Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Няма резултати
Виж всички резултати
Kriptonovini
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР
Kriptonovini
Няма резултати
Виж всички резултати
В App Store и Google Play вече може да се използва цифровия юан (e-CNY)

В App Store и Google Play вече може да се използва цифровия юан (e-CNY)

Дигиталният юан – подробен обзор на китайската валута на бъдещето

27.08.2021
в НОВИНИ
Време за четене:2 минути
448 5
Сподели във FacebookСподели в TwitterСподели в Telegram

В средата на юли Китайската народна банка публикува документа ” Напредък в научноизследователската и развойна дейност на e-CNY в Китай” посветен на дигиталния юан. Той може неофициално да се нарече White paper на новата цифрова валута. Документът е изготвен от специално звено, отговарящо за изследванията и развитието на цифровия юан (e-CNY).

Той се прие с повишен интерес от крипто инвеститорите, блокчейн ентусиастите и икономистите по целия свят поради огромния потенциал за въвеждане CBDC като официално платежно средство за 1,5 милиарда души в Китай.

Може да харесате също

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

23.07.2024
Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

12.07.2024

Какви CBDC съществуват днес

Дигиталният юан е само един от всички разновидности на CBDC (цифрова валута на Централната банка), за които все повече се говори по света. По скорошни данни, повече от 50 държави по света вече са проявили интерес към емитирането на собствена цифрова валута и са на етап проучване или развитие. В допълнение към Китай – Франция, Канада, Обединени арабски емирства, Южна Корея, Южна Африка и Уругвай са в период на пилотно тестване на CBDC.

В света вече има две държавни дигитални валути. Централната банка на Бахамите издаде Sand Dollar за вътрешни плащания на островинтяните, чрез официалното си приложение за портфейл, което дава възможност за интегриране на банкови сметки в местната валута директно от банките участващи в експеримента. Първото в света стартиране на CBDC за вътрешни транзакции се състоя на 20 октомври 2020 г.

Вторият проект на DCash, стартиран през 2021 г., е както за търговия на дребно, така и първият трансграничен, който комбинира няколко островни държави в една единствена система за цифрови пари: Антигуа и Барбуда, Гренада, Сейнт Китс и Невис, Сейнт Лусия, Сейнт Винсент и Гренадини. В близко бъдеще беше обявено, че и други държави от региона ще се присъединят към проекта: Доминика, Монсерат.

Прочетете още: “Дигиталните валути на централните банки ( CBDC ) – новата световна финансова система”

Дигиталните валути на централните банки ( CBDC ) – новата световна финансова система

Г-20 и CBDC

CBDC вече станаха обект на дискусия от централните банки на страните от Г -20. За много от тези държави е от първостепенен интерес въвеждането на цифрова валута като международно платежно средство чрез създаване на трансгранична мрежа. В съвместен доклад за Г-20 от Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка и Банката за международни разплащания се отбелязва, че използването на CBDC за трансгранични плащания ще намали броя на посредниците, ще увеличи скоростта на транзакциите и ще намали цялостната разходи за извършване на плащания. В същото време само няколко страни в света са фокусирани върху използването на дигитална валута във вътрешните си разплащания.

Обратно към дигиталния юан

От 2014 г. Народната банка на Китай проявява интерес към разработването на CBDC, фокусиран върху вътрешния пазар за сетълменти между физически лица. Изследванията, тестването и внедряването се извършват централно и се наблюдават от Финансовия комитет на Държавния съвет на Китайската народна република.

Причините за пускането на дигиталния юан описани в White paper-а са: подобряване на качеството на финансите и услугите и намаляване на разходите за поддържане на обращението на паричното предлагане, което през 2020 г. възлиза на 8,43 трилиона юана. В документа се посочва, че вече повече от половината жители на Китай използват дигиталната форма на плащане по един или друг начин, което прави страната вторият по големина пазар на цифрови плащания в света след САЩ.

Целите на емисията се наричат ​​задоволяване на търсенето на населението за цифрови пари, увеличаване на удобството на плащанията по ефективен и безопасен начин. Като част от пилотен проект за внедряване на e-CNY, на 30 юни 2021 г. бяха извършени 1,32 милиона транзакции в шест града за плащане на стоки и услуги с цифрови юани, включително сметки за комунални услуги, бяха отворени над 20 милиона портфейла за физически лица и 3,5 милиона за юридически лица, с обща стойност на транзакциите 34,5 милиарда юана. Чрез лотарията 200 хиляди граждани на страната получиха по 200 юана безплатно. За да използвате дигиталния юан, вече има платежна карта, която има вграден цифров дисплей с текущото салдо.

В Пекин напълно интегрираха дигиталния юан в платежната си екосистема

Оператори на e-CNY

Документът не предоставя списък с операторите на e-CNY, упълномощени от Централната банка на Китай, но споменава, че те ще бъдат търговски банки, които ще имат право да отварят цифрови портфейли от различни нива за потребителите, докато те преминават през KYC верификацията. Операторите могат да разработват мобилни приложения за използване на дигиталния юан и да ги предлагат на своите клиенти за инсталиране. От друга страна, оторизираните оператори са длъжни да защитават личната и финансова информация на потребителите и да носят отговорност за автентичността на e-CNY.

