Етериум, втората по големина криптовалута след биткойн, скочи през последната година, изкачвайки се заедно с нарастващата цена на BTC.
Цената на биткойн засенчи върховете си от края на 2017 г. от около 20 000 долара , достигайки до 60 000 долара (в момента на писането на статията), докато цената на Етериум надвиши своя ATH от 2018г. с близо 30%.
Сега очакваната актуализация на етер блокчейна, която ще унищожи (или „изгори“) ETH токени, може да означава, че втората по големина криптовалута може да получи по-голям отзвук и популярност от биткойн, според съоснователя й – Виталик Бутерин.
Как ще повлияе EIP-1559 на етериум мрежата според Виталик Бутерин
Надстройката на етериум известна като EIP-1559 и част от по-широкия преход към ethereum 2.0, ще промени изцяло системата по която става заплащането на таксите за транзакции в мрежата. Потребителите ще изпращат такса до самата мрежа вместо до така наречените майнери, които поддържат блокчейна. След това тези такси ще бъдат изгорени (унищожени), намалявайки общото предлагане на ETH – нещо, което само по себе си е противоречива тема сред криптовалутната общност.
„Ако биткойнът и неговото фиксирано количество монети крещи в съзнанието ви – “пари” , то ако имате намаляващо предлагане, както се очаква да стане при Етериум, това няма ли да е предпоставка за “свръх пари?”
попита Бутерин, давайки интервю отнасно стабилността и полезността на дадена валута като запас от стойност.
Виталик обясни, че има реална възможност радикалното надстройване на Етериум мрежата, одобрено от разработчиците миналата седмица и очаквано да бъде внедрено през юли, да доведе до намаляване на предлагането на криптовалутата.
“Ако изискванията за използване на ETH са достатъчно високи, тогава всъщност ще има повече монети, които ще се унищожават, отколкото ще се създават. Всъщност това дори е доста реална възможност. Ако погледнете таксите за транзакции за последния месец, те всъщност през много дни са били по-големи от възнагражденията на блока за същия ден.”
Неотдавнашното екстремно нарастване на цените на етера, който добави 400%, откакто по-широкият пазар на биткойн и криптовалути излетя през октомври, идва на фона на нарастващия интерес към децентрализираното финансиране (DeFi) . Нова криптовалутна технология за пресъздаване на традиционни финансови инструменти като заеми и лихва. Повече по темата за DeFi финансирането, прочетете в статията ни ТУК.
С много от най-големите проекти DeFi, изградени върху блокчейна на Етериум, токенът се покачи. Междувременно най-новата мания за криптовалути за така наречените незаменяеми токени (NFT) също доведе до интензивен трафик в основната мрежа на ETH. Повече по темата за NFT токените, прочетете в статията ни ТУК.

Етериум може да се превърне в жертва на собствения си успех
Докато повечето майнери изглежда нямат нищо против планираното надграждане на етериум, някои – включително голямата група за добив на ETH -SparkPool, са регистрирали своето противопоставяне срещу него.
„Загрижен съм от потенциален бунт от страна на миньорите, който може да отслаби доверието в мрежата на втората по големина криптовалута“.
казва Ричард Джонсън, главен изпълнителен директор на Texture Capital.
Джонсън добави, че е “скептичен” дали надстройката ще има “значимо” въздействие върху таксите, които са скочили над 10 пъти през последните 12 месеца.
На фона на препускането на Етериум през последните месеци се появиха редица негови конкуренти, които твърдяха, че предлагат подобни децентрализирани платформи с по-бързо време за транзакции и по-ниски такси, като се опитват да се възползват от проблемите му.
„В настоящия бичи тренд, ETH изглежда, че може да се превърне в жертва на собствения си успех“.
заяви Антони Тренчев, управляващ партньор в дигиталния мениджър на активи Nexo.
„Огромният приток на потребители, разработчици, децентрализирани приложения, протоколи DeFi, заедно с нарастващата мания на NFT нахлуват в блокчейна, което го прави силно задръстен.“
Тренчев обаче добави, че очаква „да види още по-голям растеж, достатъчно скоро след пускането на EIP-1559, като истинското изстрелване ще се появи с Ethereum 2.0“.