В началото на април пресслужбата на правителството на Обединеното кралство (UK) обяви намерението си да признае стабилните монети като платежно средство.
Ден преди това, съответният законопроект беше внесен за разглеждане в парламента. Неговите автори се надяват, че легализирането на цифрови валути с фиатни и други обезпечения ще укрепи финансовата система на островната държава.
Кабинетът смята, че блокчейн индустрията ще допринесе за модернизирането на платежната инфраструктура на страната след приключване на процедурата по Brexit, тоест излизането на UK от Европейския съюз.
Съгласно новия закон потребителите на територията на Обединеното кралство ще могат свободно да използват стейбълкойните като средство за плащане на стоки и услуги. Решението за ускоряване на прилагането на регулаторната рамка за дигиталните токени, обвързани с реални активи, беше взето след краха на проекта Terra.
Още тогава Bank of England обяви набор от мерки за поддържане на стабилността на финансовия сектор и защита на инвеститорите, насочили капитала си към дигиталните активи.
Заместник-управителят на централната банка в Обединеното кралство Джон Кънлиф наскоро каза пред репортери, че законопроектът за стабилните монети може да бъде приет преди парламентът да излезе във ваканция през август.
Преди около година съобщихме, че ЦБ на Англия заема позиция, в която иска плащанията със стейбълкойни да се регулират по същия начин, както плащанията, извършвани от банките.
Прочетете още: „The Bank of England: стабилните монети трябва да се регилурат като банките“
Stablecoins – от своя страна, са вид криптовалути, които са проектирани да имат стабилна стойност спрямо фиатните пари. USDT на Tether, например, е токен подкрепен от стойността на щатския долар.
Доскоро (преди срива на Terra) тези продукти често служеха като влизане и излизане в крипто индустрията за тези, които търсят безопасност по време на по-нестабилни и динамични периоди, при които активите са по-волатилни.