Трудно е да си представим, че само преди две години дискусиите около дигиталните валути на централните банки, или CBDC, бяха основно фокусирани върху потенциала и възможността за тяхното емитиране. Дори през 2019 г. въпросът беше дали имаме нужда от държавни криптовалути, като само 70% от централните банки в света изучаваха потенциала за издаване на CBDC, според проучване, публикувано от Банката за международни разплащания. Тази година обаче всичко е наистина различно.
2020 г. започна с голямо събитие във финансовия свят: Световният икономически форум в Давос, където WEF пусна инструментариум за създателите на политики относно разработването на дигиталните валути на централните банки. Според скорошен доклад на BIS, 80% от централните банки в света вече оценяват приемането на CBDC.
Интегриране на CBDC в световен мащаб
Новините, че централните банки в световен мащаб са започнали активно да изследват, изучават, тестват и т.н., продължават да пристигат всеки месец през годината: Турция, Австралия, Бразилия, Камбоджа, Естония, Ямайка, Казахстан, Кения, Литва, Русия, Южна Корея, Швеция, Тайланд и Обединените арабски емирства, са само някои от тях. Дори Япония, която преди две години беше сред основните критици на дигиталните валути на централните банки, промени мнението си.
Въпреки че неизбежността, националните цифрови валути да се превърнат в глобално явление, се отвърди тази година, има важна тенденция, която също стана ясна: Централните банки в развиващите се пазарни икономики се придвижват към емитиране на CBDC по-бързо от развитите страни, които предприемат предпазлива позиция.
Например Европейската централна банка обсъжда започването на фаза за разглеждане на цифрово евро през следващата година, а пускането на цифрово евро е поне петгодишен план. Канада също разработва национална дигитална цифрова валута с “добри темпове”, според Тимоти Лейн, заместник-управител на Централната банка на Канада. Цифровата йена на Япония ще отнеме години, според бивш служител на Банката на Япония, докато тази есен Бахамите се превърна в една от първите страни в света, която официално стартира CBDC. Очаква се Русия да пусне първите пилоти за дигиталната си рубла през следващата година.
“Цифрова студена война” за лидерство в дигиталните валути на централните банки между САЩ и Китай
Ситуацията е съвсем различна за големите световни икономики, САЩ и Китай, чиято технологична конкуренция доведе до „цифрова студена война“. Китайският проект за цифров юан – наричан електронно плащане с цифрова валута или Digital Currency Electronic Payment ( DCEP ) – вече има дългогодишна история и тази година проектът постигна голям напредък, въпреки че много подробности остават ограничени.
Притесненията относно емитирането на цифров долар преди цифровия юан стартираха годината и достатъчно скоро бяха последвани от издаването на white paper-а на проект за цифрови долари. Технологичното състезание между двете страни дори беше обсъдено пред Сената на САЩ. Някои дори противоречиво твърдят, че изборите през 2020 г. в САЩ запечатаха победата на Китай в “цифровата война” . Въпросът дали първият в стартирането на CBDC ще бъде достатъчно, за да спечели статут на глобална резервна валута, остава отворен. Най-важното е, че Китай не възнамерява да замени щатския долар с цифров юан, а усилията за сътрудничество между двете велики сили за разработване на дигитални валути на централните банки може да са наистина най-добрият вариант за света.
Причини за бързото развитие на дигиталните валути на централните банки
Може да има много причини за толкова бързото развитие на CBDC по целия свят, но основната причина е пандемията COVID-19, която беше посочена от Европейската централна банка, Банката за международни разплащания и много други експерти. Пандемията на коронавируса се превърна в сериозно предизвикателство за глобалните икономики и дигиталните валути на централните банки започнаха да се разглеждат като подходящ инструмент за фиксиране на финансовата система.
И докато някои повдигат сериозни опасения относно поверителността по отношение на CBDC и подчертават, че те биха били стъпка към по-централизирана система, потенциалът на националните цифрови валути със сигурност се превръща в настоящата ни реалност, а не само във финансовата система на бъдещето. Дигиталните валути на централните банки са сериозна стъпка в развитието на финансовата система, тъй като могат да подобрят банковите сметки, да променят изцяло традиционните финанси и световната икономика и да изменят представите ни за парите и начина, по който ги използваме.