Крипто инвеститорът Антъни Помплиано, в последния си подкаст, изрази оптимизъм за това, че биткойнът ще заеме мястото на световна резервна валута.
„Всичко ще изглежда много различно след 25 години.“ – сподели мнението си той.
В момента, за глобална резервна валута се счита щатският долар, тъй като над 60% от банките по света поддържат резервите си в него. Според Помплиано това е на път да се промени „към многовалутен“ свят без граници. Той добави:
„Не смятам, че първата криптовалута е толкова конкурентна на фиатните пари, колкото хората мислят.“
Напротив, той обясни, че стойността на долара със сигурност ще падне, тъй като централните банки ще се наложи да печатат още от националните си парични единици. Освен това, той подчерта предимството на цифровото злато – „нулеви разходи за обмяна“, в която и държава да се използва. Според него именно там е защитена „покупателната способност.“
По същия начин, Антъни Скарамучи, основател и управляващ партньор на SkyBridge Capital, също изрази надежда биткойнът да заеме мястото на резервна валута в световен мащаб. Следователно, той прогнозира, че САЩ скоро ще дигитализират и долара. По-нататък, изразявайки мнение относно волатилността на BTC, той добави:
„Той е нестабилен, понеже е още в ранна фаза на приемане. Така беше и с Amazon преди 24 години. Но ако при първичното й публично предлагане бяхте вложили 10 хиляди долара, днес щяхте да имате 21 милиона.“
В този контекст, Помплиано предвижда два възможни варианта по отношение на дигиталното злато и фиатните пари:
„В единия случай те ще са в пряка конкуренция помежду си. Тогава основната криптовалута ще спечели, а фиатните пари ще загубят. Това ще е край на играта за кеша.“
В горепосочения случай правителствата ще трябва да дигитализират световните валути, за да останат релевантни на пазара. Във втория случай BTC ще остане ценен дори в условията на конкурентен многовалутен свят. Въпреки това, МВФ неотдавна изрази загриженост относно приемането на първата криптовалута в Ел Салвадор. МВФ подчерта, че приемането му ще застраши „макроикономическата стабилност“.
Прочетете още: “Биткойн, фиатните пари и златото. Възможно ли e тяхното съвместно бъдеще“
Биткойн, фиатните пари и златото. Възможно ли e тяхното съвместно бъдеще
По-рано тази година, президентът на Федералния резерв в Сейнт Луис Джеймс Булард заяви:
„Просто смятам, че, що се отнася до федералната политика, тя ще бъде доларова икономика докрай.“
Все още не знаем дали това ще се промени. Но, в глобален мащаб, Помплиано се съгласи, че правителствата, които възприемат технологията, драстично ще превъзхождат онези, които я приемат последни.