Университет в Руската федерация е готов да тества базиран на блокчейн аналог на глобалната мрежа за разплащателни съобщения SWIFT. По-рано през годината, банките на страната бяха изключени от сетълмент системата като част от западните санкции.
Програмистите казват, че техният проект няма да позволи прекъсването на финансовата връзка между Русия и останалите държави.
Руски разработчици създават заместител на SWIFT, използвайки блокчейн
Експерти от Центъра за компетентност на Националната технологична инициатива към Санкт Петербургския държавен университет в Русия обявиха, че се готвят да изпробват нова междубанкова платежна система, алтернатива на SWIFT. Последният вече е недостъпен за големите банки в резултат на финансовите ограничения, наложени заради решението на Москва да навлезе в Украйна.
„Пилотната версия на децентрализираната междубанкова система за финансови съобщения е готова за тестване и може да се използва в банките“, се казва в изявление на института. Хората зад проекта, специализирани в областта на разпределените регистри, са използвали блокчейн технологии, за да създадат платформата.
Техническият директор на центъра Александър Киреев заяви, че предварителните тестове са показали добри резултати. В момента скоростите на трансфер надхвърлят 25 000 съобщения в секунда на един нод, като капацитетът на системата може да бъде увеличен в бъдеще.
Прочетете още: “Живот без SWIFT: с какви проблеми ще се сблъскат руските граждани и крипто пазара“
Интегрирането на нови финансови организации
Цитиран от руския крипто новинарски портал Bits.media, висшето училище уточни, че проектът може да се разшири и да интегрира нови финансови организации. Неговите представители също подчертаха, че ще бъде невъзможно да се изключи която и да е участваща държава или банкова институция, тъй като всеки клиент ще има същите права и достъп като всеки друг.
Използването на разпределената книга за обмен на трансгранични платежни съобщения позволява сигурни и надеждни транзакции, посочи екипът на разработчиците. Това е вторият базиран на блокчейн проект, който заменя SWIFT в Русия, след като държавният технологичен гигант Rostec обяви през юни подобна мрежа, предназначена да улесни международните разплащания между Руската федерация и нейните партньори.
Страната има и своя по-традиционен еквивалент на световната разплащателна мрежа, системата за прехвърляне на финансови съобщения (SPFS), която беше пусната на фона на подобно напрежение след анексирането на Крим през 2014 г. Според доклада около 70 организации от множество държави вече са свързани към SPFS. Платформата CELLS на Rostec също е предназначена да позволи международни плащания и мултивалутни сделки, както и съхранение на цифрови валути.
С оглед на продължаващата военна интервенция в Украйна, Руската федерация е все по-откъсната от глобалната финансова система, включително нейните валутни резерви. В отговор Москва се опитва да премине към плащания в национални валути със своите търговски партньори, като същевременно обмисля възможността за използване на крипто активи за международни разплащания.