В тази статия ще разберем какво е ERC-20 токена, кои са основните му предимства и как правилно да се съхраняват такива монети.
Токенът ERC-20 е обобщен протокол, който позволява да се създават други монети върху блокчейна. Токените, които отговарят на тези спецификации, са известни като ERC-20 ( ERC – буквално означава „Искане за коментари“ от етериум ) и днес те са най-широко използваният стандарт в криптовалутната индустрия за създаване на нови монети. Какво наричаме токени и как да ги различаваме от криптовалутите- прочетете в статията ни ТУК
Защо е необходим стандарт ERC-20
Преди появата на стандарта имаше много проблеми със съвместимостта между различните форми на етериум монетите. Всяка от тях имаше един интелигентен договор. Платформата трябваше да напише напълно нов код за всяка транзакция и портфейл, за да добави нов токен към своята мрежа. Поддържането на нарастващ пул от символи ставаше прекалено проблематично и отнемаше време. Като решение платформата предложи стандартен протокол за всички следващи токени, който сега е известен като ERC-20.
Какви са основните предимства на ERC-20
- Спестяване на време и ресурси. Токените ERC-20 се възползват от съществуващата инфраструктура на Ethereum, вместо да се създава изцяло нов блокчейн за тях.
- Сигурност. Създаването на нови токени увеличава търсенето на етер, което прави цялата мрежа още по-сигурна, тоест по-малко податлива на потенциална атака от 51%.
- Съвместимост. Ако всички монети, създадени в мрежата етериум, използват един и същи стандарт, тогава тези символи ще бъдат лесно взаимозаменяеми и могат лесно да работят с други приложения на същата екосистема;
- Голяма ликвидност. Използват се като работна основа за повечето проекти.
Стандартът ERC-20 се определя от следните фактори:
- name – използва се за посочване на името на токена към договори и външни приложения;
- symbol – помага да се гарантира неговата съвместимост със стандарта ERC20 и предоставя неговото съкратено име на външни програми;
- totalSupply – тази функция показва общия брой токени в блокчейна;
- balanceOf – използвайки тази функция, можете да намерите броя на символите, които имат зададен адрес;
- transfer – дава възможност за прехвърляне на монетата на други участници;
- transferFrom – прехвърля броя на монетите от един адрес на друг;
- takeOwnership – Този метод е функция за теглене, която може да се използва, когато потребителят е получил определено количество токени и иска да ги премахне от баланса на друг потребител. Той посочва кой акаунт в момента е собственост на токена и кой друг акаунт може да поеме собствеността в бъдеще;
- approve – Позволява на подателя да тегли суми от сметката си няколко пъти. Тоест, това е потвърждение;
- allowance – Връща сумата, която изпращащият все още има право да тегли като пари.
Разширяване на функционалността
В допълнение към стандартните методи, токените ERC-20 могат да бъдат конфигурирани да включват следните функции:
- Автоматично купуване и продажба. Възможно е да се свърже стойността на токен с цената на друг токен чрез създаване на фонд, който автоматично купува или продава токени, за да поддържа баланса си.
- Автоматично попълване на баланса. Транзакциите в блокчейн Ethereum изискват плащания към миньори. Възможно е да програмирате токена си за автоматично зареждане на “газ” за бъдещи транзакции, ако той падне под определено ниво.
- Замразяване на токени. Можете да замразите токени, притежавани от потребител, и да ги размразите, ако е необходимо.
Портфейли
Тъй като повечето нови проекти използват този конкретен стандарт, повечето портфейли поддържат стандарта ERC-20. Наборът от функции и събития от стандарта гарантира, че токените от различни типове ще функционират нормално еднакво навсякъде в системата етериум. Това означава, че почти всички портфейли, които поддържат етер, също са съвместими с ERC-20.