В тази статия събрахме най-важните новини от света на изкуствения интелект (AI) и киберсигурността през първите седмици на 2021 година.
Акценти
- Местните полицейски управления в САЩ работят с ФБР за идентифициране на нападателите в сградата на Капитолия, използвайки технология за разпознаване на лица.
- Американски конгресмен заяви, че компанията за услуги за разпознаване на лица XRVision е намерила членове на Antifa сред тълпата, нападнала сградата на Капитолия. Компанията отрече информацията и подчерта, че техните технологии идентифицират неонацисти и привърженици на движението QAnon
- Корейски чатбот – расист направи неприемливи изявления за сексуалните малцинства и чернокожите хора, за което трябваше да бъде изключен.
- Microsoft е патентовала технология, която ще позволи да се създаде цифрово копие на всяко лице или герой.
- Полицията в Ню Джърси задържа невинен афроамериканец за 10 дни поради грешка в технологията за разпознаване на лица.
Разработчиците на технологии за разпознаване на лица регистрират увеличаване на използването на услугите след бунтовете във Вашингтон
Компанията Clearview AI, която разработва технологии за разпознаване на лица за американската полиция, обяви увеличение на броя на исканията за услугата от правоприлагащите органи с 26% на ден, след като тълпа от протестиращи нападна Капитолия във Вашингтон.
Нападението от 6 януари беше излъчено на живо от големи американски и световни медии, улавяйки лицата на привържениците на Тръмп, проникващи в Конгреса. ФБР и други агенции помолиха обществеността да помогне за идентифицирането на участниците в безредиците.
Според съобщения в медиите поне във Флорида и Алабама служителите на реда са използвали технологията за разпознаване на лица Clearview, за да идентифицират протестиращите и след това да предадат информация на ФБР.
Технологиите XRVision не откриха представители на Antifa по време на атаката срещу сградата на Капитолия
На 7 януари конгресменът Мат Гьоц представи теория на конспирацията, според която членовете на Antifa, маскирани като поддръжници на Тръмп, са сред атакуващата тълпа и цитира доклад на Washington Times, съдържащ „убедителни доказателства“ за компания за разпознаване на лица.
Въпреки това XRVision, за който говори политикът, заяви, че тези твърдения са неоснователни. Компанията твърди, че не е идентифицирала никого от Antifa, въпреки че техните алгоритми са намерили двама членове на неонацистки организации и още един човек, популяризирал QAnon сред участниците в бунтовете в американската столица.
Facebook подобри описанието на снимки с помощта на изкуствен интелект за хора с увредено зрение
Facebook представи нова версия на автоматичен алтернативен текст (AAT) за снимки, която използва машинно обучение за описване на изображения за хора със зрителни увреждания.
AAT се основава на контролирано обучение и сега описва 1200 ключови параметъра вместо 100. Алгоритъмът е обучен на снимки и хаштагове от друга социална мрежа на компанията – Instagram. Той може да опише например различни видове храни и национални паметници.
Новата система за откриване на обекти може също така да разпознава къде са хората в кадъра, както и техния брой в сцената. Потребителите ще могат да изберат подробно описание, което показва позицията, размера и естеството на обектите.
Facebook отбеляза, че системата все още може да греши. Компанията обаче е уверена, че това е голям скок в наличието на социална мрежа за хора с увредено зрение.
Интелигентният помощник Microsoft Editor се появи в настолната версия на Word
Microsoft Word за Windows 10 има нова програма за проверка на граматиката, Microsoft Editor, която използва AI и машинно обучение за проверка на качеството на текста. Интелигентният редактор може да предложи допълнителни редакции, за да гарантира яснота, формалност, приобщаване и др.
Microsoft Editor е част от уеб версията на Word от известно време и работи на повече от 20 езика. Вече е достъпна за ограничен брой членове на бета програма на Office Insider на компютри с абонамент за Office 365. Microsoft Editor ще достигне до всички потребители по-късно тази година.
Google разкрива езиков модел на изкуствен интелект с трилионен параметър – шест пъти повече от GPT-3
Изследователи от екипа на Google Brain представиха нов езиков модел за изкуствен интелект, съдържащ 1 трилион параметри. До този момент най-големият модел се считаше за OpenAI GPT-3, който използва само 175 милиарда параметъра.
Езиковите модели имат много функции, но най-популярното е генерирането на нов текст. Например потребителят може да разговаря с „философски AI“ въз основа на езиковия модел на почти всяка тема. Освен това виртуалният събеседник ще изгради контекстен диалог и потребителят ще има впечатлението, че говори с човек.
Все още няма информация кога инструментът ще попадне в ръцете на независими разработчици или дали изобщо ще попадне.
