Биткойнът е изминал много дълъг път за своите единадесет години съществуване. Създаден е като „система за електронни пари„ peer-to-peer “, която днес се превърна в нещо повече. Всъщност биткойнът достигна огромни висоти, превръщайки се от обикновена валута в инвестиционен актив.
Криптовалутата продължава да заема своя специална ниша на световния пазар и да бъде обект на универсално внимание и активно използване. В момента той намира приложение за инвеститори, които виждат потенциала за големи печалби на крипто пазара. Биткойнът е актуален от ранните дни, когато отделни инвеститори купуват и държат дигиталната валута, докато тя расте и се развива. Днес обаче има нарастваща и оживена търговска общност около него.
Търговията с биткойни придоби много повече сцепление, отколкото просто купуване и продажба на различни цени – тя се разшири до мащаба на традиционната търговия. В криптоиндустрията, също вече се използват фючърсни договори и различни финансови деривати.
Разбирането на тази търговска среда е важно за начинаещия търговец на биткойни, тъй като има прилики, както и ключови разлики, които са разбираеми и близки за някои търговци повече от други. Прочетете, за да разберете търговията с биткойн деривати и каква е разликата между вечните суапове, фючърсите и други видове договори.
Залагане на бъдещето – фючърсни договори
Неотдавнашно проучване показа, че спот търговията все още е най-обемната област за крипто трейдърите, но този дял постепенно спада. Според проучването 53 процента от търговците са спот търговци, а 47 процента са търговци с деривати. С появата на повече платформи и услуги процентът на търговците с деривати нарасна значително
Един от най-популярните начини за търговия с биткойн в момента е чрез фючърсни договори. Това са договори, които позволяват на инвеститорите да сключат споразумение за покупка и продажба на биткойни на предварително договорена цена и в точно определен момент. Този метод на търговия е много разпространен сред редица активи и стоки.
Биткойн работи в тази търговска структура поради добре известната си волатилност. Договорът се възлага на предварително определена цена, която се очаква да бъде напълно различна, когато договорът изтече. Когато търгуват фючърсни договори, купувачът и продавачът трябва да спазват условията на договора, независимо от новите пазарни условия.
Вероятно вече става ясно защо фючърсният договор е толкова привлекателен за търговците, тъй като те могат да използват фючърсни договори като хеджиране срещу падащия пазар или за увеличаване на печалбите поради разликата в цената. Използването на договори за хеджиране или спекулация зависи от това по какъв начин върви пазарът.
Например, ако биткойнът е на цена от 10 000 долара за монета и фючърсният договор е сключен за месец, това означава, че след месец продавачът ще продаде тази монета за 10 000 долара, а купувачът ще я купи на тази цена. Ако цената на монетата падне, тогава продавачът ще реализира печалба, защото е хеджирал залога си, като е отворил къса позиция. Търговецът също може да влезе в дълга ( long ) позиция, ако очаква цената да се повиши и по този начин да се възползва от покачването на цената.
Различни видове договори за деривати
Има различни видове транзакции, които попадат в общия термин деривати и е важно да се знае разликата. Търговците на биткойн са запознати с продукти като фючърсни опции и договори за безсрочен суап на биткойн.
Безсрочните суапове с биткойни работят по същия начин като фючърсните договори с биткойн, с изключение на това, че нямат определена дата на изтичане на договора. Обикновено трябва да има период от време, например месец, когато договорът трябва да бъде изпълнен, но с отворения суап, договорът може да работи за неопределено време.
Безсрочните суапове също имитират маржин спот пазар и следователно търгуват близо до основната референтна цена на индекса. Тези промени също означават, че търговецът трябва да е наясно с различните механизми, които влизат в сила при тяхното използване. Някои примери за тези механизми включват маркиране на позиции, тъй като тези договори се маркират според метода на справедливата цена на пазара (който помага да се спре ненужната ликвидация).
В случай на неопределен суап, търговецът отново избира дълга или къса позиция, но в този случай има такса за финансиране. Това е механизъм, който приближава безсрочната цена до спот цената чрез размяна на валутни суапове между дълги и къси търговци. На пазара финансирането се плаща най-често на всеки 8 часа.
Ако процентът на финансиране е положителен, заплащането става по следния начин – дългите позиции ще бъдат платени, а късите позиции ще получат финансиране. Ако коефициентът е отрицателен, тогава обратния вариант.
Различни опции при търговия с деривати
Има няколко варианта на биткойн фючърси на пазара, които трябва да се имат предвид при търговия с деривати. Те също стават все по-популярни на традиционните платформи за търговия, които интегрират търговията с биткойни, като Чикагската стокова борса ( CME ).
„Опция“ е вид договор за деривати, който дава правото на собственика ( не задължението ) да купува или продава актив на определена цена ( цена на изпълнение ) за предварително определено време ( дата на изтичане ). Това прави този фючърсен договор по-гъвкав.
Тази вариация на договорите позволява на играчите на пазара да печелят доходи чрез поставяне на различни позиции, както и да хеджират своите позиции, особено при търговия с биткойн двойки, тъй като самият биткойн е променлив актив.
Договорът за опция има „автор“ или продавач на опцията и купувач. Купувачът плаща премия за опционния договор въз основа на фактори като парична стойност ( текущата цена на актива спрямо цената наизплащане ), време на изтичане и подразбиращата се нестабилност. Авторът на опцията приема такава премия като доход. Тя се заплаща предварително,
Много възможности
Навлизането на биткойн на традиционния пазар на деривати е важна стъпка за даден актив, тъй като допълнително го легитимира и нормализира по същия начин като златото или петрола. Освен това фактът, че всички гореспоменати деривати се търгуват на големи борси като CME и Bakkt, както и на крипто борси като Overbit и Virtuse, демонстрира популяризирането на биткойн и криптовалути и приемането му като нов клас активи.