The Bank of England заяви, че плащанията със стабилни монети трябва да се регулират по същия начин, както плащанията, извършвани от банките.
The Bank of England (BoE) заяви днес, че плащанията със стабилни монети трябва да попадат в същите разпоредби, с които се сблъскват плащанията, обработвани от банките.
BoE също заяви, че все още не е взела решение дали да емитира собствената си цифрова валута на централната банка (CBDC).
Дигиталните валути на централните банки ( CBDC ) – новата световна финансова система
„Перспективата за стабилни монети като платежно средство и нововъзникващите предложения на CBDCs породиха редица проблеми“, каза Андрю Бейли, губернаторът на Банката на Англия днес, пред Ройтерс.
„Изключително важно е да задаваме трудни и уместни въпроси, когато става въпрос за бъдещето на тези нови форми на цифрови пари.“– добави той.
Стабилни монети ( stablecoins)
Стабилните монети – вид криптовалути, които са проектирани да имат стабилна стойност спрямо фиатните валути. USDT на Tether e токен подкрепен от стойността на щатския долар, а EURS на Stasis – от стойността на еврото.
Тези продукти често служат като влизане и излизане в крипто индустрията за тези, които търсят безопасност по време на по-нестабилни и динамични периоди, при които криптовалути като биткойн и етериум са много волатилни.
Повече за стабилните монети прочетете в статията ни – „Видове криптовалути и техните функции“
Tether е най-широко използваната криптовалута в света, с 24-часов обем на търговия от над 66 милиарда долара, според платформата за данни CoinGecko. Тази цифра е двойна спрямо биткойн и етериум, като двете имат 24-часови обеми на търговия от около 30 милиарда долара.
USDT стабилната монета на Tether е напълно обезпечена с резерви
Ако обаче стабилните монети като Tether някога достигнат още по-голямо приемане, The Bank of England вярва, че ще се нуждаят от по-строга регулация. Не е ясно обаче как тя определя този праг за приемане.
„Стабилните монети, използвани като парично средство, трябва да отговарят на стандарти, еквивалентни на тези, предоставени от парите на търговските банки, иначе известни като банкови депозити“, каза Бейли.
Това би могло да включва изискванията на KYC за физически лица и множество механизми за съответствие, предназначени за пране на пари и финансова престъпност в по-широк смисъл.
Увеличаването на използването на цифрови валути също би повлияло на коефициентите на ликвидност на банките.