Изготвянето на прогнози за 2021 година е неблагодарна задача, защото предстои твърде много несигурност, включително на фондовия пазар. Няма обаче да е излишно да разгледаме отблизо новите инвестиции, които известните финансови гурута правят сега. Възможно е някой да иска да вземе назаем идеи от тях за личния си инвестиционен портфейл. Исак Бекер, финансов консултант и автор на „Когато лошото е добро“, разсъждава върху това в своята статия, която ще ви представим днес.
Четиримата най-известни финансови гурута – Уорън Бъфет, Рей Далио, Джоел Грийнблат и Джордж Сорос се различават помежду си по стил на работа, но ги обединява желанието да извлекат максимума от своите инвестиции с определени ограничения на риска. Какви залози са направили тези инвеститори за 2021 г.?
Уорън Бъфет
Когато разглеждаме списъка с активи, които Berkshire Hathaway придоби през третото тримесечие, се чудим дали не сме се объркали нещо. Това наистина ли е притежанието на известния Уорън Бъфет? Сред новите големи придобивания виждаме технологични, фармацевтични, телекомуникационни компании.
Трябва да признаем, че Berkshire се промени много напоследък. Да разгледаме например факта, че в портфолиото на тази компания акциите на Apple заемат почти 48%. Само този факт може да зачеркне много неща, написани за Бъфет в онези интелигентни книги, от които са се научили милиони инвеститори по целия свят. Светът се променя и заедно с него инвестиционната стратегия на световноизвестния гуру, или по-скоро на онова ново поколение мениджъри, които планират нов маршрут в инвестирането.
Потенциалните активи от списъка на Buffett, които ще отбележим са Merck & Co., Inc. (MRK) и Pfizer Inc. (PFE). Първо, и двете компании са силно подценени и не са били в челните позиции на растежа тази година. Техните дялове са спаднали съответно с 11,2% и 1,7% (в случая, това са данни за 27 ноември). И това въпреки факта, че Pfizer има всички основания да стане, заедно с немския BioNtech, „родител“ на първата регистрирана ваксина срещу COVID-19 в САЩ.
За частния инвеститор е важно също така, че говорим за две глобални фармацевтични „чудовища“, капитализацията на всяко от които надхвърля 200 млрд. долара. Мисля, че фактът, че и Pfizer, и Merck плащат дивиденти, доста добри за днешно време, няма да остави никой безразличен: в първия те са 4,14% годишно, във втория – 3,23%. Още един фактор: новият президент на САЩ Джо Байдън традиционно подкрепя политиката за достъпност на лекарствата за всички слоеве от населението и най-вероятно ще продължи да работи за популяризиране на програмата Obamacare.
Рей Далио
Мнозина са чели книгата „Принципи“ на Рей Далио, а за останалите може да се обясни, че инвестирането в неговата компания Bridgewater Associates LP е мощна „машина“, работеща според определени принципи и алгоритми, които се разработват и бързо се променят въз основа на исторически модели на фондовия пазар. Тя използва Big Data и съвременни компютърни системи т.е няма случайни решения.
В края на годината Рей Далио е инвестирал в: Walmart Inc. (WMT), The Coca-Cola Company (KO), PepsiCo, Inc. (PEP), McDonald’s Corporation (MCD) – и така нататък. Изглежда, че това е типичен набор инвестиции на Уорън Бъфет, за който знае всеки повече или по-малко опитен инвеститор, но сега той е закупен от един от най-големите хедж фондове в света. Кое е довело до тези действия?
Най-вероятно моделите на компанията стигнаха до заключението, че през следващата година ще имаме един вид „промяна“ и тези пари, които бяха в сянка по време на пандемията, ще излязат на преден план. И още нещо: след 11 години бичи пазар е разумно да имаме в портфолиото си, заедно с запасите за растеж, някои защитни активи, които почти винаги са на повърхността: винаги трябва да ядем и пием, дори по време на най-силния срив на фондовия пазар.
За тези инвеститори, които не искат да поемат твърде много риск и предпочитат стария класически подход, бихме препоръчали да вземете два актива от списъка на Далио. Първият е PepsiCo, Inc. (PEP) и, разбира се, къде без любимия ни Макдоналдс. Дори по време на толкова труден период и двата актива са били на плюс: производителят на бургер е нараснал с 10,5% от началото на годината, само малко зад широкия пазарен индекс на S&P 500 – + 12,6%. Pepsi е нараснал с 5,8%. Двете компании плащат добри дивиденти: Pepsi 2,86% и McDonald’s 2,41%.
