Tранзакциите с биткойн са цифрово подписани части от данни, които се предават по биткойн мрежата и участват във формирането на нови блокове.
Всяка транзакция съдържа информация за преразпределението на определен брой биткойн монети между включените в нея адреси. Също така, всеки нов трансфер съдържа връзка към предишния, като по този начин образува последователна верига от операции, чиято история за цялото съществуване на биткойн се съхранява в публичен регистър – блокчейн.
Формирането на транзакции за изпращане на биткойни се извършва с помощта на портфейли – специален софтуер, който ви позволява да взаимодействате с биткойн мрежата. За да създаде трансфер, потребителят трябва да има частен ключ – уникална комбинация от знаци, която се генерира в момента на създаване на нов BTC адрес (публичен ключ).
Изпращане на биткойн транзакции
Независимо кой портфейл се използва, общият принцип за създаване и изпращане на биткойн транзакции остава непроменен:
Посочва се адресът на получателя. Сумата, която ще бъде изпратена, се въвежда. Определя се комисионната за осъществяването на транзакцията. Описанието на транзакцията е попълнено (по избор, не е налично във всички портфейли). Намерението на потребителя да прехвърли средства се потвърждава и чака одобрение от нодовете в блокчейна.
Валидна, тоест добавена към блока, транзакцията с биткойн става след проверка от участници в мрежата, които имат право на това – миньори, под чиито контрол се намират възлите (нодовете). Преди това да се случи, новият трансфер се изпраща за потвърждение в специално хранилище – mempool.
Докато транзакцията с биткойн е на опашката за проверка, тя се счита за непотвърдена. Включването в блок означава, че транзакция 1 е получила потвърждение.
На теория, за да може една транзакция да получи статуса на успешно завършена, са необходими поне 2 потвърждения (генериране на блок за включване и последващо). В повечето случаи обаче това число трябва да бъде 6, което се смята, че защитава мрежата от „атаки с двойно харчене“.
Въз основа на факта, че новите блокове се създават средно на всеки 10 минути, стандартният брой потвърждения (6) отнема около час. Въпреки това обменът на криптовалути и разнообразни онлайн услуги за ускоряване на прехвърлянето на средства могат да определят свои собствени правила, намалявайки минималния необходим брой потвърждения до 2-4.
В момента на успешното приключване на транзакцията биткойните се кредитират в салдото на получателя. Също по това време портфейлът на изпращача се актуализира – неизразходваните изходи (UTXO) се връщат в сметката му, което е разликата между първоначалния брой монети и сумата, изпратена при превода, като се вземе предвид комисионната на миньорите.
Такси за транзакции с биткойн
Основната мотивация на миньорите, тласкащи ги да обработват транзакции, е да получават комисионни, чийто размер се определя от подателя. Така се формира опашка „на живо“, при която тези транзакции с по-висока комисионна стават приоритет.
Размерът на комисионните отчисления зависи от натовареността на мемпула, която от своя страна варира пропорционално на популярността на биткойните и цената му.
Така например в края на 2017 г., по време на масовата истерия около постигането на основния курс на криптовалута с почти 20 000 долара, броят на непотвърдените биткойн транзакции също застава на своя връх. По това време комисионните достигнаха 45 долара за един трансфер, но дори това не винаги осигуряваше бързото им потвърждение.
В резултат на това времето на изчакване в някои случаи достига няколко дни. Но в разгара на криптовалутата, когато разходите за биткойн се консолидираха малко над 3000 долара, обработката на миньори на една транзакция с биткойн беше оценена на едва 0,20-0,40 долара.
За да се определи текущата средна стойност на комисионните, се използват специализирани сайтове със статистически данни за транзакции в биткойн, например BitInfoCharts
Как да проверите транзакция с биткойн
Копирайте хеша на транзакцията. Отворете сайта на всеки изследовател на блокове на Bitcoin. Поставете хеша на транзакцията, копиран в стъпка 1, в полето за търсене и натиснете Enter. Потвърдена транзакция ще бъде маркирана с потвърдена и / или ще бъде маркирана в зелено; до непотвърдена транзакция, потребителят ще види непотвърдения знак и / или подчертан в червено.
Ще намерите подробни инструкции как да проследявате биткойн транзакции с всички подробности и нюанси по-долу.
Тъй като мрежата на биткойн е публична, всички данни, съхранявани в нея, са публично достъпни. За да видите историята на вече приключили транзакции или да проследите състоянието на новите, се използват специализирани услуги. Най-популярните от тях са Blockchain.com, BitInfoCharts, Blockchair, SoChain и BlockCypher.
Процедурата за проверка на транзакции с биткойн се инициира чрез посочване на уникалния му идентификатор (хеш, txhash) в съответното поле на всеки от изброените сайтове или подобни на тях. Резултатът от това действие ще отвори страница с подробни детайли за операцията:
Адреси на подателя и получателя.
Номер на единица за превключване
Състояние на потвърждение.
Дата и час на включване в блока.
Тегло на транзакцията
Броят на входовете и изходите.
Сума за превод.
Комисията.
Информация за услугата (скриптове, подписи и т.н.).