Финтех предприемачът Рагнар Лифтрасир нарече създаването на Bitcoin Mining Council (Съюзът за биткойн добив) „регулаторно поглъщане“ на майнинг индустрията.
На 23 май Мъск разговаря с ръководителите на северноамерикански майнинг компании. Участниците в срещата, организирана от Майкъл Сейлър, се съгласиха да се създаде Bitcoin Mining Council (BMC) за намаляване на емисиите на парникови газове в индустрията.
Лифтрасир заяви, че членовете на асоциацията могат да организират заговор за цензуриране на добивани блокове, които не използват “зелена” енергия. Според него съществува риск прецедентът да се използва за контрол на транзакции, които не отговарят на интересите на държавните регулатори.
„Изменението на климата е предлог за международен контрол от леви глобалисти. Сега те се нахвърлиха върху биткойн заради финансовата му сила. Това са пари, които коварните глобалисти не контролират (все още) “, обясни той.
Според финтех предприемача правителството не контролира софтуера на нодовете в блокчейн мрежата или алгоритъма за копаене на биткойни. Властите обаче могат да окажат натиск върху борсите и майнинг компаниите, за да дадат предимство на „зелена“ криптовалута.
Предприемачът отбеляза, че BMC ще се превърне в “централизиран свързващ пункт ” на регулаторите. Той подчерта, че централизацията от всякакъв вид е „опасен вектор за атака“ за peer-to-peer децентрализираните мрежи.
Още преди Мъск и Сейлър да обявят срещата си с миньорите в Twitter, някои ветерани от индустрията я сравниха със спорната сделка от Ню Йорк през 2017 г. Тогава ключови компании и инвеститори, свързани с биткойн индустрията подкрепиха надстройката Segregated Witness на BTC протокола, която позволи увеличаване на размера на блока до 2MB.
Биткойн хард форк
Съществуват обаче и позитивни мнения за Bitcoin Mining Council
Ръководителят на Argo Blockchain, която е част от BMC, Питър Уол, заяви, че организацията няма да подкрепя дискриминация срещу криптовалути, получени от изкопаеми източници. Той подчерта, че създаването на Съвета не е опит за узурпиране на индустрията.
„Това не е нова ОПЕК. Всички ние сме независими, децентрализирани миньори, които са формирали група доброволци, които да влияят върху индустрията и помежду си“, добави той.
Анализаторът Ник Картър също смята, че инициативата на Мъск не застрашава индустрията. По негово мнение много северноамерикански миньори, като Core Scientific, вече публикуват данни за потреблението на енергия.
„Милиардерите са постигнали консенсус за биткойн чрез сенчеста и централизирана затворена общност, звучи много по-страшно, отколкото миньорите с 10% хеш-скорост са се съгласили да разкрият информация, като много от тях вече го правят“, пише Картър.
Припомнете си, че на 20 май 2021 г. Илон Мъск влезе в дебата за мащабируемостта и консумацията на енергия на биткойн. Той прикани най-големите минни компании да публикуват одиторски доклади за дела на възобновяемата енергия в техните дейности.
Илон Мъск с коментар за мащабируемостта и консумацията на енергия на биткойн