Нивото на баланс или обем на транзакциите за напреднал KYC не се разкрива, но ще бъдат в сила принципите на „анонимност“ при микроплащанията, за които няма да има нужда да се открива сметка, и „проследимост“ при големите транзакции за предотвратяване на укриване на данъци, незаконни дейности и пране на пари. В документа се говори и за необходимостта всеки оператор да осигурява автономна работа с e-CNY.

Бъдещето на CBDC и дигиталния юан

В White paper-а на цифровия юан се отбелязва, че емисията на националната цифрова валута е включена в агрегатора М0 (банкноти и монети в обращение) и ще бъде третирана наравно с класическия юан. Той също така потвърждава правния статус на цифровия юан като законно платежно средство. Промените се потвърждават от изменението на Закона за Народната банка на Китай. Юанът вече може официално да бъде както в брой, така и в цифров вид.

Споменава се, че не се начисляват лихви върху дигиталния юан в обращение, както и върху обикновения юан. За удобство при изчисляване на новата валута, оторизираните оператори няма да начисляват такси за нейното съхранение, обмен и транзакции.

В документа няма информация за по-нататъшното внедряване на e-CNY – не са посочени конкретни дати. Китай активно следи дискусията за трансграничните разплащания в CBDC от страните от Г-20, но местните населени места в страната все още са на преден план. Техническата възможност за трансгранично използване на e-CNY се потвърждава, но се подчертава, че основното му използване е чрез вътрешни плащания.

Заключение

Дигиталния юан, дори на етапа на тестване, вече се превърна в цифрова валута, за която говори целият свят, а обемът на транзакциите и броят на потребителите са сравними с някои фиатни валути в света. Въпреки че документът не отразява въпроси, свързани с идентифицирането на потребителите по сумата, времето и мястото на плащане, има възможност за вграждане му в системата за „социален рейтинг“ в Китай.

Фактът на публикуването на White paper-а на e-CNY може да се счита за сигнал, показващ готовността на китайското правителство за диалог в областта на регулирането на криптовалутите, особено във връзка с последните забрани във връзка с биткойн и неговия добив. Ориентацията към вътрешния пазар е традиционна за Китай. Остава под въпрос: каква ще бъде динамиката на използването на дигитален и „класически“ юан през следващите години, както и политиката за регулиране на операторите на e-CNY и правилата на KYC.

Тагове: CBDCКитайцифров юанцифрови валути

Прочети още

SEC “няма да повтори грешките си” според комисар на регулатора – какво означава това?

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ одобри спот Етериум ETF

от Найден Младенов
23.07.2024

Регулаторните органи на САЩ дадоха зелена светлина на спот Етериум ETF, което е важна стъпка за американските инвеститори, които вече...

Metaplanet разширява стратегията си за Биткойн с голяма инвестиция

Топ икономистът Питър Шиф критикува Биткойн, наричайки го “измама”

от Найден Младенов
12.07.2024

Популярният икономист Питър Шиф наскоро нарече Биткойн "измама" в отговор на видеоклип, споделен от съоснователя на MicroStrategy Майкъл Сейлър.

Цената на Luna Classic се увеличи с над 300% след актуализацията v22

Terraform Labs планира да продаде бизнеса си в рамките на споразумение със SEC за 4.5 млрд. долара

от Найден Младенов
12.07.2024

Фалиралата крипто фирма Terraform Labs продава четири предприятия като част от споразумение със SEC на стойност 4.5 млрд. долара.

Ройтерс: Инвеститорите във Франция подадоха жалба срещу Binance

Binance води преговори за продажба на мажоритарен дял в южнокорейската борса Gopax

от Найден Младенов
12.07.2024

Съобщава се, че Binance се доближава до сделка с южнокорейския доставчик на облачни услуги Megazone за продажба на по-голямата част...

Цената на Биткойн падна до 42,000 долара след спад от 3.5%

Експертите прогнозират, че Биткойн може да достигне 100,000 долара до края на годината

от Найден Младенов
12.07.2024

Въпреки неотдавнашните неуспехи на крипто пазара известни фигури като Мат Хуган, главен оперативен директор на Bitwise, и Антъни Скарамучи, основател...

Следваща статия
В Русия интересът към Cardano достигна тримесечен връх

В Русия интересът към Cardano достигна тримесечен връх

Не пропускай най-важните новини от света на криптовалутите, блокчейн, международните пазари и икономиката.

  • Условия на ползване
  • Политика за поверителност
  • Реклама

© 2023 kriptonovini.com

Няма резултати
Виж всички резултати
  • Биткойн
  • Етериум
  • Алткойни
  • Блокчейн
  • Регулации
  • DeFI
  • Икономика
  • Пазари
  • NFT
  • Криминално
  • Други
  • Криптопедия
  • ПР

© 2023 kriptonovini.com

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Управление на съгласие
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Функционални Always active
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетинг
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
Manage options Manage services Manage {vendor_count} vendors Read more about these purposes
View preferences
{title} {title} {title}
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?