През 1997 г. тайно ъндерграунд движение на име “cypherpunk” става популярно. Това била група от хора, които се интересували от поддържане на анонимност в интернет чрез криптография.
През ноември 1998 г. компютърният инженер Вей Дай публикува статия, която разпраща на всичките си имейл приятели. В нея той говори за „анонимна, разпространена, електронна парична система“, която нарича- B-money. Документът обсъжда използването на алгоритъма Proof-of-Work, който днес работи в мрежата на Bitcoin. И тъй като B-money се нуждаела от единен сървър, който да излъчва мрежата на участниците, тази идея била счетена за непрактична и уязвима.
След 7 години ученият по криптография Ник Сабо написал статия за децентрализираната си платежна система с истинска верига от функции на Proof-of-Work – Bit Gold. През 2008 г. Сабо помолил програмистите за помощ при писането на код, но никой не отговорил. Има и версия, че американските разузнавателни агенции видяли в Бит Голд заплаха за националната икономика и принудили Сабо да спре да се развива.
През същата година мистериозният домейн bitcoin.org се появява,чрез имейл в списък от няколко ел.пощи на някой си Сатоши Накамото и е свързан с концепция за цифрови пари без посредници.
Преди биткойн цифровите пари се контролирали от банки и платежни системи. Смятало се е, че притежателите на сметки могат да направят всичко с парите си, но в крайна сметка само банката се съгласява на транзакцията. Банките могат да анулират преводи и да блокират клиентски сметки, което означава, че те са тези, които всъщност притежават парите си.
Появата на биткойн
На 3 януари е генериран първият блок от биткойн, който обикновено се нарича блок генезис. Заедно с него са създадени 50 BTC. Сатоши Накамото създава ново поколение дигитални пари, които не се нуждаят от посредник. В биткойн всеки си е свой господар на парите и няма надзорник, който да определя условията му.
На 12 януари прехвърлянето на криптовалута става реалност. Първата транзакция била изпратена от самия Сатоши Накамото в портфейла на Харолд Фини.
През цялото въплъщение на биткойн в основна криптовалута, Сатоши запазва анонимността си по всякакъв възможен начин. Никой не го е виждал на живо и цялата комуникация се осъществявала само чрез имейли.
Съдейки по кореспонденцията между Накамото и неговите помощници, той изисквал големи обеми от работа и обикновено отговарял след седмица. Това довело до съмнения, че Сатоши работил по същото време на друга работа или че това не е един човек, а група хора. Две години по-късно Сатоши най-накрая се отклонява от крипто проекта, отбелязвайки, че Биткойн е в добри ръце и му е време да се движи в други посоки.
ДОРИАН САТОШИ НАКАМОТО
В периода на бързото развитие на биткойн (2011-2014) медиите започнали да проявяват интерес към криптовалутата. Издателство Newsweek решава да намери Сатоши Накамото по фамилното му име. Търсенето приключва почти успешно.
Факт е, че Сатоши Накамото наистина живее в Калифорния – Дориан Сатоши Накамото. Този Сатоши имал опит в компютърната сигурност и финансовата информационна система. Неговата работа била поверително да инспектира системите за киберсигурност и да премахва идентифицираните уязвими места.
Дори в интервю самият Дориан отговорил двусмислено, което дава основание на репортерите да обявят своя Сатоши. Изглежда потвърждава, че той е създателят:
„Вече не участвам в този проект и не мога да го обсъждам, други хора го притежават и вече нямам връзка.“
Звучи много мистериозно, в най-добрия дух на Накамото.
След това изявление журналистите започнали да преследват Накамото. На Дориан накрая толкова му писнало това медийно внимание, че дал още едно интервю, само че този път той вече отрича каквато и да е връзка с биткойн.
Сатоши решил отново да обясни, че той не е създателят, отговаряйки на потребителите на Reddit. Относно първото си изявление Дориан се позовава на факта, че не е разбрал правилно въпроса и смятал, че говорили за договор със Citibank.
По време на тази история с Дориан, коментар от създателя на биткойн се появил на един от важните форуми на ентусиастите на криптовалутите:
„Не съм Дориан Накамото.“
Автентичността на този коментар била оспорвана и все още не е известно дали това било съобщение от Сатоши Накамото или нечия нечестива шега.
Така, въпреки многобройните опити на Дориан да докаже, че той не е създател на биткойн, образът на възрастен мъж с японска външност отдавна започва да олицетворява мистериозен човек. За съжаление Дориан спрял да получава трудови договори поради факта, че професията му била обявена публично.
Крег Райт
Не по-малко е скандалната история със самозванеца Крейг Райт. През 2015 г. бизнесмен каза на света, че през цялото това време Сатоши Накамото е бил той. Първоначално това изявление било подкрепено от Джон Матонис (бивш директор на Биткойн фонд), Гавин Андресен (разработчик-наследник на биткойн) и криптографа Ян Григ.
Освен това Gizmodo публикува история за хакер, който хакнал имейла на Райт. Там той намерил доказателства за връзката между псевдонима Накамото и самоличността на учения и нарича Райт истинският създател на Bitcoin. По-късно австралиецът подава повече от 150 патентни заявки за авторството на технология за разпространен регистър, интелигентните договори(смарт контракти) и 6 криптовалути, но това не доведе до правни последици.
През 2019 г. патентното ведомство на САЩ въпреки това признава правата на Райт върху Whitepaper-а на биткойн, като добавя, че всеки може да подаде такова заявление, а самото Бюро не проверява точността на предоставената информация.
