„В някои страни е възможно да започнат да приемат крипто активи, като доказателство за средства при получаване на виза“ ,заяви Лора Бернар от Европейската комисия.
За международните пътници, които все още могат да пресичат границите на фона на продължаваща пандемия, използването на криптовалута, за да докажат, че имат средствата да се издържат в чужбина, е сравнително нова концепция.
Много страни по света са затворени за посетители в опит да защитят своите жители от COVID-19, но някои продължават да позволяват на студенти, пенсионери и други, да търсят средносрочен или дългосрочен престой чрез имиграция. При нормални обстоятелства от участниците понякога се изисква да представят доказателство за средства, за да покажат, че имат необходимите спестявания, за да са финансово осигурени, и е по-малко вероятно да работят нелегално.
Определението за „доказателство за средства“ може да бъде доста разводнено, но обикновено включва банково извлечение, кредитна история или просто показване на парични притежания на имиграционен служител. Въпреки това, от 195-те признати държави на планетата, някои намекнаха, че са отворени да приемат крипто активи като удостоверение за финансова достатъчност – стига да е установена ликвидност.
„През моите 15+ години никога не съм виждал консулство да приема неликвидни финансови документи, като холдингово портфолио, дори ако в сметката има седем цифри“
-споделя Евън Джеймс, главен оперативен директор по обработката на визи и паспорти на компания Peninsula Visa.
„Разбирам, че криптото е ликвидно, но мисля, че то ще трябва да се представя като банкова сметка […] в случай, че кандидатът иска да използва този тип платежно средство, тежестта ще бъде върху консулството, което трябва да е уверено, че ще се чувства комфортно с ликвидността на дадената криптовалута .”
Каква е реакцията на някои от страните относно крипто доказателството за средства
Уебсайтът на правителството на Обединеното кралство посочва, че „спестяванията в биткойн“ са неприемливо финансово доказателство за кандидатите за студентска виза. Понастоящем островната държава е готова да приема само фиатни банкови извлечения като удостоверения за средства. Други имиграционни служби обаче намекнаха, че няма нищо изрично забраняващо на пътниците да използват цифрова валута, за да изпълнят това изискване.
„Няма забрана за използване на крипто активи като доказателство за средства, но кандидатите ще трябва да представят уверения за сумата и собствеността“
– заяви мениджърът на имиграционната служба в Нова Зеландия Марк Пиърси.
„Кандидатите за виза вероятно ще използват по-лесния и стандартен начин, да покажат по-традиционни форми на средства като банкови извлечения или салда по кредитни карти.”
Лора Бернар, прес-служител на Европейската комисия, повтори, че банковите извлечения или доказателството за доходи са необходими „в почти всички случаи“, но добави, че не съществува универсална политика за всички държави-членки на ЕС:
„Тъй като всяко заявление за виза се оценява за всеки отделен случай, няма универсално правило относно удостоверяването на достатъчно финансови средства. В резултат на това може да има отделни ситуации, при които консулството може да приеме и друго доказателство за активи, като криптовалути, когато това е оправдано от конкретните обстоятелства на кандидата и планираното пътуване.