В тази статия събрахме най-важните новини от света на изкуствения интелект ( AI ) и киберсигурността през миналата седмица.
Акценти
- Amnesty International стартира кампанията „Забрани сканирането“ и призова правителствата да забранят използването на технологии за разпознаване на лица.
- Изследователите са разработили AI устройство за вейпинг, което събира данни за сесиите за пушене и помага на потребителите да се отърват от никотиновата зависимост.
- Група учени създадоха нов AI шахматен механизъм, който може да помогне на играчите да учат и анализират собствените си игри.
- OpenAI показа алгоритъма DALL-E, който генерира реалистични изображения от текстови описания.
- Учени от Масачузетския технологичен институт обсъждаха нов модел на дълбоко обучение, който диагностицира рака на гърдата от мамографски изображения по-точно, отколкото рентгенолог.
Amnesty International призовава за забрана на технологията за разпознаване на лица
Международната организация за правата на човека Amnesty International стартира кампанията „Ban the Scan“ ( “Забрани сканирането”) и призова глобалната общност да забрани използването на технология за разпознаване на лица за държавно наблюдение.
Amnesty отбеляза, че софтуерът често е грешен. Той може също така да изостри дискриминационните политики и расистките действия на полицията, да нахлуе в личния живот и да застраши правото на мирни събирания.
Като част от кампанията защитниците на човешките права картографираха местата на камерите за разпознаване на лица в Ню Йорк и обявиха инструмент за изпращане на запитвания до властите, за да разберат къде се използва технологията.
Учените разработиха AI шахматен механизъм, който играе като човек
Група изследователи от университета Корнел, университета в Торонто и Microsoft са разработили механизма – Maia AI, който не е програмиран да печели шахмат на всяка цена. Вместо това той се опитва да възпроизведе това, което би направил човек.
За да разработят Maia, изследователите използваха системата Leela с отворен код, базирана на AlphaZero на DeepMind, и обучиха модела на индивидуални ходове от милиони онлайн човешки игри. Този подход им позволи да настроят алгоритъма за различни нива на умения на играчите от начинаещи до напреднали.
През декември изследователите направиха Maia достъпна на шахматния сайт lichess.org. През първата седмица бяха изиграни над 40 хиляди партии срещу него. Изследователите установиха, че Майя отговаря на човешкото поведение повече от половината от времето.
Разработчиците вярват, че алгоритъмът може да помогне на играчите да научат грешките си и да усъвършенстват собствените си игрови умения.
Изследователите от МТИ разработват алгоритъм за диагностициране на рак на гърдата от мамография на пациент
Изследователи от Масачузетския технологичен институт и клиника Абдул Латиф Джамел са разработили системата за дълбоко обучение Mirai, способна да предскаже риска от рак на гърдата, използвайки мамография на пациент. Разработчиците се фокусират върху факта, че новият алгоритъм работи еднакво ефективно, независимо от расата или етническата принадлежност на пациента.
Mirai може да симулира „риск за пациента в множество бъдещи времеви точки“ с малки отклонения. Неговите прогнози могат да бъдат допълнително оптимизирани, ако са налични други клинични рискови фактори, като възраст или фамилна анамнеза.
Екипът на МТИ обучи модела на набор от данни от 200 000 прегледи от Общата болница в Масачузетс и след това тества резултатите му за прогнозиране на допълнителни комплекти. Mirai е “значително по-точен” при прогнозиране на риска от рак за пациентите и е в състояние да идентифицира правилно близо два пъти повече потенциални видове рак сред високорисковите групи, отколкото настоящият диагностичен модел, казват изследователите.
Mirai също взема предвид рисковите фактори, които не са задължително открити при мамография, като възрастта на пациента, нивата на хормоните и менопаузата. Тези фактори са закрепени по време на тренировъчната фаза, което позволява на модела да прогнозира, дори ако лекарят не е предоставил тази информация ръчно.
Google представя AI карта на маршрути за електрически превозни средства на Android чрез зарядни станции
Google обяви нова функция за собствениците на електрически превозни средства, която използва AI, за да сортира хиляди обществени зарядни станции в САЩ и да намери най-добрия маршрут през тях.
Също така, разработеният алгоритъм предоставя на потребителите препоръки за спиране на зареждането на електрическо превозно средство в зависимост от местоположението му, оставащия обхват на превозното средство и вида на щепсела, използван за зареждане на батерията.
Понастоящем функцията работи в САЩ в електрически превозни средства, задвижвани от Android Automotive OS на Google. Сега има само два такива автомобила – Polestar 2 и Volvo XC40 Recharge, но компанията отбелязва, че в близко бъдеще ще се появят и други модели от различни производители.
Учените разработват AI технология за борба с тютюнопушенето
Американски изследователи са разработили бордов компютър, базиран на изкуствен интелект “Level” за отоплителни системи за течност за пушене, който измерва броя и продължителността на инхалационните сесии, времето между всяка употреба и силата на вдишване.
Според разработчиците устройството може да помогне на хората да се откажат от пушенето, като предскаже кога ще искат да получат следващата доза никотин, контролира желанието им да пушат и намалява броя на сесиите.
Изследователите се надяват, че в бъдеще информацията за поведението на вейпърите също ще помогне на пушачите на класически цигари да се отърват от никотиновата зависимост. Те отбелязват, че само в САЩ около 68% от пушачите консумират както традиционни, така и електронни цигари.
OpenAI представи невронна мрежа, която създава изображения по описание
Разработчиците от OpenAI разкриха генеративната невронна мрежа DALL-E, която може да създава изображения на несъществуващи неща, като стол от авокадо, робот-жираф или репичка с кученце.
DALL-E е разработен въз основа на езиковия модел GPT-3 и е обучен да генерира изображения от текстови описания, използвайки набор от двойки текст-изображение
Алгоритъмът разбира сложни абстрактни комбинации, способен е да променя стила и формата на обектите в изображението, а също така да създава фотореалистични картини.
Името на невронната мрежа е комбинация от имената на художника Салвадор Дали и робота WALL-E от популярната карикатура.
Подобни новини от света на изкуствения интелект (AI) и киберсигурността за изминалата седмица, прочетете в статията ни ТУК