През 2016 г. Райт обещава да предостави доказателства за авторството си за създаването на биткойн, по-специално, да направи транзакция от един от ранните биткойн адреси, където се съхраняват биткойните на Сатоши Накамото и които се считат за изгубени. Няколко дни по-късно той изтрива тези твърдения от Twitter и публикува съжалението си, че вече не може да крие анонимност.
Войната за името Накамото избухва отново през 2019 г., когато Райт пуска хардфорка на Bitcoin Cash, създавайки Bitcoin SV (Satoshi Vision) – валута, която според него отразява истинската визия на биткойн Satoshi. Миньорите на блокчейн Bitcoin Cash подкрепиха хардфорка, но отново обвиниха твърденията за фалшиви претенции за авторство.
Върхът на конфликта става делото срещу Питър Маккормик, подкаст, обвиняващ Райт в измама и мошеничество. Делото е заведено, след като един от потребителите разкрива пред Крейг данните на собственика на акаунта в Twitter-Hodlonaut, който се оказва Маккормик.
Общността рязко се противопоставя на разкриването на лични данни и подкрепя подкаста, като масово променят своите прякори и имена в интернет на Hodlonaut и излагат етикета #CraigWrightIsAFraud, който символизира единството на позицията на цялата общност.
В отговор Крейг заплаши, че ще съди всички „клеветници“, заради което беше осъден в Twitter от Чангпен Джао, ръководител на борсата за криптовалути Binance. През май 2019 г. борсата на Binance, а след това Kraken и редица други сайтове делистнаха Bitcoin SV в знак на протест.
Съдебно дело между Крег Райт и покойния му сътрудник Аарон Клейман
Последният известен случай на тази история е искът на Aарон Клейман срещу Крейг Райт. Аарон е брат на Дейв Клейман – един от възможните съавтори на Bitcoin и според него Крейг е присвоил повече от милион биткойни от Дейв. Райт казва, че добитите от него и Дейв биткойни се съхраняват в анонимния тръст Tulip Trust, но той нямал достъп до него, защото част от ключа за отключване била известна само на Клейман.
В края на юли 2019 г. окръжният съд на Флорида осъди Райт да плати на семейството на починалият му сътрудник половината биткойни,които притежават заедно, за което се твърди, че са повече от 400 000 BTC. Адвокатите на Крейг подготвят обжалване. Австралиецът твърди, че през следващата година ще успее да отключи тръста, което със сигурност ще докаже отношението му към старта на Bitcoin.
Все още обаче не е напълно установено дали Tulip Trust действително съществува или това е поредната провокация на Райт, която той скоро ще опровергае.
Различни теории
Има много теории за Сатоши Накамото. Бивш стажант от SpaceX написа статия за възможното участие на Илън Мъск в създаването на биткойн. Самият Мъск отрече участието си.
Чарли Лий, създателят на криптовалутата Litecoin, също често бива въвлечен в внедряването на биткойн.
Ник Сабо, който внезапно спря изпълнението на Бит Голд, също може да е Сатоши, така че правоохранителните органи да не попречат на работата му.
Последната теория за личността на Сатоши Накамото е тясно свързана с проучване на Агенцията за национална сигурност на САЩ. Според някои източници НСА идентифицира създателя на биткойн, използвайки стилометрия, метод за определяне на уникален стил на писане (почерк), чрез който можете да определите автора на текста. За да се възползвате максимално от стилометрията, ще ви трябват много бази данни, за да сравните информацията. Това,което отличава опитите на обикновените потребители от изследванията на НСА – те имат достъп до затворени бази данни.
Най-вероятно агенцията се свързала с истинския Сатоши Накамото, но по някаква причина решава да не разкрива самоличността му. Може би той се оказва техен човек, въпреки че това е изключително неубедително, предвид либертарианските възгледи на Сатоши или може би са сключили сключено споразумение за неразгласяване.
Във всеки случай НСА отказа да отговори на въпроси, касаещи личността на Сатоши и ЦРУ даде официален отговор, че не може нито да потвърди, нито да отрече наличието на информация за създателя на Bitcoin
Книга от Сатоши за Накамото
Изведнъж, през лятото на 2018 г., домейн nakamotofamilyfoundation.org е регистриран. На уебсайта било публикувано съобщение от уж Сатоши Накамото, в което той обещава да напише книга за живота си. Откъс от тази книга бил прикачен към тази публикация.
Общността намери за странно, че текстът е пълен с граматически грешки, въпреки точната грамотна реч на Сатоши в предишните му изявления.Това привлича вниманието на Крейг Райт, който иронично публикува туит, в който критикува несъответствието на датите и техническите подробности.
От втория пасаж на книгата следва, че авторът е родом от Карибите. За да заинтересува публиката, той дава намек за местоположението си на читателите под формата на код. Решението на кода съвпада с мислите на автора – Бриджтаун, столицата на Барбадос.
Авторът твърди, че използва програма за преобразуване на глас в текст, за да напише книга, което предполага, че цялата книга ще бъде изградена в разговорен стил. Авторът казва още, че се е свързал с Лазло Ханеш, онзи който си купи пица за 10 000 биткойни и който е бил асистент на Сатоши. И накрая, анонимния писател разказва защо е избрал псевдонима Сатоши Накамото. Факт е, че в САЩ никой не знаел, че японската версия на Джон Смит (типично американско име и фамилия) е именно Сатоши Накамото
Естествено, както във всички предишни самопровъзгласени Накамото, и този Сатоши не потвърди самоличността си с конкретни доказателства. Това за пореден път поражда криптовалутата да си противоречи с намирането на този, който е създал биткойн.