Търговията с биткойн е спекулативна и самият актив рядко се използва като платежно средство. Това каза в интервю за Bloomberg шефът на Японската централна банка Харухико Курода.
„По-голямата част от търговията е спекулативна и нестабилността е изключително висока. Биткойн почти не се използва като платежно средство “, каза Курода.
Длъжностното лице подчерта, че криптовалутите не трябва да се бъркат със стабилните монети (stable coins), чиято стойност се подкрепя от резервни активи. Стейбълкойните трябва да отговарят на строги регулаторни стандарти, за да се превърнат в удобен инструмент за разплащане в бъдеще, каза той.
Повече за стабилните монети прочетете в статията ни : “Видове криптовалути и техните функции”
Курода се присъедини към централните банкери в критиките им към цифровото злато.
По-рано губернаторът на Националната банка на Дания Ларс Роде в разговор с Bloomberg нарече криптовалутите „спекулативна мода“, която може да бъде игнорирана. Според него те не представляват заплаха за паричните регулатори – реалната заплаха идва от големите технологични компании.
„Ако технологичните гиганти овладеят средствата за извършване на транзакции, това може да бъде реална заплаха за автономията и независимостта на централните банки“, каза Роде.
Нека си припомним, че през май 2021 г. управителят на Bank of England Андрю Бейли заяви, че криптовалутите нямат присъща стойност, така че инвестирането в тях е свързано със сериозен риск. Според него префиксът „крипто“ и думата „валута“ са несъвместими. По време на пресконференцията Бейли отбеляза, че вълнението на криптовалутния пазар е свързано с външната стойност на този клас активи.
През същия месец ръководителят на Европейската централна банка Кристин Лагард предупреди, че някои дигитални активи са “предразположени” към риск от пране на пари.
Председателят на ЕЦБ: Централните банки няма да включат биткойн в резервите си