Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард се съмнява, че централните банки ще включат биткойн в резервите си в близко бъдеще, пише Business Insider.
“Изключително малко вероятно е. Толкова малко, че няма смисъл изобщо да обсъждаме тази тема“
каза тя на конференция.
Лагард заяви още, че фондът се опитва да осуети използването на биткойн и други криптовалути за пране на пари и финансиране на тероризъм.
“Имахме институционална регулация през последните десет години след финансовата криза, но сега определено трябва да преминем към регулиране на криптовалутните операции“
Според председателят на ЕЦБ, криптовалутите имат много “тъмни” точки, а регулаторите трябва да се съсредоточат върху това как и от кого се извършват транзакциите, техния контрол, както и върху това дали операторите имат необходимите лицензи. С какво регулаторите застрашават съществуването на криптовалутите пък може да прочетете в статията ни – ТУК
Председателят на ЕЦБ за стабилните монети
Разпространението на стабилни монети крие рискове за финансовата стабилност и паричния суверенитет, заяви Кристин Лагард.
Ръководителят на европейския регулатор призна, че създателите на стабилни монети се опитват да решат проблема с липсата на доверие в криптовалутните активи. В резултат на това техните инструменти могат да получат признание в разплащателната индустрия.
В този случай, според Лагард, съществува заплаха от “значителен отлив” на банкови депозити. Друга опасност крият стабилните монети, поддържани от световни компании.
“Тяхното господстващо положение може да навреди на конкуренцията и избора на потребителите, както и да породи опасения относно неприкосновеността на личния живот и злоупотребата с лични данни”
пише председателят на ЕЦБ.
По отношение на криптовалутите Кристин Лагард посочи липсата на емитент със задължения към потребителите. Според нея потребителите не могат да разчитат на такива активи поради висока волатилност, ниска ликвидност и спекулативен характер, което пречи на последните да изпълняват функцията на парите.
В статията ръководителят на ЕЦБ подчерта, че цифровата валута (CBDC) ще допълни паричните средства. Лагард направи подобно изявление през септември, отбелязвайки, че регулаторът трябва да се възползва от потенциалните ползи от технологията.