В днешната статия ще ви представим част 1 на запознаването ни с автоматичния маркет мейкър. Ще разгледаме какво представлява той и как работи.
Дефиниция
Автоматичният маркет мейкър (AMM) е софтуерен алгоритъм за контролиране на ликвидността и ценообразуването на крипто активи на децентрализирани борси.
AMM системите се използват широко в DeFi пространството, по-специално на DEX като Uniswap, Balancer, Bancor и Curve.
За създаването на децентрализирани пазари, автоматичният маркет мейкър използва ликвидността в публичните пулове на дигиталните валути от няколко токена, заключени в специални интелигентни договори.
Как се е появил автоматичния маркет мейкър
Автоматичният маркет мейкър (AMM) е офлайн механизъм за търговия, който захранва повечето DeFi протоколи. Той осигурява движението на капитали и извършването на обменни операции на потребителите на наличните крипто пазари.
Първият известен разработчик, който говори за прилагане на AMM, беше Алън Лиу, член на екипа на проекта Gnosis. Неговите идеи бяха очертани от основателя на Ethereum Виталик Бутерин в Reddit през 2016 г. и в своя личен блог през юли 2017 г.
Тази концепция формира основата на протокола на платформата Uniswap, която получи първата субсидия от $100 000 от Ethereum Foundation. Освен това гениалният създател съветва програмистите на криптообмена.
Впоследствие AMM става широко известен именно благодарение на крипто компанията. В същото време едно от първите успешни внедрявания на автоматичния маркет мейкър е борсата Bancor Network, която набра $140 млн чрез ICO през юни 2017 г.
Прочетете още: “Играйте и печелете. Защо токените на P2E проектите се обезцениха и какво следва от тук нататък“
Как пуловете на ликвидност са свързани с AMM
Ключовият елемент, необходим за работата на автоматичния маркет мейкър, е ликвидният пул – вид съхранение на крипто активи под формата на интелигентен договор. Той обикновено се състои от два дигитални актива и образува пазар – аналог на търговска двойка на централизираната борса.
Някои членове на пула блокират средствата си, за да генерират доход чрез обменни такси. Такива потребители се наричат доставчици на ликвидност.
Другата категория са директните ползватели на DEX, които обменят цифрови валути в протокола (такива операции се наричат „суап“), използвайки един от пуловете.
За да разберем по-добре ликвидните пулове, трябва да се замислим какво е довело до тяхното създаване.
Първите децентрализирани борси работеха на Ethereum и се търгуваха в стандартната книга за поръчки. За да бъде ефективен такъв модел за търговия, той трябва да има изключително висока скорост на обработка на транзакциите. Като се има предвид, че те се потвърждават чрез определен блокчейн, реалната скорост и възможностите на такива DEX бяха изключително ограничени. AMM предостави решение на този проблем.
По този начин автоматичният маркет мейкър е фундаментално различен начин за създаване на крипто пазар, като формула или правила, според които протоколът работи с поръчки за покупка или продажба, както и с потребителски резерви.
Работата на пуловете за ликвидност
Пуловете могат да използват два или повече актива. Например на борсата Uniswap можем да създаваме пулове за сдвоени токени. Платформата Balancer ни позволява да изграждаме пулове за три или повече токена. А протоколът Curve е за активи на пулове с подобна стойност, като ETH и WETH койн, както USDC и DAI. Работата на тези пулове се регулира от автоматичния маркет мейкър.
Всеки от тези AMM-DEX може да използва свои собствени формули и правила за взаимодействие с пуловете на ликвидност. Например криптобменът използва следната формула: x * y = k.
В уравнението x и y представляват броя на токените, налични в ликвидния пул; k е постоянна стойност, наречена инвариант. В случай на крива се използват формулите x * y = k и x + y = k.
Според формулата x * y = k, проектите SushiSwap и PancakeSwap също работят – това е най-често срещаният тип AMM-DEX.
Следва продължение…