Биткойн портфейл е софтуер, чрез който потребителят оперира със своите биткойни. В същото време монетите не се съхраняват директно в приложението, а остават на адресните баланси.
По правило концепцията за биткойн портфейл се свързва предимно с BTC адрес – клетка на блокчейн с уникален идентификатор, към която е прикрепен баланса на монетите. Този мрежов елемент е двойка от две буквено-цифрови комбинации – публичен и частен ключ.
Публичният ключ е адресът на портфейла, на който други членове на мрежата могат директно да изпращат биткойни. Той може да започне с „1“, „3“ или „bc1“ и общо да съдържа от 26 до 35 знака. Отворен е и е възможно да бъде видян от всеки, чрез блокови браузъри, предоставяйки достъп до информация за баланса и историята на транзакциите.
Частен ключ (частен ключ) – набор от произволно генерирани символи и числа, осигуряващи достъп до монетите, съхранявани в портфейла. Благодарение на алгоритъма за комбиниране на публично-частни ключове, средствата в портфейла са надеждно защитени от натрапници. Невъзможно е да се разбере частния ключ чрез произволно изброяване на знаци(просто комбинациите са неизброимо много), но можете да го откраднете от собственика му. Това обаче вече не се отнася пряко за технологията на биткойн, а зависи от отношението на потребителя към въпросите за финансовата сигурност.
Всъщност софтуерните портфейли са само инструмент за достъп до съществуващите BTC портфейли и генериране на нови. Те също са необходими за създаване, изпращане и подписване на транзакции с помощта на личния ключ на потребителя.
КАК ДА СИ СЪЗДАДЕМ БИТКОЙН ПОРТФЕЙЛ
- Изберете услугата, на която планирате да създадете своя биткойн портфейл.
- Изтеглете и инсталирайте софтуера (за настолни и мобилни портфейли) или регистрирайте нов акаунт, след като се регистрирайте с потребителско име и парола, за онлайн портфейли.
- Създайте seed-фраза, запишете я и я съхранявайте на безопасно място.
- Изтеглете частния ключ и шифровайте файла с парола или го копирайте на хартия – той също трябва да е недостъпен за външни лица.
- Вашият биткойн портфейл е готов за използване!
По-долу ще намерите подробни инструкции за създаване на различни видове портфейли за биткойни.
Като правило, за да създадете нов биткойн портфейл (адрес), ви трябват само няколко минути време и устройство с достъп до Интернет, ако говорим за най-бързата и лесна опция. За това например е подходящ онлайн портфейлът Blockchain, който е един от най-старите представители в тази област.
За да създадете портфейл за биткойни чрез тази услуга, трябва да регистрирате нов акаунт, като посочите в подходяща форма адреса на контролираната поща и парола, които ще бъдат използвани за достъп в бъдеще.
В интерфейса, който се отваря след приключване на регистрацията, трябва да кликнете върху бутона „Получаване“, след което ще се покаже запазеният за потребителя BTC адрес. Това ще бъде публичният ключ на създадения портфейл.
За съжаление, няма функция за експортиране на частни ключове в повечето биткойн портфейли, предлагани от повечето сайтове за купуване и търгуването на биткойни, защото всеки път,когато искаш да извършиш определена операция се генерира нов адрес за получаване на средства. Следователно,трябва да съхранявате много внимателно и разумно идентификационния номер и паролата на акаунта си, както и фразата за възстановяване(seed-phrase), издадена по време на регистрацията. Препоръчително е да ги копирате и съхранявате на безопасно място.
ВИДОВЕ БИТКОЙН ПОРТФЕЙЛ
Всички съществуващи биткойни портфейли са разделени на „студени“ (офлайн съхранение) и „горещи“ (постоянно свързани с Интернет). Първите се считат за най-надеждните, тъй като правят невъзможно киберпрестъпниците да получат отдалечен достъп до съхраняваните средства.
При използване на „горещ“ портфейл винаги има известна степен на риск от загуба на активи поради хакване.
Студеният портфейл е хранилище за криптовалута, което няма постоянна връзка с интернет. В този случай говорим за локално съхранение на файлове с частни ключове, които осигуряват достъп до адреси с биткойни в блокчейн мрежата.
За разлика от горещите портфейли, които позволяват извършване на транзакции по всяко време, студения портфейл, поради своя характер (офлайн състояние), не е предназначен за честа употреба при операции по прехвърляне на активи. По същата причина хакерите е почти невъзможно да получат отдалечен достъп до тях.
