2020 г. беше добра година за крипто пазара, особено през втората половина на годината въпреки пандемията. Биткойн и други цифрови активи се възстановиха от грандиозния срив в Черния четвъртък, за да поставят нови рекорди и да въведат нова ера на институционални инвестиции на крипто пазара.
Между катастрофата от 12 март – $4,860 за биткойн и настоящия ATH от $41 941 , биткойнът е записал над 100% печалба според данни на CoinMarketCap. Но въпреки извършването на това впечатляващо представяне през 2021 г., крипто пазарът остава привлекателен за престъпниците преди всичко поради подкрепата си за анонимни транзакции без граници.
Нов доклад на водеща платформа за анализ на веригата Chainalysis обаче показва, че в сравнение с 2019 г. свързаните престъпления с крипто активността са спаднали значително през 2020 г., отчасти поради прозрачния и проследим характер на крипто транзакциите.
Статистиката на Chainalysis сравнява общата крипто стойност, изпратена и получена от престъпни образувания, спрямо престъпния дял от цялата крипто активност от 2017 до 2020 г. Данните показват, че през 2019 г. 2,1% от общия обем на крипто транзакции на стойност 2,1 млрд. долара е бил свързан с престъпна дейност. През 2020 г. сумата падна до 1 млрд. долара, което представлява 0,34% от общия обем на крипто транзакциите.
„Една от причините процентът на престъпна дейност да е спаднал е, защото общата икономическа активност се е утроила почти три пъти между 2019 и 2020 г.“
Ransomware* крипто престъпления доминираха през 2020 г.
Крипто измами като скандалната схема PlusToken Ponzi представляват 54%, на стойност $2,4 милиарда, от всички престъпления, свързани с крипто. Въпреки това, през 2020 г. такива крипто измами намаляват значително и са заменени от darknet пазари, които нарастват до 1,7 милиарда долара от 1,3 милиарда долара през 2019 г. Ransomware* атаките срещу лица и организации, обаче засенчиха пазара.
“Главната тема относно престъпността, свързана с криптовалутите през 2020 г., е ransomware. “
Анализаторът Chainalysis заяви, че ransomware престъпленията са се увеличили с 311% от 2019 г., въпреки че представляват само 7% (350 милиона долара) от всички средства, получени по адреси, свързани с престъпна дейност. Само през 2020 г. се съобщават за над 10 случая на колективни жертви на рансъмуер по целия свят.
„Никоя друга категория престъпления, свързана с криптовалути, не се е повишила толкова драстично през 2020 г., поради COVID мерките, които отвориха нови уязвимости за много организации, заради надомната работа на служителите им“
Данните също така показват, че процентът може да бъде по-висок поради недостатъчно докладване от някои от целевите жертви, като цифрите могат да се увеличат особено след идентифициране на повече адреси от текущите разследвания на нови и предполагаеми адреси през последните месеци на 2020 г.
Докладът заключава, че атаките на ransomware са най-разрушителният тип крипто престъпления поради тяхното икономическо въздействие и способността да нарушават критични индустрии и услуги и рискувайки частна или чувствителна информация.
„Когато разглеждаме общите икономически загуби не само от плащания, но и от офлайн атаки към бизнес и правителства, някои експерти изчисляват, че ransomware струва 20 милиарда долара икономически загуби през 2020 г.“
*ransomware – вид злонамерен софтуер, предназначен да блокира достъпа до компютърна система до изплащане на парична сума.