Китайските биткойн миньори представляват 65% от хешрейта на мрежата. Но тъй като правителството иска да “дръпне шалтера” на по-голямата част от тяхната индустрия, на китайските минни ферми може да се наложи да се преместят в чужбина, за да останат на повърхността.
“Елате в Маями”, предложи кметът Франсис Суарес, който приветства преследваните китайски миньори във Вълшебния град в интервю за CNBC, публикувано на 17 юни.
На “копачите” на биткойн, уморени от влачене на компютри по хладните планини Синцзян или през влажните водноелектрически язовири в Съчуан, винаги застрашени от правителствените мерки, Суарес обещава почти неограничени доставки на евтина ядрена енергия и стабилен дом.
„Фактът, че разполагаме с ядрена енергия, означава, че тя е много евтина,“ каза Суарес пред CNBC тази седмица. „Разбираме колко е важно това […] миньорите искат да достигнат определена цена за киловат на час. И така работим с тях по този въпрос. “
Печеливши ли са още малките “домашни ферми” за копаене на крипто
Електричеството на киловатчас (kWh) струва 10,7 цента в Маями и е по-ниско от средното за страната 13,3 цента. Американското правителство смята, че ядрената енергия е най-надеждният енергиен източник с голяма разлика, както и един от най-екологичните.
От известно време кметът Суарес силно рекламира Маями като Bitcoin City. Той дори качи “white paper” документa на биткойн на уебсайта на града си.
Китайските биткойн миньори все още не са убедени, че Маями ще е следващия им избор
Теренът, който предлага Франсис Суарес още не е достатъчно привлекателен за китайските биткойн миньори. Макс Ху от китайската компания за добив на биткойни Power360 заяви, че цената на електричеството в Маями е „доста неконкурентна“.
“Казахстан, друг претендент, таксува между $ 0,03 и $ 0,033 за kWh. Захранването на вентилаторите, които предотвратяват прегряването на минни машини на изгарящото слънце в Маями, само ще увеличи разходите”, каза той.
Бен Ганьон, главен майнинг директор в канадската компания за копаене на биткойни Bitfarms, заяви, че в американския град има малко от рушащите се фабрики или изоставени военни бази, които миньорите в Китай са преобразували в биткойн майнинг ферми. Тези съоръжения обикновено разполагат с енергийни мрежи, като започването от нулата в Маями би било скъпо и отнема много време, обясни той.
Уейн Лин, основател на китайския рисков капиталист Axia8 Ventures, който е инвестирал в добив на биткойни, смята, че тези неуспехи не са достатъчни, за да изключат Вълшебния град.
‘Най-важното е политическата стабилност,” каза той. „Не бих искал да похарча милиони долари, за да създам съоръжението си, ако политиките могат внезапно да се променят“, добави още Лин.
“Политиката в САЩ може да е по-благоприятна, отколкото в Китай. Флорида харесва ядрената енергия, а Маями е влюбен в биткойните. Би било „притеснително“, ако кметът Суарес бъде гласуван на следващите избори”, но нещата изглеждат добре за момента” – завърши анализа си китайския рисков капиталист.
Екологично чистият добив на BTC също може да успокои влиятелните американски инвеститори като Илон Мъск, чиито критики към биткойн майнинга понижиха значително цената му миналия месец.
Прочетете още: “Условието, при което Tesla заяви, че ще възобнови приемането на биткойн плащания е изпълнено”