Най-често студен портфейл с биткойн се използва за сигурно съхранение на големи количества, които не са били използвани от дълго време при търговия, инвестиране и други дейности с криптовалути.
Хардуерните портфейли (СТУДЕНИ ПОРТФЕЙЛИ)
Те са специализирани устройства с малък размер за съхранение на няколко типа криптовалути с високо ниво на сигурност, взаимодействието с които се осъществява само чрез компютърно оборудване с инсталирани местни приложения.От всички съществуващи методи за студено съхранение на биткойн, този е най-надеждният досега. Най-известните представители в индустрията са продуктовите линии Ledger Nano и Trezor. По-малко популярни, но и страхотни при студено съхранение на BTC са хардуерните портфейли на KeepKey, BitFreezer и CoolWallet.
Всички те предлагат многостепенна система за сигурност, като същевременно имат един съществен недостатък от гледна точка на средния крипто маркетинг – сравнително висока цена (60-200 долара и повече). Въпреки че потенциалните ползи от използването на такива устройства напълно надвишават разходите за тяхното закупуване.
Оказва се, че единственият сериозен риск при използване на хардуерни биткойн портфейли е възможността да нямаме физически достъп до устройството поради неговата загуба или кражба. Но и това не е особенно голям проблем, защото всяка устройство в началото на инсталирането си има 12 seed-phrases, които ако са запазени от собственика на сигурно място, при загуба на устройството и закупване на ново, чрез въвеждане на тези фрази, количеството на койните от старото устройство ще се възобновят независимо от повредата или загубата му.
Бюджетен студен портфейл
Всички видове USB флашки, карти с памет и преносими твърди дискове са бюджетна алтернатива на хардуерните BTC портфейли. За да се съобразят с всички условия на категорията на студено съхранение, след запис на частни ключове, тези устройства се изваждат от компютърните слотове и се съхраняват на безопасни места. В идеалния случай файловете с данни за достъп до монети трябва да бъдат поставени в архиви, защитени с парола, преди да бъдат записани на сменяеми устройства.
Можете също да шифровате устройството, използвайки обикновен софтуер за Windows (BitLocker) или специализирани приложения като VeraCrypt. Още по-добрият вариант би бил да използвате флаш устройство с вградена хардуерна функция за криптиране като студен биткойн портфейл
Биткойн хартиени портфейли
Друг надежден и може би най-лесният начин за създаване на студен биткойн портфейл е записването на данните, необходими за достъп до монетите, на хартия . Частните ключове могат да се записват ръчно или да се отпечатват както в оригиналната форма, така и в криптиран вариант, включително под формата на QR кодове. Така се получава хартиен студен портфейл, който трябва да се съхранява на място, скрито от любопитни очи, но най-добре в сейф или банкова клетка.
За да създадете портфейли от този тип, най-добре е да използвате специални услуги като bitaddress.org, които генерират например нови частни и публични ключове в резултат на произволни движения на курсора от страна на потребителя.
Биткойн онлайн портфейли (ГОРЕЩИ ПОРТФЕЙЛИ)
Портфейлите в тази категория се реализират като уебсайтове и са най-лесният и бърз начин за създаване на адрес и получаване / изпращане на средства от всяка точка на света. Всичко, което се изисква, е компютър, таблет или смартфон с достъп до Интернет и няколко минути време за създаване на акаунт.
В същото време те се считат за най-малко сигурния начин за съхранение на биткойни поради факта, че на различни етапи на взаимодействие с портфейла, теоретично могат да бъдат откраднати потребителски данни. Затова се препоръчва да не се съхранява голям брой монети в онлайн портфейлите и, ако е възможно, да се използват всички налични методи за повишаване на нивото на сигурност (сложна парола, двуфакторна автентификация, потвърждение чрез SMS и т.н.).
Лидерите в тази област са онлайн портфейли Binance, Coinbase, Kraken. Можете също така да обърнете внимание на Bittrex, Blockchain и Coin Wallet.
До известна степен борсите за криптовалута могат да бъдат класифицирани и като онлайн портфейли, тъй като всеки от тях има възможност да съхранява крипто активи. Съществува обаче важен нюанс – потребителските средства всъщност доброволно се прехвърлят в собствеността на сайта и възможността за изтеглянето им зависи единствено от одобрението му на исканата транзакция.
Предвид нарастващата тенденция на хакерски атаки на крипто борси, този начин на съхранение на биткойн е един от най-ненадеждните. Затова е нежелателно да се съхраняват повече средства на такива сайтове, отколкото е необходимо за търговия.