цената на един незаменим токен може да варира от няколко долара до милиони долари. Най-скъпата такава колекция до момента се казва Merge на художника Пак, който продаде повече от 300 000 бройки за 48 часа през декември за общо $91,8 милиона, а дигиталната картина с най-висока цена все още е Everydays: The First 5000 Days от художника Beeple. Тя смени собственика си за 69,3 милиона долара през март миналата година.
Един от начините да печелите от NFT е да инвестирате в криптовалутите или токените, използвани за популярни колекции. Ето кои са 5-те най-големи NFT токени по капитализация:
Decentraland (MANA)
Decentraland е виртуален свят или метавселена, където потребителите взаимодействат чрез разширена реалност и интернет. В нея парцели земя се продават като NFT, които предоставят доказателство за собственост. Собствениците на тези земи могат да създават концертни сцени, хотели, казина и други места и след това да продават достъп до събития.
Криптовалутата MANA е базиран на Ethereum ERC-20 токен, използван в Decentraland. Притежателите го използват за закупуване на виртуална площ и други метавселенски активи, както и за участие в управлението.
Платформата привлече големи инвестиции. Правителството на Барбадос стана първата нация, която отвори посолство в нейната метавселена през ноември, докато през декември дъщерната компания на Tokens.com, Metaverse Group купи най-скъпия виртуален имот досега, като плати $2,4 милиона за пространство в Decentraland, който възнамерява да използва за дигитални модни ревюта и електронна търговия.
Според CoinMarketcap, цифровата валута се намира на 31-во място по капитализация с $4 млрд. В момента на писането на статията цената й е $2,27.
The Sandbox (SAND)
The Sandbox е виртуален свят, където потребителите могат да си осигуряват приходи, играейки в него. Играчите могат да създават NFT, известни като ASSETS, и да ги интегрират в игри с помощта на Sandbox Game Maker. Те могат също да ги продават на специалния пазар за търговия на платформата.
Ползвателите и на тази метавселена могат купуват земя, която след това да заселят с игри и герои. SAND е полезен токен, базиран на ERC-20 Ethereum, използван в The Sandbox. Той може да бъде спечелен, като награда в различни игри и след това да бъде използван за персонализиране на аватари или купуване на оборудване, като по този начин се подобрява геймплея на участниците.
Криптовалутата заема 38-а позиция в Маркет капа, с $3,2 млрд. Стойността на монетата е $3,46.
Theta Network (THETA)
Theta стартира NFT през януари 2021 г. като част от стратегията си да се превърне във водеща блокчейн мрежа за медийната и развлекателната индустрия. Тя разшири дейсността си от платформа за доставка на видео и компютърни данни , до това да предлага децентрализирано съхранение на цифрови активи, с фокус върху видео по заявка, незаменими токени и други цифрови колекционерски предмети.
Theta Network има дългосрочни взаимоотношения с партньори, които сега изграждат NFT на блокчейна, включвайки даване на незаменими монети, като част от преживявания на живо и награди за феновете. През юни 2021 г. певицата Кейти Пери придоби дял в разработчика Theta Labs и през декември пусна първата си колекция от такъв тип в мрежата.
THETA заема 43-то място по капитализация, с $2,8 млрд. Цената на токена е $2,89.
Axie Infinity (AXS)
Axie Infinity се превърна в една от най-популярните play-to-earn метавселенски игри, в която играчите получават токени като награди за своя геймплей и могат да ги обменят за други валути на борсите. Играчите събират, търгуват и се бият с NFT герои, известни като Axies.
Платформата е изградена върху блокчейна на Ethereum, но с нарастването на популярността на играта екипът за разработка на Sky Mavis изгради сайдчейн верига Ronin за извършване на транзакции, намаляване на таксите и ускоряване на времето за обработка.
Axie Infinity има две криптовалути – Axie Infinity shards (AXS) и smooth love potion (SLP). Вторият се използва за отглеждане на нови Axies, докато първият е основният токен за управление.
AXS цифровият актив е 44-ри по големина, с $2,8 млрд. капитализация. В момента той се търгува за $45.
Tezos (XTZ)
Tezos е един от блокчейните с отворен код, който поддържа NFT и неговата монета XTZ придоби голяма стойност, тъй като мрежата привлече изявени партньори в сферата на незаменимите токени . Цената й се повиши след актуализация на мрежата в началото на октомври, достигайки най-високата си стойност от $9,18.
Само преди месец издателят на игри Ubisoft обяви, че ще навлезе на NFT пазара с помощта на Tezos. Маркетплейсът Rarible също е интегриран с блокчейна на криптовалутата.
Според CoinMarketcap, цифровата валута се намира на 46-то място по капитализация с $2,5 млрд. В момента на писането на статията цената й е малко под $3.
Прочетете още: „Водещите криптовалути в различните сфери на крипто индустрията, част 2 – DeFi токени“
Това бяха най-големите NFT токени по капитализация. Дължим да отбележим, че статията е само информативна, като в никакъв случай не е финансова препоръка и всякакви решения, свързани с паричните ви средства трябва да взимате сами!