Microsoft патентова технология с изкуствен интелект за разговор с „мъртвите“
Microsoft разработи технология, която ще позволи на хората да „общуват“ със своите близки дори след смъртта им. Освен това може да се използва за взаимодействие не само с починал роднина, но и с познат, знаменитост или историческа личност.
Общата концепция включва чат бот, способен да се учи от различни данни за човек, включително видеозаписи, гласови и текстови съобщения и записи в социалните медии. Чатботът може дори да изглежда като истински човек.
„В някои отношения гласът на конкретно лице може да бъде генериран от данните за запис и аудио данните, свързани с конкретно лице“,
се казва в патента.
Според патента, използвайки изображения, информация за дълбочина и видео данни, свързани с конкретно лице, ще бъде възможно да се генерира 2D или 3D модел.
Понастоящем не е известно какво Microsoft планира да направи с технологията или дали ще стартира някакви приложения веднага след издаването на патента.
Американец прекара 10 дни в затвора поради грешка в технологията за разпознаване на лица
Чернокожият мъж ще съди полицейското управление в Ню Джърси, след като прекара 10 дни в затвора заради грешка в технологията за разпознаване на лица
Според жалбоподателя в началото на 2019 г. той е научил, че полицията е издала заповед за арест за него във връзка с дребна кражба в хотел Woodbridge, Ню Джърси. За да изчисти името си, мъжът отишъл в полицейското управление, където незабавно бил с белезници и задържан за 10 дни.
Адвокатът на заподозрения осигури освобождаването на клиента му. Според него мъжът никога не е ходил в Уудбридж, а прокуратурата разчитала само на данните за автоматичната идентификация на хора от камерите за видеонаблюдение.
Това не е първият път, в който технологията за разпознаване на лица е идентифицирана погрешно, което според експерти има расови пристрастия и може да е по-малко точно с не-белите тонове на кожата.
Facebook деактивира чатбот поради расистки обиди
Южнокорейски чат бот във Facebook е затворен, след като избухна в реч на омраза срещу чернокожи, лесбийки, хора с увреждания и транссексуални хора.
Лий Луда, разговорен бот, имитиращ самоличността на 20-годишен студент, сподели с потребител, че „наистина мрази“ лесбийките и ги намира „отвратителни“. В други чатове той говори за чернокожите, използващи южнокорейски расови клевети, и отговаря, „Ъъ, наистина ги мразя„, когато го питат за транссексуалните.
След вълна от оплаквания от потребители ботът беше временно спрян и разработчиците от лабораторията Scatter се извиниха. Някои потребители подготвят съдебен иск за използването на тяхната информация, а южнокорейското правителство разследва дали компанията е нарушила законите за защита на данните.
Стартъпът в Сеул планира да върне Луда след „отстраняване на слабости и подобряване на услугата“, което привлече повече от 750 000 потребители за един месец от старта.
Учените са се научили да броят слонове от сателитни изображения, използвайки изкуствен интелект
Изследователите разкриха инструмент за изкуствен интелект, който открива и преброява застрашен вид африкански слонове от космоса.
Технологията се основава на конволюционна невронна мрежа (CNN), която маркира слоновете, докато се движат през полета и ливади. По време на тестването беше установено, че невронната мрежа идентифицира тези животни не по-лошо от човешки наблюдател.
За изследването учените избраха слонове, защото те са най-големите животни на сушата, което ги прави по-лесни за забелязване. Екипът вярва, че поради увеличената разделителна способност на сателитните изображения и наличието на съвременни технологии, те скоро ще могат да разширят инструмента и да открият по-малки застрашени видове.
Изследователите са разработили алгоритъм за разпознаване на лица, за да определят политическите предпочитания на човека
Изследователи от Станфордския университет са създали алгоритъм за машинно обучение, който може да определи политическите симпатии по снимка на човек. Резултатите от изследването твърдят, че точността на алгоритъма може да достигне 72%.
Разработчиците взеха проба от лицата на малко над милион души от неназован „популярен сайт за запознанства“. Във всички случаи – или някъде в този сайт за запознанства, или някъде в техния профил във Facebook – тези потребители са посочили, че са „консервативни“ или „либерални“.
След това разработчиците обучиха модела да разпознава ключови точки на лицата и да идентифицира модели за последващо определяне на политическите предпочитания.
Както обаче отбелязва VentureBeat, цялото изследване се основава на псевдонаучната теория за „физиономията“. Психолозите от години твърдят, че алгоритмите, които определят дали някой е по-вероятно да бъде банков обирджия, политолог или републиканец въз основа на чертите на лицето, всъщност не са много по-точни от случайните предположения.
По-рано същата група учени през 2017 г. разработи алгоритъм, който според тях може да определи сексуалната ориентация на човек по чертите на лицето на снимка. Експертите разкритикуваха резултатите и от това изследване.