Доларовият индекс показва връзката на долара с така наречената “кошница”, която се състои от шест основни валути: евро, йена, лира стерлинги, канадски долар, шведска крона, швейцарски франк. Съотношението им в кошницата е както следва:
Евро – 57,60%;
Йени – 13,60%;
Лира стерлинги – 11,90%;
Канадски долар – 9,10%;
Шведска крона – 4,20%;
Швейцарски франк – 3,60%.
Общата стойност на всички тези валути се приема като цяло и доларът се сравнява с това цяло. Има специална формула, чрез която този индекс се изчислява, но няма да ви даде предимства, по-лесно е веднага да погледнете съществуващия индикатор. Много по-интересно е как правилно да се интерпретира този индекс. Както вече разбрахме, доларът се сравнява с шестте валути в кошницата. Оказва се, че колкото по-висок е доларовият индекс спрямо котираните валути, толкова повече той засилва позицията си спрямо последната. Съответно, ако доларовият индекс намалява, това показва неговата слабост спрямо основните световни валути.
Всъщност този индекс може да се тълкува като противопоставяне на долара спрямо еврото, йената и лирата, тъй като те заемат най-голямата част в кошницата. Този показател трябва да се има предвид от всички начинаещи търговци или инвеститори, защото отразява позицията на долара на световната арена и от това вече могат да се направят много изводи.
Въздействието, което оказва доларовият индекс фондовия пазар
Запомнете веднъж завинаги: ако доларовият индекс падне, това не означава, че американските ценни книжа също ще поевтинеят. Това е доста често срещана грешка на тези, които тепърва се запознават с този показател. В това няма нищо лошо, всички първоначално сме мислили така, но с времето се научихме. В исторически план американските акции не отразяват тенденцията на индекса. Най-често те се движат или в обратна посока, или остават в консолидация. Следователно, ако видим спад в доларовия индекс, тогава не се втурваме да продаваме акции на американски компании, а продължаваме да наблюдаваме пазара.
Има едно неизречено правило: колкото по-висок е индексът на долара, толкова повече пари преминават от акции към облигации. Това е напълно логично поведение на инвеститорите, тъй като при инвестиране в облигации на държава, чиято национална валута се укрепва, печалбата ви ще се състои не само в доходността от купонната печалба, но и в увеличаването на лихвения процент. И предвид факта, че акциите са рисков тип активи, облигациите в такива моменти печелят. Между другото, има добра синергия с предишната точка: с увеличаване на индекса запасите ще паднат, тъй като инвеститорите ще прехвърлят пари в облигации. Ситуацията ще бъде обратната, ако индексът падне.
Ако доларовият индекс падне, това не означава, че левът ще расте. Най-важният аргумент тук е, че левът дори не е в тази „кошница“, с която се сравнява доларът. Разбира се, доларовият индекс може да има някакъв косвен ефект над българския лев, но основната дума тук е косвена. Когато инвестирате в американски активи, можете да разчитате на този индекс, когато инвестирате в български активи, не можете. Доста често се случва ситуация, при която доларът се обезценява спрямо съдържанието на кошницата, но поскъпва спрямо лева.
извод
Доларовият индекс е важен показател, с който всеки търговец трябва да работи, тъй като показва текущото състояние на основната валута в света. Особено важно е да се следи индексът, докато той е на исторически максимуми или минимуми.