В началото на декември биткойн актуализира максимума от преди три години и продължава да поставя рекорди. Ралито на пазара се подгрява от институционалните инвеститори, появата на новите крипто индекси и инжектирането на пари от най-големите икономики на фона на пандемията.
В четвъртък, 17 декември, цената на биткойн достигна нов рекорд за всички времена, като се повиши до $ 23,8 хил. Ден преди това надхвърли важната отметка – $ 20 хил., която не можа да преодолее на няколко пъти през месеца.
От началото на годината стойността на първата криптовалута се увеличи повече от три пъти, дори падането през март на всички финансови пазари не успя значително да попречи на ралито в криптовалутите.
Случващото се на крипто пазара през последните месеци напомня на инвеститорите и анализаторите за събитията отпреди три години. През януари 2017 г. биткойнът струваше около $ 1000, а на 17 декември – цената на биткойн достигна нов рекорд от $ 20 000. Рекордът се държа почти три години и беше счупен едва на 1 декември 2020 г. Събитията от 2017 г. бяха запомнени от много инвеститори не само с бързия растеж на пазара, но и с последвалите загуби. Още на 22 декември BTC падна до 11 хил. долара, до февруари 2018 г. – до 6 хил. долара, а до декември 2018 г. – до 3,2 хил. долара.
Какво се случи на пазара след актуализирането на максимума в цената на биткойн през 2017г.
Ралито през 2017 г. беше придружено от много голяма активност на частни “миньори” и инвеститори на биткойн по света. След това през лятото в много страни имаше недостиг на видеокарти – те бяха закупени от “миньори”, които използваха собствените си компютри за производство на криптовалута. Мащабите на инвестициите на частни лица в BTC станаха ясни по-късно, когато пазарът се срина. Инвеститори бяха както новодошлите на пазара, така и по-опитните играчи. Например японският милиардер и шеф на SoftBank Масайоши Сон тогава загуби 50 милиона долара.
2018 г. донесе загуби на тези, които инвестираха в ICO – проекти за първично предлагане на токени. До февруари около половината от проектите, които привлякоха пари на инвеститорите през 2017 г., бяха затворени.
Събитията от 2017-2018 г. нанесоха значителен удар по репутацията на криптовалутите. Легендарният инвеститор Уорън Бъфет ги нарече “инструмент за хазарт” без инвестиционна стойност, като у мнозина биткойн има двусмислена репутация и до днес.
Защо след 3 годишно чакане цената на биткойн достигна нов рекорд
Настоящото рали няма много общо със случилото се преди три години, твърдят експерти. Биткойнът поскъпна благодарение на навлизането на институционалните инвеститори на пазара, масовата поява на индекси и деривати върху криптовалутите и въздействието на пандемията COVID-19.
COVID-19
Само по себе си разпространението на коронавируса не е оказало влияние върху скоростта на растежа на биткойн, но когато правителствата на различни страни трябва да помагат на икономиките си с “парични инжекции”, много инвеститори решават да инвестират в BTC като защитен актив.
“Вероятно растежът на биткойн ще продължи до средата на януари, когато новият президент на САЩ Джо Байдън встъпва в длъжност. От него се очаква нов пакет от помощи за американската икономика и в резултат на това нова висока ликвидност на пазара”
казва водещ анализатор.
Институционалните инвеститори
САЩ вече вложи 3 трилиона долара в икономиката и се готви да отпусне още 916 милиарда долара, което води до отслабване на долара спрямо кошницата на основните национални валути. Като се вземе предвид фактът, че лихвеният процент на Фед е на почти нулево ниво (0-0,25%), става все по-трудно да се правят пари от инструменти, деноминирани в долари, а големият капитал търси по-изгодни алтернативи. Една от тях са криптовалутите.
През 2020 г. MicroStrategy, застрахователната компания MassMutual и инвестиционна компания Ruffer инвестираха в биткойн. Изтъкнати инвеститори също проявяват интерес към BTC, включително Стенли Дракънмилър, дългогодишен сътрудник на Джордж Сорос, и мениджъра на хедж фондовете Пол Тудор Джоунс.
Масова поява на криптовалутни индекси и деривати
Появата на финансова инфраструктура също помогна да се затвърди ролята на криптовалутите. Едва през декември стана известно за създаването през 2021 г. на криптовалутни индекси на S&P Dow Jones Indices и на Чикагската борсата за опции ( Cboe ), както и за добавянето на фючърси на Етериум от друга борса в Чикаго – CME.
Какви са рисковете за инвестиране в биткойн
Въпреки че крипто ентусиастите са уверени, че биткойнът ще продължи да поскъпва, мениджърите на активи призовават да ги търгуваме с голямо внимание. Биткойнът е силно волативен инструмент, динамиката на неговия курс през последните години показва силна нестабилност, инвестирането в този инструмент за дълго време и разчитането на успешна комбинация от обстоятелства е изключително рискова стратегия, предупреждават пак те.
Рисковете от инвестиране в BTC са по-високи, отколкото в борсовите индекси, смятат някои. Оптималният дял на криптовалутите в един инвестиционен портфейл, ако слушаме милиардери, е един процент, може би два.
“Ако биткойните заемат по-голям дял в инвестициите ни, има смисъл да ги продадем сега, докато цената на биткойн достигна нов рекорд”
съветва анализаторът на руския финансов сайт “Финам” -Леонид Делицин.
“Предимствата на биткойните по отношение на запазването на капитала не са ясни, защото това предполага дълъг период – да речем, десет години и след десет години не е сигурно, дали няма да дойдат нови поколения технологии и биткойнът няма да се превърне в музейна рядкост”
– скептичен е Делицин.
Въпреки че волативността на биткойните намаля през последните години, тя все още е по-висока от тази на фиатните валути, пишат още в сайта. Сега, след бързия растеж, съществува риск от колапс на монетата до 6-7 хиляди долара, което обаче няма да попречи на нейния растеж в дългосрочен план – в рамките на 1,5-2 години BTC може да надхвърли 40-50 хиляди долара, признават от “Финам”.