Председателят на американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) Гари Генслер не даде директен отговор на въпроса дали криптовалутата Етериум попада под дефиницията за ценна книга, в интервю за CNBC.
„Ние не участваме в такива публични форуми, за да обсъждаме който и да е било проект или евентуални обстоятелства, както и не предоставяме правни съвети в ефир“, каза Генслер.
В същото време той заяви, че „ако бизнесът ви е да събирате пари от граждани и те очакват печалба“, то той потенциално може да попадне в рамките на закона като ценна книга.
Председателят на комисията посочи необходимостта от въвеждане на основни регулации за защита на инвеститорите от „лъжи и измами“. Според него, ако обществото очаква възвръщаемост на инвестицията, то трябва да получи цялата необходима правна информация.
През 2018 г. тогавашният шеф на SEC Джей Клейтън каза, че биткойн не е ценна книга. В същото време подобно мнение по отношение на Етериум изрази и директорът на отдела за корпоративни финанси на отдела Уилям Хинман.
През 2019 г. Клейтън потвърди, че втората по капитализация криптовалута не принадлежи към определението за ценни книжа.
Ако ETH не е ценна книга, защо SEC определя XRP като такава
Тази позиция се превърна във важен аргумент за защитата в делото на SEC срещу Ripple. През август 2021 г. финтех компанията успя да накара Хинман да бъде призован в съда, за да даде показания, въпреки опитите на регулатора да отхвърли тази молба. Според бившия служител той е предупредил Ripple за риска XRP да бъде признат като ценна книга.
Потенциалният конфликт на интереси и предубедената оценка на криптовалутите в различни периоди от време бяха акцентирани от правозащитната организация Empower Oversight, ръководителят на крипто компанията Брад Гарлингхаус и телевизионния канал FOX. Според журналистите, служителите на SEC, които стоят зад завеждането на делото, може би са били свързани с Етериум.
През декември Empower Oversight поиска Комисията да разкрие документи, свързани с потенциални конфликти на интереси в действията на бивши високопоставени служители.
Припомняме, че в края на 2021 г. екипът на адвокатска кантора Deaton Law Firm стигна до извода, че регулаторът е по-лоялен към ETH, отколкото към XRP.
Прочетете още: „Разкри се причината за различния подход на SEC към Етериум и XRP„