Биткойн не може да бъде платежно средство или начин за запазване на спестявания, твърди ръководителят на инвестиционната и стратегическа група на банката Goldman Sachs Шармина Мосавар-Рахмани.
Високата волатилност на биткойн не позволява той да бъде платежно средство, каза ръководителят на инвестиционната и стратегическа група Goldman Sachs Шармина Мосавар-Рахмани пред Bloomberg. Тя добави, че по същата причина криптовалутата също не може да бъде хранилище на стойност.
„Ефимерната валута с дългосрочна променливост от 80% не може да се счита за сигурно платежно средство. Въпреки че всички инвестират в него и обсъждат в новинарските медии, биткойнът не е подходящ за съхраняване на спестявания “, каза Мосавар-Рахмани по време на брифинг за перспективите на банката за 2021 г.
Перспективите пред Goldman Sachs за 2021 г
Goldman Sachs е една от най-големите инвестиционни банки в САЩ. През август миналата година стана известно, че тя проучва възможността и перспективите за пускане на собствена цифрова валута. Компанията подчерта, че инициативата е в ранен етап на развитие.
„Проучваме търговската жизнеспособност на създаването на наш собствен цифров токен, подкрепен с реална валута. Това обаче са само разработки на този етап. Ние все още оценяваме потенциала и работим по възможни случаи на употреба “, споделят от банката.
“През следващите 5-10 години всички активи на финансовата система и транзакциите, които се извършват в нея, ще работят върху блокчейна. Транзакции като издаване на заеми и на ценни книжа ще се извършват в цифров формат, като това ще осигури “огромна ефективност”. Банковите процеси са до голяма степен остарели, което ги прави разточителни по отношение на разходите, но използването на блокчейн ще помогне за решаването на този проблем.” – продължават с разсъжденията от Goldman Sachs.
Компанията примами бившия ръководител на отдела за цифрови активи на JPMorgan Оле Харис, който имаше основна роля в създаването на дигитална монета JPM Coin. От Goldman Sachs признават възможността да работят с JPMorgan по новата технология. Сътрудничеството и изграждането на консенсус между банките, институционалните инвеститори и регулаторите е от решаващо значение за приемането на блокчейн.
Наскоро биткойн получи още една критика, този път от финансовият експерт Питър Шиф. Какво точно каза той по адрес на първата криптовалута – четете в статията ни ТУК