Швейцарската национална банка и Банката на Франция ще изпробват първите трансгранични плащания в Европа със CBDC цифрови валути, съобщиха те днес. За първи път двете водещи световни валути ще извършват подобно нещо.
Дигиталните валути на централните банки ( CBDC ) – новата световна финансова система
Експериментът ще се фокусира върху междубанковия пазар на кредитиране на едро, а не толкова върху ежедневните публични транзакции, но ще бъде първият път, в който цифровото евро и швейцарски франк ще се тестват цялостно.
Швейцарският UBS, Credit Suisse и френският Natixis участват в проекта, заедно с швейцарския борсов оператор SIX Digital Exchange, финтех фирма R3 и Innovation Hub в Банката за международни разплащания.
“Еврозоната се адаптира към „силната тенденция“ на цифровизация на плащанията “, заяви заместник-управителят на Централната банка на Франция Силви Гулар.
Това е последният CBDC пилотен проект на Централната банка на Франция. През април тя „уреди“ – или извърши плащания по – цифрови облигации, издадени от Европейската инвестиционна банка, използвайки блокчейн технология.
Прочетете още: “Какво е блокчейн”
„The Bank of France е убедена в потенциалните ползи от дигиталната валута на централната банка (CBDC) на едро за осигуряване на максимална сигурност и ефективност при финансовите транзакции“, заяви още Гулар.
Повече за сътрудничеството между Швейцарската национална банка и Банката на Франция
Сътрудничеството между двете централни банки е наречено Юра, на името на планинската верига, която разделя Швейцария и Франция.
Това ще включва размяната на цифрово евро на едро за цифров швейцарски франк на едро чрез механизъм за сетълмент. Тези транзакции ще се уреждат между банките със седалища във Франция и Швейцария.
Технологията означава, че плащанията ще бъдат почти незабавни, като и двете институции трябва да ги одобрят цифрово, преди да се осъществят.
„За да бъдат CBDC реални, те трябва да могат да се използват трансгранично, по начин, който запазва суверенитета“, каза Тод Макдоналд, съосновател на фирмата R3 зад технологията.
Централните банки заявиха, че проектът е „проучвателен“ и не е индикация, че техните цифрови валути ще бъдат въведени изцяло.
Схемата, която ще работи през следващите няколко месеца, е и последната част от експеримента на проекта Helvetia, стартиран в Швейцария миналата година за използване на токенирани активи със CBDC на едро.
Общо партньорство между централните банки на Китай и Обединените арабски емирства
Всичко това се случва, след като централните банки на Китай и Обединените арабски емирства се присъединиха към трансграничен проект за цифрова валута, наречен Multiple CBDC, наречен m-bridge, в партньорство с иновационния отдел на BIS, базиран в Хонг Конг.
Членът на управителния съвет на SNB Андреа Махлер заяви, че нейната банка участва, защото „за централните банки е от съществено значение да бъдат в крак с технологичното развитие“. Цифровите валути на едро, обикновено ограничени до финансови институции, които имат сметки в централна банка, се различават от CBDC на дребно, които са достъпни за широката общественост.
Те се разглеждат като най-популярното предложение сред централните банки поради потенциала да направят съществуващите финансови системи на едро по-бързи, по-евтини и по-безопасни.
SNB се отнася скептично към цифровите валути като проекта Diem на Facebook, известен преди като Libra, заявявайки, че те могат да подкопаят способността да се провежда парична политика.