Базираните в Китай биткойн миньори са изправени пред неуспехи поради липсата на чипове за добив по целия свят. Регионът, който е световен лидер в минния бизнес, е изправен пред безпрецедентни цени на минното оборудване, на фона на нарастващото търсене на криптовалута.
Главният оперативен директор на TokenInsight Уейн Джао обясни в доклад, че някога Китай е представлявал 80% от общата глобална активност за копаене на биткойни поради ниските разходи за електроенергия на разположение. Тази цифра обаче сега е спаднала до 50%, на фона на нарастващото търсене на биткойни, тъй като институционалните инвеститори активно купуват актива.
Алекс Ао, вицепрезидент на Innosilicon, компания, която предоставя оборудване за копаене на крипто, твърди, че други големи производители на чипове за добив, като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co и Samsung Electronics Co, „приоритизират доставките“ към потребителската електроника, „чието търсене на чипове се разглежда като по-стабилно. ” Ао обаче отбеляза:
“Няма достатъчно чипове за подпомагане производството на минни платформи.””
Нарастващо търсене на оборудване за добив “втора ръка”
В търсене на минното оборудване предприятията в Китай сега търсят предварително използвания пазар. Управляващият директор на заемодателя на миньори Babel Finance, Лей Тонг смята, че „почти всички големи миньори“ търсят платформи и са готови да платят „високи цени за машини втора ръка“. Освен това продажбите на пазара втора ръка са се увеличили с 50% до 60% през последната година, на фона на удвояване на цените на минните машини. Предварително използваното оборудване за добив, особено от висок клас, струва около 5000 долара.
Според Lei Tong поръчките, свързани с добива, могат да бъдат доставени само през август и септември тази година. Той вярва, че големи количества покупки от Северна Америка „свиват предлагането в Китай“.
Секторът за добив на биткойни, поне в САЩ и Канада, активно извършва покупки на оборудване за добив, за да увеличи изчислителната мощ. Наскоро базираната в Торонто компания за копаене на биткойни Hut 8 се подготви да закупи 5400 единици от оборудването за копаене на MicroBT. Преди това базираната в Колорадо минна компания Riot Blockchain (RIOT) купи още 15 000 ASIC майнинг платформи от Bitmain.
Освен това, най-големият производител на продукти за крипто копаене в Китай, Bitmain е разпродал оборудването си за добив, според уебсайта му.
Ако искате да разберете, дали все още не е късно да започнете “да копаете” криптовалута – прочетете ТУК