Джоел Грийнблат
Следващият финансов гуру е Джоел Грийнблат. Това име се чува в пресата много по-рядко от името на Бъфет или Далио, но той е достатъчно мъдър човек и е постигнал много. Неговата „Малка книга на победителя на фондовия пазар“ често може да бъде намерена в различни списъци на световните бестселъри
От това, което Джоел Грийнблат придоби за своята компания Gotham Asset Management LLC – и има много неща, които не са много известни и популяризирани сред частните инвеститори – Varian Medical Systems, Inc. (VAR) изглежда най-разбираемо и обещаващо. Това е сравнително малка американска фирма с капитализация от малко над 15 милиарда долара, която се занимава основно с проектирането, производството и продажбата на модерно медицинско оборудване за лечение на рак. Този актив може да се види в портфейлите на Vanguard Group, Inc., Blackrock Inc., State Street Corporation, Goldman Sachs Group, Inc. и други известни инвестиционни гиганти. През последните две години акциите на Varian Medical Systems нарастват с 40%.
Ето и още една необичайна новост в портфолиото на Джоел Грийнблат: The Mosaic Company (MOS), чрез своите дъщерни дружества, произвежда и предлага на пазара концентрирани фосфатни и калиеви торове за култури в Северна Америка и в чужбина. Въпреки факта, че Mosaic има повече от 12 000 служители, пазарната й капитализация не е особено впечатляваща: тя дори не достига 9 милиарда долара.
През последните години компанията претърпя неуспехи: през последните две години нейните акции поевтиняха с 37%. Вярваме, че това привлича Джоел Грийнблат, койтода изведе Mosaic от кризата и се надява да спечели добри пари от нея. Това е типична инвестиционна идея от „днес е лошо, утре ще бъде добре“.
Джордж Сорос
Какъв преглед на новите идеи може да направим без легендарния Джордж Сорос или по-точно неговата компания Soros Fund Management LLC? Тук също ни очаква изненада: най-голямата нова инвестиция на гуруто през третото тримесечие беше борсово търгуваният фонд, познат на почти всички инвеститори – Invesco QQQ Trust (QQQ), който отразява динамиката на индекса NASDAQ 100 – стоте най-големи нефинансови компании, регистрирани на фондовата борса NASDAQ. За да бъдем честни, ние сме свикнали да виждаме известни инвеститори да имат по-целенасочени „изстрели“, вместо да стрелят на едро.
Ако имаме работа с дългосрочна инвестиция, това е един вид залог за продължаване на тенденцията на растеж на технологичните компании. Десетте най-големи компании в индекса, които представляват 56,23% от капитализацията му, изглеждат така: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Alphabet, Tesla, NVIDIA и други.
Този избор разкрива несигурност относно това кои технологични компании ще продължат ралито си през 2021 г. Използването на борсово търгувания фонд NASDAQ 100 ви позволява да бъдете на „темата“, без да правите избор и без да давате ясни предпочитания на една или друга фирма. Между другото, това е солидна награда, за която си струва да се борите: от началото на годината, Invesco QQQ Trust е нараснал с почти 40%.
Интересното е, че Джордж Сорос не подминава Varian Medical Systems, Inc. (VAR), в която Джоел Грийнблат също инвестира. Подобни съвпадения са редки, но се случват.
На кой от четиримата финансови гурута да се доверим и в какво да инвестираме ние
И четиримата финансови гурута се различават помежду си по стила на работа, но ги обединява желанието да извлекат максимума от своите инвестиции с определени рискови ограничения, от които по правило не можем да се откажем.
Частен инвеститор трябва да възприема цялата тази информация единствено от гледна точка на неговите индивидуални задачи, които той решава с помощта на своя личен инвестиционен портфейл. Например консервативен инвеститор вероятно ще се радва да види, че Рей Далио сега купува PepsiCo и McDonald’s. Може би този факт ще бъде поредното потвърждение за правилността на това, което той сам прави.
По-опитният инвеститор вероятно ще види знак за промяна в пазарните приоритети. През 2021 г. има голяма вероятност лидерите на растежа да се сменят и лидерските позиции ще заемат онези компании, които са били губещи или не са показали пълния си потенциал през миналата година.
Инвестициите на известни гурута могат да бъдат наблюдавани и анализирани, но човек трябва да прави своите инвестиции единствено разчитайки на собствените си умения, задачи и лични възможности. Никой не може да даде гаранции за успех, дори и най-известните финансови гурута.