Статията е продължение на първа част, където писахме за характеристиките и значението на скорошната актуализация на Ethereum – The Merge, която се състоя на 15 септември 2022 г. По-надолу продължваме с развиване на темата, като посочваме и някои от бъдещите планове на разработчиците за подобряване на проекта. Ето какво предстои…
В началото на миналия декември основателят на втората по големина криптовалута – Виталик Бутерин, поздрави участниците на пазара за годишнината от стартирането на Beacon Chain и публикува диаграма на актуализираната планова карта за развитие на мрежата.
В допълнение към The Merge, той включва и следните важни етапи: Surge, Verge, Purge и Splurge.
The Surge
Първият надграждащ стадий е планиран за пускане през 2023 г. Това включва въвеждането на шардинг, който разделя блокчейна на части („шардове“) за повишаване на верижното адаптиране.
„Първоначалният план беше да работим върху шарда преди „сливането“, за да решим проблема със скалируемостта. Въпреки това, на фона на големия бум решения от второ ниво, приоритетът се измести към прехода на алгоритъма Proof-of-Stake.“
– разкриха представители на Ethereum Foundation.
Съоснователят на 1inch Network – Антон Буков, сподели какво според него е по-подходящо и ефективно за подобряване на производителността на етера – шардинг или Rollups. Той посочи следното:
„Всяко от тези решения мащабира блокчейна на ETH по свой начин, но не решава проблема с адаптирането на децентрализираното финансиране (DeFi), което в сегашната си форма не е подходящо за изпълнение в неатомна среда.“
Според него Rollups е по-актуален сега, „защото има още години преди шарда“.
„Но в същото време, фрагментите в сегашната им концепция е малко вероятно да могат да се конкурират със събиранията по отношение на пропускателната способност. Не бих казал, че концепцията за шардинг е финализирана. Следователно все още не е много правилно да се сравняват възможните подобрения.“
– добави съоснователят на 1inch Network.
The Verge
Следващият надграждащ етап е The Verge, който ще включва т.нар. „дървета Verkle“ („Verkle tree“). Както обясни Бутерин, те изпълняват подобна функция на „дърветата Merkle“ („Merkle tree“).*
Те агрегират всички транзакции в блок и произвеждат доказателство в контекста на целия набор от данни за потребител, който иска да провери тяхната автентичност.
„Ключово свойство на „дърветата Verkle“ е, че те са много по-ефективни по отношение на размера на доказателството.“
– каза основателят на Ethereum.
Според него намаляването на обема на информацията ще бъде достатъчно, „за да се гарантира жизнеспособността на апатридните клиенти”.
Като цяло стъпката е насочена към оптимизиране на съхранението на данни и размера на нода.
„В крайна сметка това помага на етера да стане по-добър.“
– каза крипто инвеститорът и анализатор Майлс Дойчер.
* „Дърветата Merkle“ се използват в биткойн и други криптовалути за по-ефективно и сигурно криптиране на блокчейн данни. „Дърветата Verkle“ позволяват по-малки размери на пробите, което е особено важно за надстройките за мащабиране на Ethereum.
The Purge и The Splurge
The Purge има за цел да намали количеството данни, които валидаторът трябва да съхранява. Този подход ще понижи хардуерните изисквания на участниците в мрежата и ще увеличи общата ефективност на блоковете.
Този ход има за цел още, да минимизира претоварването на веригата, което я прави по-продуктивна. Според Бутерин до края на фазата блокчейнът на втората криптовалута ще може да обработва 100 000 транзакции в секунда.
Прочетете още: „Защо „сливането“ не реши проблема с мащабирането на Ethereum – Част I“
Следващата фаза – The Splurge, е поредица от незначителни надстройки, които трябва да поддържат гладкото функциониране на мрежата след предходните стъпки и да направят системата по-лесна за използване. Този крайъгълен камък ще отбележи края на дългия и неравен път за мащабиране на Ethereum.
Очаквайте следваща част, където ще представим мнения на общността, както и на някои от водещите лица в крипто света.