Схемата “Pump and Dump” започва да се използва активно на американския пазар в края на 20-те и началото на 30-те години на XX век, по време на Голямата депресия. Повече за Голямата депресия, прочетете в статията ни ТУК. По това време играчите на борсата продават акции с ниска стойност помежду си, което довежда до увеличаване на търсенето и по-високи цени. След това акциите се появяват и на публичния пазар. В САЩ тази практика е обявена за незаконна.
Звездният момент за схемата “Pump and Dump” на фондовия пазар обаче, идва в началото на 2000-та година.
“Pump and Dump” се разделя на краткосрочна и дългосрочна:
- Краткосрочната схема продължава от няколко минути до максимум няколко часа. Използва се с неизвестни криптовалути с ниска капитализация.
- Дългосрочната схема продължава до няколко дни, а възходите и спадовете на курса имат редица етапи.
Алгоритъм на действие на схемата “Pump and Dump”
Първо организаторите, избирайки криптообмена и валутата, купуват монетите на малки порции, защото в противен случай те провокират преждевременно покачване на курса. Често това са неизвестни криптовалути, които нямат висока капитализация. Въпреки че понякога и популярните криптовалути се използват за измамната схема.
След закупуването на монетите, помпата стартира – „Pump“. Където е възможно да се направи, се публикува съобщение за предстоящия растеж на цената и се обявява името на сайта за обмен. На този сайт организаторите на тази измама чрез своите ботове поставят и отнемат големи разрешителни за закупуване на токена, повишавайки рейтинга му.
След като инвеститорите узнаят за помпата предварително, те са уверени в гарантираните печалби. За жалост обаче, самите инвеститори стават жертви и често не печелят нищо. Някои от тях дори плащат, за да се абонират за такива помпени канали, за да следят новините.
Ако рекламата е успешна, тогава ще започне втората част на помпата. В тази част се появяват инвеститори от трети страни, които независимо от никого влияят върху увеличаването на цената. На фона на тази треска курсът се повишава, организаторите продават монетите си на завишена цена, след което курсът на криптовалутата се връща към първоначалните си показатели.
Печалби от измамната схема
Ако говорим за краткосрочната форма на схемата, тогава е малко вероятно да спечелим от такава помпа. Печалбата е възможна само за организаторите, тъй като обикновените търговци нямат време да реагират.
При дългосрочна помпа нещата вървят по-добре и теоретично е възможно да се изтеглят печалби. Търговецът може да разчита на приходи, но в този случай той има не повече от три до пет минути за публикуване на документи. Освен това вероятността от загуби е равна на вероятността за печалба.
Повечето от тези транзакции имат една отличителна черта – след първата катастрофа има нов краткосрочен ръст поради факта, че инвеститорите на дребно са включени в търговията.