Биткойн хард форк е процесът на извършване на значителни промени в биткойн кода, в резултат на което паралелно с оригиналния биткойн се появява нова криптовалута. В същото време отличителна черта на криптовалутите, създадени в резултат на биткойн хард форк, е, че техния блокчейн започва съществуването си от блока, на който е извършен хард форкът.
Биткойн хард форк се осъществява върху конкретен блок на мрежата (точният брой е посочен предварително) и успехът му зависи изцяло от подкрепата на ‘миньорите’. Ако миньорите обработят посочения блок, приемайки промени в кода, тогава този блок става първият блок на новият блокчейн, ако не, тогава биткойн хард форкът се счита за неуспешен. В същото време миньорите на основната верига и тази, създадена след хард форка, не могат да взаимодействат.
Защо се осъществява хард форк и какви са целите му
Въз основа на написаното досега, читателят може да формира мнението, че хард форкът се осъществява единствено за пускане на нови валути, от които създателите им могат да печелят. Това често е вярно и често някои от миньорите не приемат предложените промени и отиват в новата мрежа, като подкрепят новата монета, но в допълнение към финансовите цели са необходими и хард форкове:
- За да „нулирате“ blockchain – блокчейнът на всяка криптовалута непрекъснато нараства и изисква все повече и повече пространство за съхранение (биткойн базата вече нарасна до 240 GB), което е неудобно за миньорите и собствениците на „дебели“ портфейли. Клонът, получен в резултат на биткойн хард форк, е „чист“, тоест съдържа минимум транзакции и изисква няколко пъти по-малко физическа памет;
- За да се унищожат майнерските монополи, 51% атака може да бъде осъществена само ако изчислителната мощност е концентрирана в рамките на един миньорски пул или компания, така че големи миньори като Bitmain са потенциално опасни за биткойните. Все още няма пулове в нови валути, така че заплахата е по-малка;
- За да направят технически промени – най-често авторите на биткойн хардфорк се опитват да увеличат размера на блока, да редактират алгоритъма на хеширане, да отворят / затворят информацията за потребителите и т.н., за да създадат „перфектния“ биткойн
Първият хард-форк в биткойн мрежата беше Bitcoin XT, който те опитаха да задържат през август 2015 г., но той завърши неуспешно (повече подробности ще бъдат дадени по-долу). Въпреки това, за първи път Джак Лиао, ръководителят на майнинг компания Lightning ASIC, а по-късно и инициаторът на хардфорка Bitcoin Gold, изрази идеята за разделяне на биткойн. Лиао притежава израза- „Направете Bitcoin децентрализиран“
Segregated Witness (SegWit)
Протоколът Segregated Witness (SegWit), въпреки че е модификация на оригиналния биткойн код, не доведе до разделянето на blockchain, следователно не може да се счита за хард форк.
SegWit беше внедрен в оригиналния биткойн блокчейн чрез soft fork, подлежащ на активиране от 80% от миньорите. Модификацията намалява обема на записа за транзакции с 48% (което води до намаляване на комисионната), но въпреки това, в момента, според различни оценки,SegWit се използва само в 20-30% от транзакциите.
Важно! Не бъркайте SegWit със SegWit2x. Последният е трябвало да бъде логично продължение на споразумението за стартирането на SegWit с увеличаване на размера на биткойн блока до 2 MB, обаче, когато размерът на блока се промени, хард форк на blockchain е неизбежен, следователно, SegWit2x може да бъде реализиран само чрез блокчейн разделение
Lightning Network
Lightning Network е друга модификация на биткойн мрежата за увеличаване на скоростта за осъществяване на транзакциите в нея, но тя изобщо няма нищо общо с хард форк, тъй като работи извън блокчейн.
Същността на Lightning Network е, че потребителите създават отделен комуникационен канал помежду си, който обработва транзакциите извън основния блокчейн и без комисионни.Работоспособността на канала се поддържа от неговите членове, които притежават нодовете (нодът се активира при използване на портфейл с поддръжка на Lightning Network).
Тоест, Lightning Network не променя оригиналния код за криптовалута, а е един вид добавка към основния блокчейн, който по желание може да се използва от всеки член на мрежата (не само от миньори). Тъй като неговото активиране не изисква общо приемане на мрежата, няма как да става въпрос за хард форк
Най-успешния хард форк на Биткойн – Биткойн Кеш
Това е най-успешният биткойн хард форк, който дори успя да влезе в ТОП 10 криптовалути. Разделението стана на 1 август 2017 г. в блок 478 558. Препъни камъкът беше увеличаването на размера на блока, който оригиналния Биткойн не поддържа.
Инициаторите на хард форка предложиха да се определи размер от 8 MB. След това през май имаше планирано надграждане с увеличение до 32 MB.
През лятото на 2018 г. в общността Bitcoin Cash възникнаха разногласия по повод излизането на нова версия на клиента на Bitcoin ABC. Привържениците на криптовалутата се разделиха на два лагера, което в крайна сметка доведе до хард форк на Bitcoin Cash и появата на Bitcoin Cash ABC и Bitcoin Cash SV.
В момента Биткойн Кеш ABC е обозначен от маркировката BCH и много борси дори започнаха да разграничават Bitcoin Cash SV след многократни изявления на Крейг Райт, че той е истинският Сатоши Накамото. В момента Bitcoin Cash ABC е на 6-то място в класацията на CoinMarketCap, а Bitcoin Cash SV е на 11-о място.
Soft Fork
Подобно на хард форка и софт форка е модификация на оригиналния код на биткойн, но не изисква разделяне на блокчейна. Със софт форка кодът се променя по такъв начин, че всички блокове, създадени преди неговото прилагане, да останат съвместими с тези, генерирани след внедряването.
Интересно! Подтип на софт форк е – USAF. USAF също са софт форк, но разликата е, че те могат да бъдат поддържани не от миньори, а от всички потребители на мрежата. Някои разработчици са против USAF, тъй като използването на правила в мрежата, които не се поддържат от тези, които гарантират нейната работа (миньори), може да намали сигурността и скоростта на обработка на транзакциите.
В биткойн има много повече софт форкове от хард форкове. Обикновено софт форкът представлява цял пакет от корекции и функции, които се публикуват с BIP за съкращение. Например, CSV мека вилица съдържа BIP68, BIP113 и BIP112. Тези модификации позволяват, наред с други неща, да определят началното време за обработка на транзакции от миньори.