С такава картина на пазара, която виждаме през изминалата седмица, важен момент за търговеца е борбата с FOMO явлението. Ако не знаете какво е FOMO – прочетете повече по темата в статията ни ТУК .
Пазарът се движи от две основни емоции – алчност и страх. Именно те принуждават участниците на пазара да действат нерационално и да получават загуби.
FOMO е производно на алчността. Но, колкото и да е странно, FOMO все още се основава на страх. Какво кара търговецът да скочи в последния вагон и да купи биткойн на 55 000 долара, при това с ливъридж? Страхът да не бъде пропуснат успеха на пазара и да получи своя дял от печалбата от растежа на актива.
Страхът от пропуснати ползи е разбираем. Навсякъде говорят за биткойн, който почти се е удвоил от Нова година до сега. Звучат гръмки прогнози за него на 100 – 200 – 500 хиляди долара, а ти не притежаваш от първата криптовалута.
Тук е време да разберем – защо нямаш биткойн
Ако си продал на 48 000-50 000 долара, или около тези стойности, няма голяма драма, защото ще изчакаш откат и ще купиш отново. В този случай няма да има силно FOMO. Освен това тези търговци, които правилно разбират ситуацията, винаги имат инвестиционна част от BTC в портфолиото си , закупен дори под 20 000 долара, който лежи дълго време в хардуерните им портфейли.
Но ти си от мнозинството хора, които не постъпиха така. Когато биткойнът се приближи до 20 000, ти продаде и очакваше отскок от максимума за 2017 г. Това не се случи и растежа продължи. После беше психологически по-трудно да купиш на 25 000, когато не си купил на 18 000 долара. И биткойн бързо отиде още по-високо.
Корекцията до 28 000 в началото на януари беше твърде бърза, като само онези, които бяха я предвидили предварително успяха да се закачат отново, а от тях нямаше много. След това биткойн се консолидира между 30 000 и 40 000 $ в продължение на месец, но и ти, като повечето, го чакаше да падне до 20 000. Първата половина на февруари измина и първата криптовалута проби 40 000. При това обстоятелство се съгласяваш да вземеш от цифровия актив и на 30 000, но никой не продава.
Премина и втората половина на февруари, а биткойнът не само че не пада, но е над 55 000 долара. Така дойде моментът, в който дори тези, които през цялото време говореха за „ изкуствено надутия цифров балон“, не могат да издържат повече и се съгласяват да купуват от пазара. Спот покупки, с ливъридж, на кредит, всякак.
Вариант е да направят същото с алткойн, очаквайки той да расте по-бързо. За най-големите противници на биткойн този етап може да дойде малко по-късно на 60 000 – 65 000 долара, но това е неизбежно. Сред тези хора си и ти , а причината вече я споменахме в началото- страх от пропусната печалба или с една дума FOMO.
До какво води FOMO явлението обикновенно
По странно стечение на обстоятелствата, след появата на FOMO тълпата, повечето активи започват да губят от стойността си и да падат надолу. Това може би ще се случи и с биткойна, който вероятно ще падне до 45 000 – 46 000 или дори до 40 000 – 38 000 долара. Маржин позициите ще бъдат ликвидирани. Много от крипто начинаещите ще напуснат пазара с ужас, изчислявайки загубите и проклинайки деня, в който са разбрали за криптоиндустрията. Същевременно първата криптовалута ще се изстреля до 100 000 долара..
Въпросът е, дали човек, който е купил биткойн поне между 30 000 -40 000 долара, през периода в който цената се консолидираше в този диапазон, би участвал в целия този финансов екстремизъм. Отговорът е повече от ясен. Той спокойно щеше да фиксира печалби и да купува повече при следващата корекция на цената.
Така се оказва, че FOMO се основава и на страх, който не позволява влизане на добра цена по-рано.
Какво да направите в случая, ако не притежавате биткойн, а пазара около вас чупи рекорди
Споменатите по-горе покупки на цифрова валута на кредит или с ливъридж е от нещата.,които НЕ ви препоръчваме да правите . По-добрият вариант е:
Започнете със захранване на инвестиционна част в портфолиото си. Вземете биткойн и етер. Това може да стане директно от пазара. В България има не малък брой борси, от които може да си закупите крипто, като лично ние бихме препоръчали xChange.bg. Купувайте с дългосрочни цели, като планирайте продажби не по-рано от 2022-2023 г. Така, когато продавате на 150 – 200 хиляди долара, не е толкова важно дали сте купили биткойн на 55 000 или на 40 000 долара.
Важно е, когато закупите тези активи, да бъдат поставени на хардуерен портфейл. Повече за видовете портфейли и как работят те, прочетете в статията ни ТУК.
Ако се чудите кой хардурен портфейл е надежден и откъде да си го закупите, ви препоръчваме да разгледате модела Trezor One Black. Може да видите цената му и как да се сдобиете с него, цъкайки на картинката долу.
Друга важна препоръка при закупване на биткойн сега или след лек спад, е да бъдете сигурни, че няма да го продадете на червено, ако падне до 40 000 – 45 000 долара. При такъв случай, по-опитните играчи, вместо да продават, даже дозакупуват на по-ниската цена.
За покупка на алткойни сега също не е най-доброто време, защото те растяха твърде дълго, пазарният цикъл явно приключва и ще има по-добри точки за влизане.
Последния важен въпрос свързан с FOMO е кога да фиксираме печалбите
Какво се случва, ако притежавате биткойн, виждате добра печалба и не знаете дали да фиксирате или да чакате до 100 000 долара?
Никой не знае какво ще се случи в действителност, в противен случай пазарът не би съществувал. Но за да сте готови за всяка опция, трябва да вземете предвид следното:
Биткойнът расте доста дълго време и от 40 000 $ е практически без откат. Колкото по-дълъг и по-силен е растежът, толкова по-близка е корекцията, следователно, ако има добра печалба, има смисъл да се коригира частично. Но веднага имайте готовност за нови покупки, когато пазарът приключи с корегирането.
Тук идва деликатният момент обаче, в който малко хора знаят кога е най-точния момент да влезнат отново. Наред с това ситуацията е такава, че корекцията се предлага, но може да надхвърли 60 000, тъй като FOMO нараства сред тълпата и най-важното сред големите играчи. Всеки ден има шанс да видим новини, като тези с Тесла например, в които нови големи компании решават да закупят биткойн на курс под 100 000 долара.
Затова, особенно за по-неопитните участници в крипто сферата, изобщо не е добра идея да затварят позиции на биткойн. За да не се борите с желанието да влезете по-късно на пазара, по-добре е винаги да имате спот позиция, частично да фиксирате печалби, частично да дозакупвате в спадовете и винаги да сте готови за всяко движение.
Припомняме ви, че всичко описано в статията ни е базирано на личното мнение на автора за ситуацията на крипто пазара. Това в никакъв случай не е финансова препоръка и всякакви решения, свързани с парите и крипто активите ви, трябва да взимате сами!!