Пол Кругман сравни издаването на цифровите стабилни монети с банките, които правят свои собствени банкноти.
Нобеловият лауреат по икономика и член на Американското философско общество Пол Кругман прогнозира в Twitter криза за стабилните монети. Според него стейбълкойните са модерната версия на безплатното банкиране, при която частните банкови организации издават свои собствени банкноти, подкрепени от реални монети. Икономистът отбеляза, че тази система е била обхваната от криза и същото ще се случи със стабилните монети.
През май тази година Нобеловият лауреат в интервю за The New York Times нарече криптовалутната индустрия финансова пирамида и аргументира, че подобни схеми могат да работят дълги години. Според Кругман криптовалутите се държат на повърхността благодарение на сложната техническа терминология и изявления за неизбежна парична катастрофа.
На 5 юли председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл, говорейки пред Камарата на представителите, призова за използване на правилата за работа с банкови депозити и взаимни фондове и при стабилните монети. Според него стейбълкойните могат да станат част от „платежната вселена“, за разлика от криптовалутите, но за това те се нуждаят от регулаторна рамка, която все още не съществува в САЩ.
Прочетете повече за стабилните монети в статията ни: “Видове криптовалути и техните функции”