Етериум следва да се класифицира като ценна книга, тъй като първоначално активно се разпространяваше сред инвеститорите в рамките на ICO. Това заяви ръководителят на MicroStrategy Майкъл Сейлор в интервю за Altcoin Daily.
«Етериум е ценна книга, това е напълно очевидно. […] Активът бе пуснат по време на ICO, има екип от мениджъри, беше предварително добит. Има хард форкове, форкове на постоянна основа, има “бомба за трудност”, чието активиране се забавя”
-каза той.
Изпълнителният директор на MicroStrategy обясни, че периодичните актуализации на софтуера на мрежата Ethereum, зад които стои екипът за разработка, показват, че монетата е ценна книга.
Прочетете още: “Гари Генслер отново не отговори дали Етериум е ценна книга или не“
Според него, за да се счита една криптовалута за стока, тя не трябва да има емитент или някой, който да „взема решения“. Той подчерта, че такива цифрови валути се основават на „напълно децентрализирани протоколи“. Ръководителят посочи биткойн като пример.
„Ако искате да позиционирате продукт като стока, вие трябва да се опитвате да създадете нещо, което изглежда като злато в цифровото пространство“
-каза той.
Сейлър също така заяви, че токените на всички мрежи, базирани на Proof-of-Stake, са ценни книжа. Според него инвестирането в тези активи е „изключително рисковано“ поради потенциални проблеми с регулаторите. Той добави, че това е една от ключовите причини MicroStrategy да инвестира само в биткойни.
Преди това компанията закупи допълнителни 480 BTC на средна цена от около $20 817. Организацията държи 129 699 BTC (~$2,76 милиарда към момента на писане) в баланса си, като изразходва $3,98 милиарда за закупуването им.
Нека си припомним, че през юни директорът на MicroStrategy заяви, че компанията не възнамерява да продава основната крипто монета дори при неблагоприятни пазарни условия.