Token – в превод от английски – „жетон“. Първият токен се появява във Великобритания през 17 век. По това време парите от хазната не можели да стигнат до селищата, затова местните жители сечели свои „жетони“(монети), за да ги обменят за стоки и продукти само в собствената им изолирана колония.
Какво е токенът в днешния свят на криптовалутите? Това е вид символ, за който можете да получите определени услуги. За по-голяма яснота ще дадем пример с билет в автобуса:
Купувате си билет от кондуктора за пътуване в града. Освен за този автобус обаче, билетът вече няма да е валиден в автобус с различен маршрут или в метрото.
Същото е и с токена – той има стойност само за компанията, от която го придобивате. Тоест, вие им плащате за достъп до всякакви вътрешни фирмени услуги. Токенът символизира цифровия актив, който вие като инвеститор купувате от издателя на токени.
Основни функции на токените:
- Съхранява се в портфейл за криптовалута;
- Може да се разменя с други потребители. Токените се контролират от интелигентни договори(смарт контракти), които позволяват прехвърляне на активи на друго лице;
- Издава се от всеки, с настройка на определени параметри: име, символика, цена и общ брой издадени монети;
- Притежателите на токени могат не само да получат каквито и да било услуги за него. Хората могат да бъдат оправомощени да гласуват и да участват активно в по-нататъшното развитие на компанията;
- Използва се като средство за плащане между участниците в определена система;
- Служи като цифров актив. Например, като закупите токен, имате право да притежавате дигиталния продукт на компанията;
- Може да служи като мерна единица. Може да се използва за проследяване на броя на API повикванията и изтеглянията на торента;
- Използва се като награда за всякакви действия (за използване на платформата, за участие в програми за награди, изпълнение на airdrop).
Видове токени
С появата на различни блокчейн стартиращи компании и ICO, токените започнаха да се различават по функции и придобиха свои специфики. В зависимост от целта, приложението, правния статус, техническото ниво и основната стойност те започнаха да се разделят на няколко категории. Някои категории все още не са регулирани, докато други, напротив, се държат в строги граници от регулаторите.
Utility токени(помощни монети)
Помощните монети са най-често срещаният тип. Те се използват само в рамките на един блокчейн проект. Помощните токени предполагат различни привилегии за инвеститорите. Обикновено с помощта на такива монети хората могат да използват стоките или услугите, които компанията планира да пусне като част от своя проект.
Тези монети включват също отстъпки и първокласен достъп до определени услуги. Чрез закупуване на utility токените инвеститорът няма да получи правото да притежава нито един от активите на компанията, независимо дали става въпрос за акции, собственост или продукти на компанията.
Обикновено компанията издава „полезни“ жетони в ограничени количества, за да увеличи тяхната популярност, което води до по-висока стойност на монетата. Към днешна дата финансовите регулатори все още не регулират тези токени, тъй като те не са предназначени за инвестиране. Ето защо много блокчейн стартиращи компании определят своите токени като полезни, за да се избегнат проблеми със закона.
Пример за „вътрешна“ монета е крипто монетата на BAT от браузъра Brave. В екосистемата Brave токенът BAT се използва от множество страни: зрители, рекламодатели и автори на съдържание. Зрителите получават BAT за редовно гледане на реклами в браузър, а създателите на съдържание се възнаграждават за качествено съдържание.
Security токени (токени за сигурност)
Тези монети са подобни на ценните книжа на фондовия пазар. Притежателят получава право на акции на дружеството, дял от печалбата му и да получава дивиденти. Инвеститорите могат да вземат активно участие в живота на компанията и да участват в гласуването, за да решат в каква посока ще се развива проектът. Всички тези права са описани в интелигентен договор, а списъкът с инвеститори и всички дейности на компанията са достъпни в блокчейна.
Токените за сигурност се наблюдават внимателно от регулаторните органи, включително Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) и Швейцарския орган за финансови пазари (FINMA). Те контролират, че обращението на такива символи е в съответствие със законовите разпоредби на определени държави, тъй като токените за сигурност предполагат официална регистрация.
Обвързани с обикновени ценни книжа, security токените са реални инвестиции на финанси. Следователно компаниите с този тип токени са обект на допълнителни задължения за спазване на законите за ценни книжа и те също трябва да предоставят отчети.
В сравнение с помощните токени, тези за сигурност предоставят определени гаранции, че инвеститорите ще бъдат обезщетени, ако проектът се провали или просто пропадне. Акредитирани инвеститори имат възможност да закупят токени за сигурност след стартирането на проекта. Въпреки че в този случай също има рискове, тъй като инвеститорът не инвестира в самите монети, а в перспективата да реализира печалба от тях в бъдеще. Примери за токени за сигурност включват DigixDAO, Siafund, Taas.
Токени за плащане (криптовалути)
Платежните токени обикновено се наричат криптовалути и са многофункционални. Те могат да се използват като награда за миньори, платежно средство и инструмент за инвестиции. Освен това монетите за плащане не са подкрепени от никакви активи. Криптовалутите могат да се използват в системата, те се издават чрез добив. Криптовалутите включват Bitcoin, Ethereum, Monero, Litecoin и др.
Каква е разликата между токените и криптовалутите
Много хора често бъркат utility и security токените с криптовалутите, без да разбират по какво се различават помежду си. За да избегнем объркване, нека първо разберем какво не е токенът .
Първо, това не е национална валута (за разлика от еврото, долара, рублата и други валути). Също така токенът не може да се използва за разплата в публичния блокчейн, какъвто е случаят с криптовалутите, но може да бъде „платен“ с него само в определен проект.
Що се отнася до емитирането, токените могат да бъдат издадени от всяко физическо и юридическо лице по време на ICO и то в ограничен размер. Съответно те не могат да се добиват. При криптовалутите е точно обратното – те се издават по време на майнинг.