Експертите посочиха предимствата и недостатъците на малките домашни майнинг ферми, които на теория могат да се конкурират с големите центрове за данни по отношение на възвръщаемостта.
В началото на 2021 г., на фона на нарастването на криптовалутните котировки, интересът към добива на цифрови валути нарасна значително. Данните на Google Trends показват, че тази тенденция продължава и през март, като потребителите активно се интересуват от копаене на криптовалути в търсачките.
Въпреки това, не всеки, който иска да се занимава с копаене, има ресурси да организира собствен център за данни. В този случай единственото решение е да се създаде „домашна ферма“. Експертите обясниха дали си струва да се организира ферма у дома и какви проблеми могат да се срещнат при това.
Перспективи за създаването на “домашни ферми”
Сега, благодарение на мощна игрална видеокарта, можете да получите около 10 долара на ден за добив. Това показва, че “домашното копаене” не умира, казва ръководителят на центъра за данни Six Nines.
Можете да започнете да добивате криптовалута у дома с почти всякакъв обем, казва главният изпълнителен директор на платформата за цифрови изчисления LAZM. Според него “домашното копаене” може да заобиколи големите центрове за данни по отношение на възвръщаемостта поради липсата на капиталови инвестиции и оперативни разходи. При средни разходи домашна ферма за добив може да се изплати за 6-8 месеца.
„Домашният добив не умира, но делът му в общия капацитет на мрежата е незначителен. Обикновено един център за данни с 50 MW е приблизително равен на 3-10 хиляди възможни домашни ферми. А общият капацитет на центровете за данни може да се сравни с един милион домашни ферми “, обясни изпълнителният директор на LAZM.
Видеокарти или ASIC
Всички индустриални ферми се стремят да намалят консумацията на енергия със същия капацитет, т.е. да плащат по-малко за електричество, но в същото време да добиват повече, казва ръководителят на центъра за данни Six Nines. Според него ASIC миньорите, които имат по-ефективно съотношение на изчислителна мощност на ват, се възползват от това. Видеокартите са по-лоши по този показател, но са по-мобилни и лесно превключват между алткойни,споделя още той.
„По-професионален подход е използването на видеокарти, но е важно да можете да ги управлявате правилно“.
“Видеокартите са по-подходящи за добив на криптовалути у дома, отколкото ASIC”, споделя мнението си и изпълнителният директор на LAZM.
Той обяснява това с факта, че графичните процесори консумират значително по-малко енергия, имат по-добро разсейване на топлината и освен това излъчват по-малко шум. Ръководителят на платформата за цифрови изчисления LAZM посочи, че техните клиенти предпочитат Ethereum, Ethereum Classic и Ravencoin монетите.
*ASIC е специализирано устройство за добив на криптовалута. Видеокартите са графични процесори, които се използват за изобразяване на компютърна графика. Предимството на видеокартите пред ASIC миньорите е, че те могат да се продават по-изгодно на вторичния пазар.
Трудности при създаването на „домашни ферми“
При организирането на майнинг ферма у дома възникват два основни проблема: нивото на шума и високите температури, предупреждава ръководителят на центъра за данни Six Nines. Според него това се отнася не само за ASIC, но и за видеокартите.
“Печеливша ферма може да се направи у дома, но удобна не може. “
Още няколко негативи, с които ще трябва да се сблъскаме при създаването на собствена ” домашна ферма” – прах и отопление на електрическите кабели, които в жилищните сгради не са предназначени за голям разход на електроенергия.
Какви видове майнинг познаваме и по-какъв начин можем да добиваме доход от копаене на криптовалути, прочетете в статията ни ТУК.