Майкъл Сайлър от MicroStrategy твърди, че биткойн ще замести изцяло златото, защото той е просто по-добро средство за съхранение. Наблюдения на компанията JPMorgan, също забелязват тенденция на все по-голям пренос на пари от злато към биткойн, което е предпоставка за едно мрачно бъдеще за най-стария актив. Разбира се има и положителни мнения по темата, които очакват, че с развитието си биткойн ще съществува заедно със златото, вместо да го замести.
Биткойн – различен от златото
Биткойнът е описан от Сатоши Накамото като средство за запазване и съхранение на стойността, а не на някакъв сигурен актив в традиционния смисъл. Като такъв актив, първата криптовалута придоби особена популярност през последните няколко години и получи прякора „цифрово злато“. Въпреки че биткойн съдържа характеристиките на делимост и заменяемост, подобни на златото, той не функционира по същия начин по отношение на цената.
Биткойн не е толкова безопасен, колкото златото. Не е вярно и твърдението, че когато икономиката спада, хората купуват цифровата валута. Няма такава обратна корелация за криптовалутата или поне не е окончателно установена.
Биткойнът е по-скоро некорелиран актив. Той следва своя собствена траектория и въпреки че специфичните икономически условия могат да привлекат вниманието към него и да увеличат търсенето, когато наблюдаваме цената, виждаме силен и решаващ възходящ тренд, независимо от условията.
Биткойн не е акция, която инвеститорите могат да държат известно време, за да реализират печалба. По принцип той е нова форма на пари. Дори е по-добър от парите – да, нестабилен е, но от друга страна, как парите, които губят стойност с годините, могат да бъдат полезни?
Погледнете например таблицата по-долу и вижте как най-силните фиатни валути са загубили стойност в сравнение със златото от 1900 година насам.
- Биткойнът е по-добър от парите, с които сме свикнали, тъй като е лимитиран. Всъщност има много малко от него. Може да има само 21 милиона биткойни и няма начин да се издадат повече.
- Той е глобален – биткойнът не е обвързан с никоя друга валута, той има собствена стойност.
- Биткойн е по-лесно да се придобие без посредници.
Биткойн – различен от цифровите валути на централните банки (CBDC)
Това не означава, че биткойнът ще унищожи напълно щатския долар и другите основни фиатни валути. По-скоро това означава вероятността той да се превърне в предпочитана валута за държане на спестявания или в бъдеща оценка на акции и други активи.
Фактът, че става все по-лесно да се използва криптовалутата за плащане на продукти и услуги, независимо дали чрез PayPal или чрез дилър на Tesla, не означава непременно, че инвеститорите в биткойн с удоволствие ще харчат спестяванията си. Много по-вероятно е фиатните валути да останат предпочитани валути за плащания.
Това обаче най-вероятно ще бъде под формата на цифрови валути на централните банки (CBDC). Тези емитирани от фиат, фиксирани стабилни монети, предлагат същите технически предимства като криптовалутите. Разликата обаче е, че те не са децентрализирани или лимитирани и стойността им е обезпечена от реални валути. Следователно CBDC са „асиметрично глобални“ – например американският долар може да се използва глобално, но в крайна сметка се контролира от Федералния резерв.
Всичко това ни показва, че на биткойн най-добре се гледа като на дългосрочен запас от стойност с превъзходен потенциал. Вместо да съхранявате пари в банкова сметка, спестяванията вече могат да се държат в сигурни частни портфейли и да се третират като семейни съкровища – без да е необходима защита от никого.
За миг и срещу малка такса този запас от стойност може да бъде прехвърлен в чужбина, разделен, продаден или депозиран в спестовна сметка, където ще бъде начислен с лихва.
Ползата от златото и положителния му ефект върху икономиката
Въпреки че, според някои, биткойн разяжда пазара на златото, хората със сигурност няма да спрат да го купуват. Така както няма да спрат да купуват къщи само защото биткойн може да наруши пазара на недвижими имоти.
Златото продължава да бъде високо ценен и уважаван актив. Всъщност изглежда невероятно, някой ден централните банки да открият, че техните златни притежания са безполезни. Нека обаче не приемаме тези неща за даденост.
В един момент златото може да се превърне в поредния благороден метал, който хората ценят като ресурс или за естетически цели, но да загуби част от своята привлекателност като инструмент за хеджиране. Тук си струва да се отбележи, че новите поколения са склонни да предпочитат биткойните пред ценния метал, оценявайки го по отношение на „безопасен актив“.
Златото – по-добро от кеша и за разлика от хартиените пари е надеждна форма на капитал
Златото наистина се използва от хиляди години. Смятало се е за истински пари, на които може да се вярва и да запазят стойността си с течение на времето.
Дори биткойнът да се превърне в изключително важен актив на световния пазар и предпочитан запас от стойност за богатите и тези, които искат да забогатеят, и дори CBCD да станат предпочитани валути за плащане, това няма да означава край на златото.
Заедно със среброто, платината и други благородни метали, всъщност можем да видим връщане към нещо, подобно на златния стандарт, когато CBCD отново свържат фиатните валути с физически активи – това потенциално може да има отрицателни последици за биткойн.
Алтернативно, докато биткойн може да бъде предпочитан за съхранение на стойност, токенизираното злато и други токенизирани активи могат да бъдат предпочитани за глобални плащания. Тези цифрови валути са безспорно по-малко противоречиви, като държавно емитираните щатски долари, китайските юани или петролните CBDC.
Въпреки че биткойнът отнема пазарния дял от златото, макар и само по отношение на мнението на новото поколение към цифровите активи, това не означава, че златото няма бъдеще. Биткойнът и златото вероятно ще съжителстват завинаги.