Финансовият експерт и непримирим критик на първата криптовалута Питър Шиф за пореден път посочи недостатъците на биткойн, сравнявайки го със златото. Отговорът на общността не закъсня.
Според Питър Шиф:
„Да забравиш къде си заровил златото си не е същото като да загубиш частния ключ към биткойн портфейла си. Ако част от златото бъде загубено, светът ще загуби способността да използва този метал. Със загубата на биткойн светът не губи нищо. Златото е богатство. Биткойнът не е “,
.
Постът привлече вниманието на поддръжниците на биткойн. Основателят на дружеството за рисков капитал Social Capital, Чамат Палихапития, попита Шиф дали е пристигнал от 1849 г. и за първи път се среща с настоящето.
Водещият на популярния биткойн подкаст Питър Маккормак пък перифразира заключенията на поддръжника на благородния метал:
„Да забравиш къде си заровил златото си, не е същото като да загубиш частния ключ към биткойн портфейла си. Със загубата на биткойн светът губи способността си да го използва като пари. Когато златото се загуби, светът не губи нищо. Биткойнът е богатство. Златото не е. „
Известният анализатор Вили Ву прекрати спора, като заяви, че именно златото се използва при производството на чипове за ASIC миньори.
„Основното полезно свойство на златото е използването му във вътрешните връзки на микросхеми, използвани за защита на биткойн мрежата и прехвърляне на цифрова стойност през Интернет. По ирония на съдбата именно биткойнът ще запази по-нататъшната полезност на златото “, .
пише той.
Като цяло потребителите на Twitter реагираха на публикацията на Шиф с ирония:
Нека припомним, че през януари 2020 г. Питър Шиф загуби достъп до портфейла си за биткойни с 50 долара в баланса си. Криптовалутата му беше представена през 2018 г. от изпълнителния директор на платформата за криптовалута ShapeShift Ерик Вурхис.
Първоначално Шиф беше убеден, че портфейлът му е компрометиран, но по-късно призна, че е объркал ПИН кода от портфейла Blockchain с паролата от него.