Възстановяването на пазара на труда в САЩ, засегнат от последиците от коронавирусната пандемия, може да отнеме години, твърди шефът на Фед. Според данните на властите, през 2020 г. спадът в американската икономика е бил рекорден, след този от Втората световна война.
Може да отнеме „години“, докато пазарът на труда в САЩ се върне на нивата от началото на пандемията. Това заяви ръководителят на системата на Федералния резерв (ФРС) Джеръм Пауъл, текстът на речта му в Икономическия клуб на Ню Йорк беше публикуван на уебсайта на агенцията.
“От самото начало на пандемията сме загрижени за нейното дългосрочно въздействие върху пазара на труда в САЩ. Дългите периоди на безработица могат сериозно да навредят на живота на човека, както и да подкопаят икономическия потенциал на страната. Миналият опит показва, че възстановяването може да отнеме много години”
каза той.
Ръководителят на Фед добави, че в началото на пандемията, през февруари 2020 г., равнището на безработица в САЩ е било 3,5%. През април 2020 г. той достигна максимум за целия пандемичен период – 14,8%, а до януари 2021 г. равнището на безработица спадна до 6,3%.
През 2020 г. БВП на САЩ се е понижил с 3,5%, най-лошото понижение след Втората световна война, съобщи Бюрото за икономически анализ на Министерството на търговията. Както се посочва в отдела, годишният спад в БВП на САЩ е толкова нисък за първи път от 11 години след финансовата криза през 2008 г.( Повече за финансовата криза през 2008г. може да прочетете ТУК ). Тогава БВП падна с 2,5%. В същото време американската икономика е нараснала с 4% на годишна база през последното тримесечие на 2020 г., съобщиха от бюрото. През първото тримесечие икономиката на страната е спаднала с 5%, през второто – с рекордните 31,4%, а през третото – също е нараснала с рекордните 33,4%.
Пакетът за помощи предвиден от Байдън
В средата на януари, още преди инаугурацията си, президентът на САЩ Джо Байдън представи проект за мерки за стимулиране на американската икономика, засегната от последиците от пандемията на коронавируса, в размер на 1,9 трилиона долара. Според Ройтерс около 400 милиарда долара от тази сума се планира да бъдат разпределени за борба с вируса и кампанията за ваксиниране, 1 трилион долара – за помощ на населението, а останалите – за помощ на бизнеса.
В допълнение, пакетът предвижда директни плащания за американци в размер на 1,4 хиляди долара на данъкоплатец. Изплащанията ще достигнат $ 2000 на човек (заедно с чек от $ 600, одобрен от Конгреса през декември). Байдън също така предложи да се увеличи минималната заплата до 15 долара на час и да се увеличи размерът на седмичните обезщетения за безработица.